Tak będzie wyglądała koronacja Karola III. Szczegóły operacji "Golden Orb"

Król Karol III, królowa małżonka Camilla
Tak będzie wyglądała koronacja Karola III
Źródło: Chris Jackson Collection/Getty Images
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września. Brytyjczycy w poniedziałek pożegnali monarchinię podczas wzruszającego pogrzebu. To jednak nie koniec wydarzeń w kraju. Przed nimi jeszcze koronacja króla Karola III. Jak będzie wyglądała ceremonia?

Choć od śmierci królowej Elżbiety II w zamku Balmoral w Szkocji minęły prawie dwa tygodnie, Brytyjczykom wciąż trudno przyzwyczaić się do świadomości, że jej już nie ma. W momencie odejścia najdłużej panującej monarchini miejsce na tronie zajął jej syn Karol. Proklamowała go Rada Akcesyjna, nadając mu imię Karol III.

Cały świat oczekuje na koronację króla Karola III. Ta jednak nie odbędzie się tak szybko, jak mogłoby się wydawać.

Koronacja króla Karola III. Kiedy się odbędzie?

Choć wszyscy wyczekują koronacji króla Karola III - trzeba będzie jeszcze na nią poczekać. Wszystko z powodu żałoby po królowej Elżbiecie II.

Pojawiły się jednak pierwsze informacje na temat terminu. Brytyjskie tabloidy przewidują, że koronacja króla Karola III nie odbędzie się wcześniej niż w przyszłym roku. "The Thelegraph" pisze o wiośnie lub lecie przyszłego roku. Eksperci ds. royalsów mówią wprost, że może wydarzyć się tak, że król Karol III zostanie ukoronowany 2 czerwca, aby uczcić rocznicę koronacji królowej Elżbiety II. Byłby to piękny ukłon w stronę zmarłej matki.

Koronacja króla Karola III. Szczegóły

Koronacja króla Karola III odbędzie się prawdopodobnie w opactwie westminsterskim, tak samo jak wszystkie brytyjskie koronacje na przestrzeni 900 lat. Karol III zostanie jednak ukoronowany zgodnie z tradycją przez arcybiskupa Canterbury. Tuż przed nią złoży oficjalną przysięgę. Ale to nie wszystko. Monarcha zostanie namaszczony konsekrowanym olejem, otrzyma kulę i berło, a na głowę zostanie mu włożona korona świętego Edwarda. Tuż po koronacji Karol III pojawi się u boku królowej małżonki na słynnym balkonie pałacu Buckhingam.

Operacja "Golden Orb" zakłada, że w koronacji weźmie udział około 2 tysięcy osób, w tym royalsi, przedstawiciele izb parlamentu i Kościoła, a także światowi liderzy i politycy.

To spora zmiana zważywszy na to, że w koronacji królowej Elżbiety wzięło udział aż 8 tysięcy osób.

Król Karol III chce być jednak nowoczesnym monarchą i to on zażyczył sobie, aby koronacja była krótsza, a co za tym idzie, tańsza.

Co ciekawe - koronację króla Karola III według zagranicznych mediów będzie można oglądać w telewizji. Zapowiada się również, że dla Brytyjczyków będzie to dzień wolny od pracy.

Królowa małżonka - koronacja

Czy królowa małżonka Camilla zostanie koronowana? To hasło zalało Google, a my spieszymy z odpowiedzią. Tak, Camilla zostanie koronowana podczas koronacji króla Karola III i będzie tytułowana Królową Konsortą.

Królowa Elżbieta II podjęła tę decyzję tuż przed śmiercią. Podzieliła się nią podczas obchodów 70. rocznicy panowania.

Koronacja królowej małżonki nie jest jednak tak skomplikowana, jak koronacja króla. Camilla będzie musiała złożyć przysięgę, podobną do tej małżeńskiej, że będzie mu służyć w zdrowiu i chorobie. Wcześniej będzie musiała przed nim uklęknąć.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości