Bill Cosby winny molestowania seksualnego 16-latki. Ofiara dostanie odszkodowanie

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
Sky News
Bill Cosby ukarany za molestowanie seksualne

Aktor i komik Bill Cosby został uznany przez sąd za winnego napaści seksualnej na Judy Huth. Do zdarzenia doszło w Rezydencji Playboya w 1975 roku. Kobieta miała wtedy 16 lat.

Bill Cosby to znany aktor, który w ciągu 50 lat pracy w przemyśle rozrywkowym dorobił się fortuny szacowanej na 400 milionów dolarów. Gwiazdor popularność zdobył dzięki roli sympatycznego męża i ojca w serialu komediowym "The Cosby Show" z lat 80.

Sprawa Billa Cosby'ego i afera #MeToo

Reputacja lubianego i popularnego aktora została poważnie nadszarpnięta po tym, jak ponad 50 kobiet oskarżyło go o napaść na tle seksualnym, które według nich miały miejsce przez prawie pięć dekad. Bill Cosby był pierwszą sławną osobą, która została osądzona i skazana w aferze #MeToo.

Joanna Przetakiewicz nigdy nie pokłóciła się z mężem. "Nauczyliśmy się szacunku"
Joanna Przetakiewicz nigdy nie pokłóciła się z mężem. "Nauczyliśmy się szacunku"

Bill Cosby winny molestowania seksualnego

Pozew przeciwko Billowi Cosby'emu został złożony w grudniu 2014 roku. Judy Huth oskarżyła znanego komika, że w 1975 roku zaprosił ją do Rezydencji Playboya i zmusił ją do wykonania aktu seksualnego. Miała wtedy 16 lat, a on 37. Obecnie Judy Huth ma 64 lata, a Bill Cosby 84.

Proces cywilny przeciwko Billowi Cosby'emu rozpoczął się 1 czerwca 2022 roku w sądzie w Santa Monica w Kalifornii. Judy Huth powiedziała, że cierpiała wiele lat po napaści, a liczne oskarżenia innych kobiet przeciwko Billowi Cosby'emu przywołały wspomnienia z tamtego dnia.

Aktor, który nie pojawił się osobiście na rozprawie, zaprzeczył zarzutom. W zeznaniach wideo pokazanych ławnikom Bill Cosby powiedział, że nie pamięta kobiety. Powiedział też, że nigdy nie dążyłby do kontaktów seksualnych z osobą, która nie ukończyła 18 lat.

Adwokat Billa Cosby'ego, Jennifer Bonjean, przez cały czas trwania procesu podważała relację Judy Huth, w tym jej zmienioną linię czasową. Ofiara na początku twierdziła, że napaść miała miejsce rok wcześniej. Później przyznała, że pomyliła daty.

Protest przeciwko Billowi Cosby'emu
Protest przeciwko Billowi Cosby'emu Źródło: Getty Images

Pół miliona dolarów odszkodowania dla ofiary Billa Cosby'ego

Obrona Billa Cosby'ego poniosła porażkę i ława przysięgłych przyznała rację Judy Huth. Zasądzono też odszkodowanie w wysokości 500 000 dolarów za jej cierpienie emocjonalne.

Decyzja ta zapadła zaledwie 11 miesięcy po tym, jak Bill Cosby został zwolniony z więzienia. Sąd Najwyższy Pensylwanii unieważnił jego wyrok za napaść na tle seksualnym w innej sprawie karnej. Aktor odsiedział już ponad dwa lata z kary od trzech do dziesięciu lat.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Gilbert Carrasquillo/Getty Images

Pozostałe wiadomości