Andrzej Grabowski ma znanego brata. To ceniony aktor

Autor:
Kamila
Jamrożek
Andrzej Grabowski ma znanego brata.

Polska scena filmowa i telewizyjna obfituje w wielu utalentowanych aktorów, a jednym z nich jest Andrzej Grabowski, który zdobył uznanie widzów i krytyków wybitnymi rolami. Niewiele osób wie, że jego brat także jest znany i ceniony w tej samej branży. To on zainspirował Andrzeja Grabowskiego do pójścia do Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Andrzej Grabowski to polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Fani pokochali go za rolę Ferdka w serialu "Świat według Kiepskich", ale nie tylko. Jego niezwykłe kreacje można było oglądać m.in. w "Dniu Świra", "Karierze Nikosia Dyzmy" czy "Zróbmy sobie wnuka". Świetnie odnajduje się ponadto w rolach dubbignowych - użyczył głosu m.in. postaci Alastora „Szalonookiego” Moody'ego, znanego z serii filmów o Harrym Potterze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Katarzyna Grabowska w ogniu pytań w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?"
Katarzyna Grabowska w ogniu pytań w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?" Katarzyna Grabowska w ogniu pytań w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?"

Andrzej Grabowski ma znanego brata. Kim jest Mikołaj Grabowski?

Andrzej Grabowski, znany polski aktor, ma rodzinę o artystycznym rodowodzie. Jest synem Łucji (z domu Bahr) i Bolesława Grabowskiego. Urodził się w Chrzanowie, a dzieciństwo spędził w Alwerni wraz ze starszymi braćmi — Mikołajem, który również wybrał ścieżkę aktorską oraz Wiktorem, który pracował jako inżynier górniczy i zmarł w 2019 roku. Matka Andrzeja pełniła funkcję kierowniczki w banku spółdzielczym, natomiast ojciec zajmował się zaopatrzeniem w zakładach chemicznych.

Mikołaj Grabowski, brat Andrzeja, to utalentowany polski reżyser teatralny, aktor filmowy i telewizyjny oraz ceniony pedagog. Urodził się 5 grudnia 1946 roku, również w Chrzanowie. Studiował na renomowanej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie zdobył dyplomy zarówno z aktorstwa, jak i reżyserii.

Mikołaj Grabowski
Mikołaj Grabowski Mikołaj Grabowski Źródło: MWMEDIA

W swojej bogatej karierze Mikołaj Grabowski współpracował z wieloma teatrami, jednak szczególnie ważne miejsce zajmuje w jego sercu Teatr im. Juliusza Słowackiego, gdzie przez wiele lat występował na scenie oraz reżyserował spektakle. Spod jego ręki wyszło wiele znakomitych produkcji teatralnych, które zadebiutowały na deskach takich placówek jak Teatr im. Cypriana Kamila Norwida czy Teatr im. Stefana Jaracza. Mikołaj Grabowski wyreżyserował wiele spektakli, które zdobyły liczne nagrody i uznanie zarówno widzów, jak i krytyków.

Ponadto brat Andrzeja Grabowskiego pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego kilku teatrów, w tym Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Nowego w Łodzi oraz Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zagrał też w takich produkcjach filmowych jak "Kariera Nikosia Dyzmy", "Pręgi" czy "Karol. Człowiek, który został papieżem". To właśnie on zainspirował brata do zostania aktorem.

"Tu Mikołaj miał wielkie zasługi, bo to dzięki niemu w ogóle zdecydowałem się iść do szkoły teatralnej. On pierwszy zaczął. I chodziło mi głównie o szkołę, a nie o zawód. Ta szkoła mi się gównie podobała i akademik pełen pięknych koleżanek. Mikołaj nadał mojemu aktorstwu kierunek, mimo że robimy teraz różne rzeczy…" - powiedział Andrzej Grabowski w jednym z wywiadów.

Mikołaj i Andrzej Grabowscy
Mikołaj i Andrzej Grabowscy Mikołaj i Andrzej Grabowscy Źródło: MWMEDIA

Prywatnie Mikołaj Grabowski ożenił się z aktorką Iwoną Bielską, z którą zamieszkał w Rudnie. Jego pierwsze małżeństwo zakończyło się rozwodem. Ma syna.

Mikołaj Grabowski i Iwona Bielska
Mikołaj Grabowski i Iwona Bielska Mikołaj Grabowski i Iwona Bielska Źródło: MWMEDIA

Andrzej Grabowski – rodzina

Andrzej Grabowski miał pierwszą żonę, Annę Tomaszewską, która również była aktorką. Z tego małżeństwa doczekał się dwóch córek. Ich pierwsza córka, Zuzanna, przyszła na świat w 1983 roku i obecnie jest partnerką znanego aktora Pawła Domagały. Osiem lat później, w 1991 roku, urodziła się druga córka, Katarzyna. Ona także związała się z aktorem Damianem Kulcem.

W 2009 roku Andrzej Grabowski zawarł drugi związek małżeński z Anitą Kruszewską, jednak niestety ich małżeństwo nie przetrwało i rozwiedli się w 2018 roku. Obecnie aktor jest w związku z Aldoną Grochal, również aktorką.

Córki Andrzeja Grabowskiego w różnych wywiadach opowiadały o ojcu. Opisują go jako duszę towarzystwa, która potrafi być niezwykle charyzmatyczna. Jest przy tym nieco zamknięty w sobie, co stanowi pewne wyzwanie, aby do niego dotrzeć emocjonalnie.

Mikołaj i Andrzej Grabowscy
Mikołaj i Andrzej Grabowscy Mikołaj i Andrzej Grabowscy Źródło: MWMEDIA

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości