Karol III znowu na celowniku. Portret monarchy wzbudza kontrowersje

Król Karol III
Król Karol III
Źródło: Getty Images
Zagraniczne media donoszą, że Karol III znowu mierzy się z krytyką. Tym razem chodzi o jego nowy oficjalny portret, który niedługo ma zawisnąć w budynkach instytucji publicznych. Niektórzy są temu pomysłowi bardzo przeciwni.

Koronacja króla Karola III i królowej Camilli przyciągnęła prawdziwe tłumy. Obserwowało ją również wielu widzów na całym świecie. Mimo że minęło od niej już kilka miesięcy, to król i królowa cały czas są na ustach wszystkich.

Resztę artykułów przeczytasz pod materiałem wideo:

Film Royalsi
Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Karol III mierzy się z krytyką

Po koronacji Karola III i jego małżonki rząd Wielkiej Brytanii celem kultywowania wieloletniej tradycji zdecydował, iż oficjalny portret króla powinien zawisnąć w miejscach publicznych. Program ten ma kosztować 8 mln funtów. Dzięki wspomnianej inicjatywie umożliwi się instytucjom takim jak sądy czy szkoły, aby aplikowały o bezpłatną kopię portretu króla.

Antymonarchistyczna grupa Republic uważa to za "haniebne marnotrawstwo pieniędzy", zwłaszcza w kontekście podatków czy problemów finansowych z jakimi borykają się szkoły i szpitale.

Dyrektor generalny Republic — Graham Smith w ostrych słowach wezwał rząd do zrezygnowania ze wspomnianego projektu i tym samym skierowanie pieniędzy tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

"Gdy większość lokalnych rad podnosi podatki i tnie usługi publiczne, gdy szkoły i szpitale borykają się z trudnościami, wydanie nawet jednego funta na ten nonsens byłoby o jeden funt za dużo" - wyznał.

Karol III odsłonił pomnik rodziców

Jakiś czas temu król Karol III odsłonił pomniki dedykowane królowej Elżbiecie II i księciu Filipowi. Uroczystość odbyła się w Royal Albert Hall w związku z Dniem Pamięci i 150. rocznicą założenia tej renomowanej instytucji. Dzień Pamięci jest istotnym świętem w Wielkiej Brytanii, podczas którego oddaje się hołd wszystkim służącym w Siłach Zbrojnych Królestwa.

Prasa zauważyła, że dla króla Karola III było to wydarzenie pełne emocji, co było widoczne na udostępnionych zdjęciach i filmach.

Odsłonięcie pomników rodziców dla króla Karola III było nie tylko okazją do uhonorowania swoich zmarłych najbliższych, ale także wyrazem uznania dla dziedzictwa, które po nich przejął. Długi okres panowania królowej Elżbiety II jest istotnym fragmentem historii Wielkiej Brytanii, który wielu Brytyjczyków nadal wspomina z ogromnym szacunkiem.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości