Jakie tytuły będą nosiły dzieci Williama, gdy ich ojciec zostanie królem?

Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis
Jakie będą tytuły królewskie dzieci Wiliama, gdy ich ojciec zostanie królem?
Źródło: Getty Images
Zgodnie z tradycją, kiedy książę William zostanie królem po śmierci obecnego monarchy, króla Karola III, jego dzieci otrzymają nowe tytuły królewskie. Sprawdź, jak mogą zostać nazwani książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis, gdy ich ojciec zostanie królem.

Dzieci księcia Williama i księżnej Kate zmieniły już raz tytuły. Gdy zmarła ich prababcia, królowa Elżbieta, a tron objął ich dziadek, król Karol. Na podstawie tytułów ich rodziców, byli wcześniej znani jako książę George z Cambridge, księżniczka Charlotte z Cambridge i książę Louis z Cambridge. Gdy William i Kate zostali księciem i księżną Walii, dzieci stały się księciem George'em z Walii, księżniczką Charlotte z Walii i księciem Louisem z Walii. W mniej formalnej wersji "nazwiska" dzieci są znane przyjaciołom i nauczycielom w szkole. W dzienniku szkolnym zapisani są jako George Wales, Charlotte Wales i Louis Wales.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Książę George – jaki tytuł otrzyma, gdy Wiliam zostanie królem?

Obecnie, jako drugi w linii sukcesji do tronu, książę George nosi tytuł "Jego Królewskiej Wysokości Księcia George'a z Walii." Kiedy jego ojciec William zostanie królem, George stanie się następnym dziedzicem tronu i uzyska tytuł "Jego Królewskiej Wysokości Księcia Walii". Ponadto automatycznie odziedziczy tytuły księcia Kornwalii i Rothesay, które obecnie należą do księcia Williama.

Możliwe, że książę George otrzyma tytuł księcia konkretnego księstwa, gdy się ożeni — choć nie jest jeszcze jasne, które księstwo dostanie. Królowa Elżbieta nadawała tytuły książąt swoim wnukom, księciu Williamowi i księciu Harry'emu w dniu ich ślubu — książę William został księciem Cambridge (co uczyniło Kate księżną Cambridge), podczas gdy książę Harry otrzymał tytuł księcia Sussex (co uczyniło Meghan Markle księżną Sussex). Prawdopodobne jest, że król Karol będzie kontynuować tę tradycję.

Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis , książę Wiliam, księżna Kate
Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis z rodzicami
Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis , książę Wiliam, księżna Kate
Źródło: Getty Images

Księżniczka Charlotte – jaki tytuł otrzyma, gdy Wiliam zostanie królem?

Księżniczka Charlotte, jako drugie dziecko księcia Williama i księżniczki Kate, nosi tytuł "Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Charlotte z Walii." W przypadku, gdy książę William zostanie królem, a księżniczka Anna (siostra króla Karola, która aktualnie nosi ten tytuł) nie będzie już żyć, istnieje możliwość, że Charlotte zostanie nadany tytuł "Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Królewskiej". Córka Kate i Williama nie byłaby pierwszą o tym imieniu, która nosiłaby ten tytuł. Córka króla Jerzego III Charlotte używała go od 1789 do 1828 roku.

Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis
Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis w drodze na koronację króla Karola III
Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis
Źródło: Getty Images

Książę Louis – jaki tytuł otrzyma, gdy Wiliam zostanie królem?

Obecnie, jako najmłodsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate, książę Louis nosi tytuł "Jego Królewskiej Wysokości Księcia Louisa z Walii." Jeśli książę William zostanie królem, istnieje możliwość, że Louis zostanie kolejnym "Jego Królewskiej Wysokości Księciem Yorku," co jest tradycyjnym tytułem dla drugiego najstarszego syna monarchy. Warunek jest jeden. Musi już nie żyć książę Andrzej, który obecnie nosi ten tytuł. Książę Harry, drugi syn króla Karola, nie został księciem Yorku, ponieważ jego wujek, książę Andrzej, obecny posiadacz tytułu, żył jeszcze, gdy król Karol został monarchą.

Warto jednak zaznaczyć, że decyzje dotyczące tytułów królewskich zawsze zależą od obecnego monarchy, a każdy z nich musi być oficjalnie nadany przez koronę. Ponadto brytyjska ustawa o sukcesji wprowadziła zasadę, że kolejność dziedziczenia tronu nie zależy od płci, a jedynie od kolejności urodzenia dzieci monarchy. Zatem w przyszłości mogą wystąpić zmiany w hierarchii tytułów, w zależności od aktualnych przepisów i życzenia króla w danym czasie.

Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis , książę Wiliam, księżna Kate
Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis z rodzicami
Książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis , książę Wiliam, księżna Kate
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości