Ethan Hawke kończy karierę? Aktor chce poświęcać więcej czasu rodzinie

Ethan Hawke kończy karierę
Ethan Hawke kończy karierę
Źródło: Getty Images
Ethan Hawke powiedział w najnowszym wywiadzie, że powoli szykuje się do zakończenia kariery aktorskiej. Gwiazdor gościł na ekranach prawie cztery dekady, kreując wiele pamiętnych ról. Co skłoniło go do takiej decyzji?

Ethan Hawke to gwiazdor takich produkcji jak "Przed wschodem słońca" czy "Boyhood". Jego najnowszym dziełem reżyserskim jest sześcioodcinkowy serial dokumentalny "The Last Movie Stars" z premierą w HBO Max. Aktor przyznał, że nie wystąpi już w wielu produkcjach.

"Kiedy przyglądam się filmom, w których grałem, czuję pokusę wyrzucenia przynajmniej paru z nich, bo wiem, że zostało mi niewiele czasu, wiem, że w niewielu produkcjach zdołam jeszcze wystąpić" - podkreślił.

Ethan Hawke - kim jest?

Ethan Hawke urodził się 6 listopada 1970 roku w Austin w Teksasie. Jest synem Leslie - pracownicy organizacji charytatywnej i Jamesa Hawke’a aktuariusza ubezpieczeń. Jego rodzice poznali się w szkole średniej, a później poszli na studia na uniwersytet w Teksasie. W tym czasie przyszedł na świat ich syn. Niedługo potem para rozstała się, a Ethan Hawke był wychowywany przez matkę. Kilka razy zmieniali miejsce zamieszkania, zanim osiedlili się w Nowym Jorku. W liceum Ethan Hawke chciał zostać pisarzem, ale zainteresował się aktorstwem.

czt_17
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Źródło: "Co Za Tydzień"

Ethan Hawke - kariera, w czym grał?

Kariera Ethana Hawke’a rozkręciła się pod koniec lat 80. Przełomowa okazała się rola w słynnym dramacie "Stowarzyszenie umarłych poetów". Od tamtej pory wystąpił on w wielu cenionych przez widzów i krytyków produkcjach kinowych i telewizyjnych. Najsłynniejszymi produkcjami, w których wystąpił są m.in.: "Przed wschodem słońca", "Dzień próby", "Boyhood", "Sinister", "Pamięć absolutna".

Ethan Hawke kończy karierę?

Ethan Hawke powoli szykuje się do przejścia na emeryturę. Jak podkreślił w wywiadzie udzielonym portalowi "IndieWire", jest w pełni pogodzony z myślą o szybkim zakończeniu trwającej przeszło cztery dekady kariery w Hollywood. Amerykański aktor, scenarzysta i reżyser wyznał, że dokonał ostatnio swoistego rachunku sumienia i z biegiem lat zaczął wybierać projekty, które umożliwią mu pogodzenie życia zawodowego z prywatnym. Gwiazdor chce poświęcić więcej czasu bliskim.

"Kiedy byłem młody, myślałem: 'Teraz zrobię to, później tamto, to będzie dobre doświadczenie zawodowe, a następnie spróbuję tego'. Myślałem wtedy, że mam tak dużo czasu, że zdążę tyle zrobić. Teraz myślę sobie: 'Ten film nie nauczył mnie niczego, tamten też nie, więc wybiorę coś, co pozwoli mi spędzić trzy miesiące z rodziną'" - stwierdził aktor.

Ethan Hawke kończy karierę
Ethan Hawke kończy karierę
Źródło: WireImage/Getty Images

Ethan Hawke o "The Last Movie Stars"

Najnowszym zawodowym projektem Ethana Hawke’a jest wyreżyserowany przez niego dla HBO Max sześcioodcinkowy serial dokumentalny "The Last Movie Stars". Opowiada on o dwóch legendach kina - Joanne Woodward i Paulu Newmanie. Reżyser wykorzystał w serialu wywiady z Paulem Newmanem oraz jego przyjaciółmi i rodziną przeprowadzone w celu stworzenia biografii gwiazdora. Paul Newman ostatecznie zniszczył taśmy, ale ocalały transkrypcje.

"To było dla mnie bardzo osobiste. Pierwszy rok pracy nad tym filmem spędziłem, zastanawiając się: 'Dlaczego właściwie się za to zabieram? Są lepsi dokumentaliści. Co wartościowego mogę dodać od siebie?'. Cóż, jestem aktorem i wiem, jak trudno jest zrobić jeden dobry film. Jeśli gonisz za tym uczuciem, jest to niesamowicie stresujące. Geniusz Newmana tkwił w jego determinacji i konsekwencji, w zdolności do bycia doskonałym przez tak długi czas. Uważam, że to inspirujące i onieśmielające" - stwierdził Ethan Hawke w najnowszym wywiadzie.

Ethan Hawke - życie prywatne, żona, dzieci

Ethan Hawke brał ślub dwa razy. Pierwszą małżonką aktora była jego koleżanka po fachu Uma Thurman, którą poznał na planie filmu "Gattaca – szok przyszłości". Pobrali się 1 maja 1998 r. Mają dwójkę dzieci: córkę Mayę (ur. 1998) i syna Levona (ur. 2002). Maya Hawke poszła w ślady rodziców. Najpierw próbowała swoich sił w modelingu, ale jednak postawiła na aktorstwo. Córka gwiazd zaliczyła debiut na małym ekranie w 2017 roku. Teraz dostaje coraz więcej ról. Jej rodzice rozstali się w 2005 roku.

Ethan Hawke i Uma Thruman
Ethan Hawke i Uma Thruman
Źródło: WireImage/Getty Images

Później Ethan Hawke ożenił się po raz drugi w czerwcu 2008 r. z Ryan Shawhughes, która krótko pracowała jako opiekunka jego dzieci. Mają dwie córki: Clementine Jane (ur. 2011) i Indianę (ur. 2008).

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości