Elżbieta II przyjechała do Polski dokładnie 28 lat temu. Tą wizytą żył cały kraj

Elżbieta II i Aleksander Kwaśniewski
Elżbieta II i Aleksander Kwaśniewski
Źródło: Tim Graham Photo Library
Elżbieta II tylko raz gościła w Polsce, dokładnie 25 marca 1996 roku. Królowa i książę Filip spędzili w naszym kraju trzy dni, z czego dwa w Warszawie, gdzie mieli okazję spotkać się z mieszkańcami stolicy. Tego dnia miasto ogarnęła wielka wrzawa.

Elżbieta II odwiedziła Polskę tylko raz, dokładnie 28 lat temu. 25 marca 1996 roku królowa Wielkiej Brytanii oraz książę Filip przylecieli do naszego kraju na trzy dni: dwa z nich spędzili w Warszawie, a ostatni w Krakowie. Zgodnie z protokołem monarcha Zjednoczonego Królestwa oficjalnie odwiedza dane państwo tylko raz w ciągu pełnienia posługi wobec korony. Nic więc dziwnego, że ten moment szczególnie zapadł w pamięci Polaków.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Film Royalsi
Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę i spotkała się z mieszkańcami Warszawy

Elżbieta II i książę Filip wylądowali na warszawskim Okęciu około godziny 14:00 w poniedziałek 25 marca 1996 roku. Para pojechała do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powitał ich Aleksander Kwaśniewski. Królowa od początku miała bardzo napięty harmonogram: otworzyła wystawę na Zamku królewskim, złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, zasadziła pamiątkowy Dąb w Ogrodzie Saskim, a także odwiedziła Umschlagplatz i oddała hołd ofiarom Holocaustu. Spotkała się także z mieszkańcami Warszawy, którzy tłumnie przybyli tego dnia na Stare Miasto, by zobaczyć słynną monarchinię.

Polacy zawsze bowiem interesowali się losami korony. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza" podczas sondaży ulicznych w tamtym czasie, aż 70% naszych rodaków potrafiło wskazać, kim jest najważniejsza osoba w Wielkiej Brytanii. Z nazwaniem przywódców innych państw poszło ankietowanym zdecydowanie gorzej.

Elżbieta II w Warszawie w 1996 roku
Elżbieta II w Warszawie w 1996 roku
Źródło: Tim Graham Photo Library

"Na Starówkę, gdzie Elżbieta II i książę Filip spacerowali przez kilkanaście minut, przyszli nie tylko okoliczni mieszkańcy. Wśród machających brytyjskimi chorągiewkami dużo było uczniów i młodych małżeństw z dziećmi. Do barierek oddzielających królewskich gości od wiwatującego tłumu próbowali się dobić nawet wrotkarze. […] Tuż przed pojawieniem się królowej na Rynku Starego Miasta pracownicy Fukiera wyciągnęli wielką brytyjską flagę i stanęli z nią w drzwiach restauracji. Przez cały czas na dachu jednej z kamienic siedzieli dwaj borowcy, obserwujący przez lornetki sytuację na Rynku. Najgoręcej wiwatowali uczniowie St. Paul’s International School, którzy entuzjastycznie piszczeli, kiedy tylko pojawiła się królewska asysta" - opisywała w 1996 roku Joanna Wojciechowska, dziennikarka "Gazety Stołecznej".

Wizyta Elżbiety II nie odbyła się bez drobnych skandali

Królowa i książę Filip nocowali w Belwederze. Drugiego dnia z samego rana monarchini pojechała do brytyjskiego konsulatu, by odsłonić tablicę i wręczyć pierwsze w Polsce stypendium Queen’s Scholarships. Następnie udała się do słynnego Liceum im. Stefana Batorego, czyli jednej z najstarszych szkół w Warszawie. Przygotowania do odwiedzin Elżbiety II trwały tam od wielu dni. Niestety nie wszystko poszło po myśli dyrekcji placówki.

Szkoła początkowo miała być przystrojona przygotowanymi przez uczniów plakatami, jednak na części z nich widniała także postać księżnej Diany. Kierujący placówką szybko porzucili ten pomysł, by nie narażać się królowej. To właśnie wtedy bowiem Karol III przygotowywał się do rozwodu ze swoją pierwszą żoną, a jego poza małżeński romans z Camillą Parker Bowles był szeroko opisywany w mediach.

Tuż przed przybyciem Elżbiety II, do liceum przyjechali urzędnicy z brytyjskiej ambasady, by dopilnować porządku. Uprzedzili uczniów oraz nauczycieli, że są tematy, na które nie wolno rozmawiać z królową. Nikt nie mógł pytać o związek jej syna z Dianą Spencer oraz zdrady w małżeństwie, o inne problemy rodzinne, wojnę o Falklandy, a także o wołowinę. Polecono, że najlepiej poruszać zagadnienia związane z pogodą, samopoczuciem, a także ze zwięrzętami — w tym szczególnie ukochanymi przez królową psami i kotami.

Mimo starań dyrekcji i ambasady nie udało się uniknąć drobnych skandali. Gdy Elżbieta II wyjeżdżała swoim rolls-royce ze szkolnego dziedzińca, kobieta stojąca na chodniku obok rozwinęła transparent z napisem: "Księżna Diana — królowa". Takich sytuacji pojawiło się jeszcze kilka. Ostatni dzień monarchini spędziła w Krakowie. Potem razem z księciem Filipem wyruszyła w dalszą część podróży po Europie.

Elżbieta II i książę Filip w Warszawie w 1996 roku
Elżbieta II i książę Filip w Warszawie w 1996 roku
Źródło: Tim Graham Photo Library

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Tim Graham Photo Library

podziel się:

Pozostałe wiadomości