Ignacy Gogolewski nie żyje. Aktor miał 91 lat

Ignacy Gogolewski nie żyje
Ignacy Gogolewski nie żyje
Źródło: Marek Ulatowski/MW MEDIA
Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny polski aktor, reżyser i scenarzysta 17 czerwca tego roku skończyłby 91 lat.

Ignacy Gogolewski był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Do jego najbardziej znanych kreacji aktorskich należy rola w serialu "Chłopi", w którym wcielił się w postać Antka Boryny, syna głównego bohatera. Ignacy Gogolewski pozostawił po sobie również duży dorobek teatralny.

Ignacy Gogolewski nie żyje

Ignacy Gogolewski urodził się w 1931 r. w Ciechanowie. W 1953 r. ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie i wkrótce rozpoczął pracę w stołecznym Teatrze Polskim. Na tej scenie miał miejsce jego debiut teatralny. Miał za sobą blisko 70 lat kariery na scenie.

Prywatnie przez 10 lat związany był z Katarzyną Łaniewską, jednak aktorzy rozstali się w 1964 r. Z tego związku aktor miał córkę Agnieszkę. Później Ignacy Gogolewski związał się z dziennikarką telewizyjną Mariną Samet-Niecikowska, jednak w 1978 r. doszło do tragedii.

Jego ukochana zginęła w katastrofie lotniczej w Gabare 16 marca 1978 r. Już od wielu lat partnerką aktora była Ewa Kwiecień.

Zobacz wideo:

czt_antoniades_tata
Karolina Antoniades z "Żon Miami" o śmierci taty
Karolina Antoniades z "Żon Miami" opowiedziała o dzieciństwie, relacjach z tatą i śmierci, która wszystko zmieniła.

Ignacy Gogolewski o roli Antka Boryny w "Chłopach"

W ubiegłym roku Ignacy Gogolewski świętował 90. urodziny. Z tej okazji w rozmowie z Plejadą wrócił wspomnieniami do początków swojej kariery. Jak się okazało, o mały włos nie przyjąłby roli w serialu "Chłopi".

"To była bardzo trudna rola. W ogóle kiedy padła ta propozycja, powiedziałem, że nie, że mnie interesuje inny repertuar. Na co Rybkowski [Jan Rybkowski reżyser "Chłopów" przyp. red] wstał i przemówił do mnie w sposób stanowczy, niemal karcąc mnie za to, co powiedziałem i dodał: to jeżeli ja na starego Borynę zapraszam Władysława Hańczę, to odpowiedz mi, kto ma być jego synem? I powiedziałem, że prawdopodobnie Ignacy Gogolewski. Odpowiedział: no właśnie! Jutro masz zdjęcia z Emilią Krakowską. Pan Rybkowski był człowiekiem zawodu i nauczył tego wielu swoich kolegów i bardzo dobrze" - mówił wówczas aktor.

Aktor zaznaczył, że nie bał się wcielać w mocne postaci, jednak miał większe ambicje, niż zagrać zwykłego chłopa.

"Nie bałem się mocnych ról, ale wydawało mi się, że powinienem pójść w innym kierunku, natomiast reżyser swoim doświadczeniem przekonał mnie i miał rację" - mówił.

Ignacy Gogolewski już w 1949 r. rozpoczął studia na wydziale teatralnym w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1953 r. zdał egzamin dyplomowy. Na deskach teatralnych debiutował już w 1953 r. Przez lata był dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach (1971–1974), Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1980–1985) i Teatru Rozmaitości w Warszawie (1985–1989). Po pożarze Teatru Rozmaitości w 1989 r. aktor na dłuższy czas wycofał się z aktywnego życia zawodowego.

W 1992 r. aktor wydał książkę "Wszyscy jesteśmy aktorami", w której opisał własne przemyślenia i refleksje na temat pracy aktora.

Związek Artystów Scen Polskich pożegnał aktora na Facebooku.

"Z przykrością informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek... Krzysztof Głogowski napisał kiedyś: 'Sukces jego aktorstwa polega na znakomitym portretowaniu rozdarć wewnętrznych człowieka. Stąd powodzenie nie tylko w tworzeniu scenicznych czy telewizyjno-filmowych postaci z kart Mickiewicza, Słowackiego, Puszkina, Szekspira czy Dostojewskiego. Sukces Antka Boryny w ‘Chłopach’ również na tej właściwości się zasadza. (…) Drugą dominantą jest głos i doskonałe wyczulenie na frazę muzyczną wypowiadanego słowa. Pozwalają one artyście wydobyć całą barwę i piękno wypowiedzi'" - napisali.

Jak na razie nie poinformowano o dacie pogrzebu. Bliskim i rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

Ignacy Gogolewski nie żyje
Ignacy Gogolewski nie żyje
Ignacy Gogolewski nie żyje
Źródło: MWMEDIA

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: Marek Ulatowski/MW MEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości