Kim jest kobieta w dzisiejszym świecie? W Dniu Kobiet gwiazdy zabrały głos [TYLKO U NAS]

Dzień Kobiet z gwiazdami
Dzień Kobiet z gwiazdami
Źródło: MWMEDIA
Kim jest kobieta w dzisiejszym świecie? Obchodzone 8 marca święto wydaje się odpowiednim momentem na to, by na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym z pozoru banalnym pytaniem. Z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy gwiazdy do pochylenia się nad tematem. Co oznacza bycie kobietą?

Dzień Kobiet to szczególne święto, w którym panie obdarowywane są kultowymi już goździkami i rajstopami, panowie zabierają je do restauracji i celebrują ich obecność. Wielu zastanawia się nad tym, co by było, gdyby zniknęły z powierzchni ziemi. Są w końcu często cichymi bohaterkami codzienności, herosami walczącymi z przeciwnościami losu, a jednocześnie wrażliwymi istotami otwartymi na pomoc drugiemu człowiekowi. Ale czy faktycznie wciąż marzymy o byciu kobietą, niczym w piosence Alicji Majewskiej?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

22032023_SZAFYGWIAZD_JEZOWSKA_ROZMOWAKANAPA2
#SZAFYGWIAZD Majka Jeżowska o prawdziwym imieniu i wizerunku silnej kobiety
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Być kobietą, być kobietą..." - co to dokładnie znaczy?

Nie ma lepszego dnia do zastanawiania się nad tym, kim jest kobieta, niż właśnie jej święto! Zapytaliśmy o to gwiazdy, które chętnie podzieliły się przemyśleniami. Choć w zestawieniu pojawił się jeden głos męski, niech wybrzmi równie mocno.

Bartek Jędrzejak

Dziennikarz i prezenter, od wielu lat związany ze stacją TVN. Nie boi się poruszać trudnych tematów, otwarcie opowiada o zdrowiu psychicznym i problemach, z którymi w dzisiejszym świecie mierzy się wielu z nas.

— Kobieta jest jak złoty medal na piersi, jak tłoczona złota moneta. Na dwie strony. Z jeden, na rewersie: wrażliwa, opiekuńcza, czuła, delikatna, troskliwa, dbająca o wszystkich i wszystko wokół siebie, chłonąca jak gąbka smutki i problemy, dająca spokój radość, poczucie bezpieczeństwa. Na awersie: silna, waleczna, bezkompromisowa, pracowita, gotowa na poświęcenia, te największe również, twardo stąpająca po ziemi, odważna. Zadaniowiec. Dąży do celu. Ochroniarz, lekarz, psycholog po prostu mama, żona, narzeczona, dziewczyna. Obie te twarze kocham i szanuję — przyznał Bartek Jędrzejak.

Bartek Jędrzej
Bartek Jędrzej
Źródło: MWMEDIA

Ewa Gawryluk

Aktora teatralna, filmowa i telewizyjna, którą widzowie pokochali za rolę w serialu "Na Wspólnej". Od niedawna widzowie platformy Player mogą oglądać ją ponadto w spin-offie "Skazanej". 

Urodziłam się kobietą i umrę kobietą, nie analizuję więc co to dla mnie znaczy: być kobietą. Jestem osobą, która w części realizuje rolę zdefiniowaną przez płeć, kulturę czy środowisko, a w części organizuje sobie świat, kierując się swoimi pragnieniami, potrzebami czy pasjami. Cieszę się tym, co mam, i dla mnie to też oznacza być kobietą. Człowiek to człowiek.. Ale kwiatek przyjmę z okazji Dnia Kobiet
— Ewa Gawryluk.
Ewa Gawryluk
Ewa Gawryluk
Źródło: MWMEDIA

Magda Femme

Wokalistka, mama, partnerka. Choć zaczynała w zespole Ich Troje, z biegiem czasu postawiła na karierę solową i w tej materii ma na koncie kilka sukcesów.

— Mówiąc żartobliwie to gdybym mogła porównać to z byciem mężczyzną, miałabym jakiś sensowny osąd. Ciekawiej się robi, gdy zastanawiam się, co oznacza być kobietą w dzisiejszych czasach. Na pewno dziś kobiety nie muszą zajadle walczyć o równość, nie muszą udowadniać, że są równie dobre jak mężczyźni w wielu dziedzinach życia. Złe czasy mamy za sobą — ale też… nie mamy taryfy ulgowej z powodu słabości płci! A przyznaje, że czasem lubimy być słabą płcią… czasem! — Magda Femme.

Magda Femme
Magda Femme
Źródło: MWMEDIA

Natalia Niemen

Wokalistka, która od dzieciństwa interesowała się malarstwem, modelingiem i muzyką. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem jej mama Małgorzata Niemen była znaną aktorką, a także modelką pasjonującą się właśnie malarstwem, a ojcem Czesław Niemen, którego nie trzeba nikomu przestawiać.

Bycie kobietą jest trudne. Ale bycie kobietą jest także przywilejem. Pomimo licznych wymagań wobec kobiet, jakimi cechuje się kultura patriarchalna, w której niewątpliwie nadal żyjemy, pośród nadmiaru ciężarów, stresów i musu bycia we wszystkim doskonałą, my kobiety dajemy radę. To oczywiste, że jesteśmy bardzo silne. Taki już mamy ten nasz kobiecy gen. Pozostaje tylko niewesoła refleksja: co w związku z tym? Czy tak ma być? Czy kobiety aby na pewno mają być silne? Muszą? Czy nie mają wyjścia? Z okazji Dnia Kobiet życzę mężczyznom zobaczenia nas. Gwarantuję, że ten wysiłek popłaci zarówno kobietom, jak i mężczyznom
— Natalia Niemen.
Natalia Niemen
Natalia Niemen
Źródło: MWMEDIA

Olga Bołądź

Aktorka, mama, a od niedawna również żona. Jedna z najpopularniejszych w swoim pokoleniu.

— Jestem kobietą i sama dla siebie chce się odkryć. Jakie mam mocne i słabe strony? Co lubię, a czego nie? Na co mam ochotę. To, że coraz mniej muszę, a coraz bardziej co chce. I tego na maxa życzę każdej kobiecie — abyśmy miały siłę i odwagę robić to, co chcemy i jak chcemy. Abyśmy były słyszane przez nas same — Olga Bołądź.

Olga Bołądź
Olga Bołądź
Źródło: MWMEDIA

Laura Łącz

Aktorka teatralna i telewizyjna. W trakcie wieloletniej kariery wystąpiła w kilkudziesięciu filmach kinowych, telewizyjnych, serialach, przedstawieniach teatralnych i Teatru Telewizji. Ogólnopolską popularność przyniosła jej rola Gabrieli w serialu "Klan", w którym gra od 2001 roku.

Jeśli odpowiedź ma być szczera, to pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, jest taka, że dla mnie, jako kobiety, najważniejsza jest niezależność. Wydaje mi się zresztą, że od wczesnej młodości było to dla mnie ważne, w każdym znaczeniu tego słowa
— Laura Łącz.
Laura Łącz
Laura Łącz
Źródło: MWMEDIA

Julia Chatys

Aktorka, która dorastała na oczach widzów. Od wielu lat wciela się bowiem w postać Kasi w serialu "Na Wspólnej", w którym zresztą ostatnio jej postać stanęła na ślubnym kobiercu u boku Żbika!

— Bycie kobietą to dla mnie wyzwanie, przed którym staje każdego dnia. Zdwojona czujność, siła, gotowość na to, co przyniesie jutro. Bycie kobietą to wieczna pogoń za niedoścignionym ideałem — Julia Chatys.

Julia Chatys
Julia Chatys
Źródło: MWMEDIA

Halina Mlynkova

Halina Mlynkova jest polsko-czeską wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i mamą. Pierwsze kroki w branży stawiała w zespole Brathanki, który przyniósł jej ogólnopolską rozpoznawalność. Od wielu lat stawia jednak na karierę solową.

Kobietą? To zrozumie tylko kobieta. Nie jest żadną "szyją" kręcącą głową mężczyzny, bo sama posiada głowę i najlepiej wie, jak nią zarządzać. Kobieta to życie. Bo taką moc ma tylko Ona i góra — jeśli ktoś wierzy. Kobieta to intuicja, mądrość, siła, niezależność, przed którą tyle jest obaw, że trzeba o nią, jak to w Polsce lubimy mówić "walczyć". Kobieta to też ja. Matka, żona, artystka, koleżanka, przyjaciółka, córka. I jestem z tego dumna
— Halina Mlynkova.
Halina Mlynkova
Halina Mlynkova
Źródło: MWMEDIA

Julia Kamińska

Aktorka, a od pewnego czasu również wokalistka. Widzowie pokochali ją za główną rolę w serialu "BrzydUla", ale od tamtej pory niejednokrotnie zaskakiwała na ekranach.

— Bycie kobietą oznacza dziś dla mnie bycie w trybie walki. Dlatego bardzo lubię przebywać w grupie świadomych kobiet — co niestety zazwyczaj oznacza: kobieta po przejściach. One nie tylko znają ten stan, ale też potrafią wspierać — Julia Kamińska.

Julia Kamińska
Julia Kamińska
Źródło: MWMEDIA

Anna Guzik

Aktorka, a prywatnie dumna mama! Od lat wciela się w postać Żanety w serialu "Na Wspólnej".

Bycie kobietą to umiejętność łączenia w sobie sprzeczności, które ostatecznie łączą się w harmonijną całość. Siły i delikatności. Kategoryczności i czułości. Zdolność do ogarnięcia wielu spraw równocześnie oraz do oddania części siebie dla ważniejszego celu. Siła jest kobietą
— Anna Guzik.
Anna Guzik
Anna Guzik
Źródło: MWMEDIA

Anna Senkara

Dziennikarka, prezenterka, a od kilku miesięcy prowadząca poranne pasmo "Dzień Dobry TVN". Na ekranie najczęściej możemy ją oglądać w duecie z Sandrą Hajduk-Popińską.

— Być kobietą to: umieć stawiać granice, być niezależną finansowo i emocjonalnie i mieć prawo do decydowania o swoim zdrowiu i ciele. Nie zwracać uwagi na oceny, nie zastanawiać się co wypada, a co nie wypada. I tak naprawdę w ogóle nie zastanawiać się, co to znaczy być kobietą — po prostu robić swoje! — Anna Senkara.

Anna Senkara
Anna Senkara
Źródło: MWMEDIA

Gosia Andrzejewicz

Wokalistka, a także autorka tekstów i kompozytorka. Zadebiutowała na rynku muzycznym w 2004 roku, ale to singiel "Pozwól mi żyć" przyniósł jej ogólnopolską rozpoznawalność.

Bycie kobietą to zarazem przywilej jak i wyzwanie. Współczesna kobieta funkcjonuje na wielu płaszczyznach, to kochająca partnerka pełna miłości, zrozumienia, dobra mama, szefowa. Myślę, że najważniejsze jest znalezienie balansu pomiędzy spełnianiem oczekiwań a samorealizacją.
— Gosia Andrzejewicz.
Gosia Andrzejewicz
Gosia Andrzejewicz
Źródło: MWMEDIA

Karolina Skiba

Fotomodelka, influencerka, prywatnie żona Krzysztofa Skiby, która kocha zwierzęta.

— Kobiecość kojarzy mi się z delikatnością i czułością, i tym właśnie dla mnie jest bycie kobietą. Bycie miłą, pomocną osobą z dobrą energią, dla istot, które spotykam — Karolina Skiba.

Krzysztof Skiba, Karolina Skiba
Karolina Skiba z Krzysztofem Skibą podczas wyjazdu
Krzysztof Skiba, Karolina Skiba
Źródło: archiwum prywatne

Jak widać, dla naszych rozmówców "być kobietą" znaczy często zupełnie co innego. Wiele nas łączy, jeszcze więcej niekiedy dzieli, ale gdy trzeba, potrafimy przemówić równym głosem.

Z okazji Dnia Kobiet redakcja cozatydzien.tvn.pl chciałaby życzyć wszystkim kobietom: tym szukającym własnej drogi i tym, które wciąż do tego dążą; tym, które łamią zasady i chadzają własnymi drogami oraz tym, które kochają całym sercem — zrozumienia, szacunku i równości; poczucia bezpieczeństwa i możliwości decydowania za siebie; zdrowia i pewności, że nie trzeba już nic nikomu udowadniać.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości