Iris Apfel nie żyje. Była legendą w świecie mody

Iris Apfel
Iris Apfel
Źródło: Getty Images
Smutna wiadomość obiegła media. W wieku 102 lat zmarła Iris Apfel ikona światowej mody, filantropka, biznesmenka i projektantka wnętrz. Wiadomość o jej śmierci została podana na oficjalnym profilu na Instagramie. " Powściągliwa biżuteria nie jest dla mnie. Jest za malutka" - mawiała. Historia kobiety to niemal gotowy scenariusz na film.

Iris Apfel urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku. Była absolwentką historii sztuki i projektowania. Wraz z mężem do 1992 roku prowadziła firmę zajmującą się tekstyliami. Styl kobiety był uznawany za odważny, wyjątkowy i odkrywczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Iris Apfel nie żyje

Iris Apfel zmarła 1 marca 2024 roku. Niemal do ostatnich chwil pozostawała aktywna zawodowo. Jeszcze w 2022 roku stworzyła kolekcję ubrań dla znanej na całym świecie sieci odzieżowej. W 2019 roku podpisała kontrakt z agencją modelek. W 2018 roku natomiast firma Mattel stworzyła lalkę Barbie na jej podobieństwo. Tym samym Iris Apfel została najstarszą osobą na świecie, której wizerunek został wykorzystany do stworzenia kultowej zabawki.

Pod postem o śmierci Iris Apfel w kilka chwil pojawiły się tysiące komentarzy.

"Zainspirowała tak wiele kobiet do odważnych i prawdziwie autentycznych kreacji. Zainspirowała do tego, by zignorować liczbę lat i postrzegać wiek jako okazję do błysku. Co za piękne dziedzictwo";

"Żyłeś pełnią życia i nadal będziesz inspiracją. Odpoczywaj" - czytamy.

Iris Apfel - co o niej wiemy?

Iris Apfel w 1948 stanęła na ślubnym kobiercu. Wyszła za starszego od siebie o 7 lat Carla Apfela, z którym stworzyła swoje tekstylne imperium. Małżeństwo prowadziło firmę Old World Weavers do 1992 roku kiedy to oboje zdecydowali się przejść na emeryturę.

Iris Apfel była projektantką wnętrz Białego Domu dla dziewięciu kolejnych amerykańskich prezydentów: Harry’ego Trumana, Dwighta Eisenhowera, Richarda Nixona, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona Bainesa Johnsona, Jamesa Cartera, Ronalda Reagana i Billa Clintona.

W 2005 roku w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zorganizowano wystawę poświęconą jej stylowi. Przedsięwzięcie odbiło się szerokim echem i sprawiło, że Iris Apfel trafiła na pierwsze strony gazet okrzyknięta międzynarodową ikoną stylu i mody.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości