Duże zmiany w Wielkiej Brytanii. Karol III zastąpi wizerunek Elżbiety II

Król Karol III
Król Karol III
Źródło: Getty Images Europe
Już od czerwca nastąpi zmiana wizerunku na pieniądzach o nominale 5, 10, 20 i 50 funtów w Wielkiej Brytanii. Do tej pory widniała na nich podobizna królowej Elżbiety II, jednak teraz jej wizerunek zastąpi król Karol III. Wiemy, jak będą wyglądały. Zobaczcie sami.

8 września 2022 r. fani brytyjskiej rodziny królewskiej na całym świecie przeżywali żałobę po tym, jak Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini zmarła w wieku 96 lat w zamku Balmoral w Szkocji.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Zmiany w Wielkiej Brytanii. Wizerunek Karola III pojawi się na banknotach

Po jej śmierci na tron Wielkiej Brytanii wstąpił jej syn Karol III, a jego ukochana Camilla zgodnie z wolą Elżbiety II została królową małżonką. Na koronację Karola III musieliśmy jednak poczekać, bowiem dopiero 11 października ogłoszono datę, która została wyznaczona na 6 maja 2023 r.

Tego też dnia oczy wszystkich skupione były na Opactwie Westminsterskim, w którym to Karola III i jego małżonkę Camillę koronowano na króla i królową Zjednoczonego Królestwa. Wkrótce później Pałac Buckingham opublikował pierwsze oficjalne portrety monarchy, a teraz nadszedł czas na kolejny krok.

Bank Anglii zaprezentował nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III. Na pieniądzach o nominale 5, 10, 20 i 50 funtów pojawią się dwa wizerunki Karola III na froncie oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym. Nowe banknoty pojawią się już 5 czerwca 2024 r. i będą drukowane w celu zastąpienia tych, które są zniszczone.

Król Karol III choruje na nowotwór

Na początku lutego tego roku w mediach pojawiła się informacja, że król Karol III trafił do szpitala. W oświadczeniu Pałacu Buckingham mogliśmy przeczytać, że monarcha trafił do placówki, aby przejść zabieg zmniejszenia prostaty, który był zaplanowany dużo wcześniej.

W trakcie hospitalizacji okazało się, że u króla Wielkiej Brytanii wykryto "pewną formę raka". Pałac Buckingham wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Przedstawiciele monarchy nie zdradzili jednak, jaką dokładnie diagnozę usłyszał Karol III.

Po kilku dniach od tej informacji ojciec księcia Williama opuścił szpital i wrócił do pełnienia obowiązków wynikających z piastowania urzędu króla Wielkiej Brytanii, jednak dużą pomocą okazał się dla niego książę William, który na czas nieobecności ojca przejął na siebie większość obowiązków.

Dla następcy tronu był to niezwykle trudny czas, bowiem jego żona księżna Kate trafiła do szpitala, w którym przeszła operację jamy brzusznej. Dopiero po kilkunastu dniach Kate wróciła do pałacu, jednak do czasu świąt wielkanocnych nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków wobec korony.

Książę William poświęcił się dla Kate
Książę William poświęcił się dla Kate
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości