Książę Harry i Meghan Markle zmienią nazwisko? Chcą oddać hołd księżnej Dianie

Książę Harry i Meghan Markle
Książę Harry i Meghan Markle zmienią nazwisko?
Źródło: Getty Images
Książę Harry i Meghan Markle coraz bardziej odsuwają się od rodziny królewskiej. W mediach pojawiła się informacja, że zamierzają zmienić nazwisko z Mountbatten-Windsor na Spencer. Mieliby w ten sposób oddać hołd księżnej Dianie oraz zacząć nowy etap życia.

O Sussexach słyszy się coraz więcej zaskakujących wiadomości. Książę Harry wciąż nawiązuje do traumatycznego życia matki na królewskim dworze. Śmierć księżnej Diany na zawsze zmieniła jego życie. Niedawno pojawiły się informacje, że młodszy syn króla Karola III zamierza wyruszyć w podróż do Afryki śladami matki i nakręcić o niej film dokumentalny.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Anna Kalczyńska o posiadaniu sławnych rodziców
Anna Kalczyńska o posiadaniu sławnych rodziców. Czy to pomaga w karierze?
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Książę Harry i Meghan Markle zmienią nazwisko?

O planach Sussexów jako pierwszy poinformował dziennikarz Tom Bower, autor książki "Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów". Jego zdaniem małżonkowie już poruszyli temat zmiany nazwiska.

"Moim zdaniem omówili to nie tylko między sobą, ale również z innymi. Może z niektórymi członkami rodziny, z którymi utrzymują jeszcze kontakt, np. z córkami księcia Andrzeja. Ale na pewno rozmawiali ze swoim PR-owym sztabem" - stwierdził biograf książęcej pary.

Książę Harry i Meghan Markle nie zabrali głosu w tej sprawie, więc zmiana nazwiska to wciąż spekulacje. Jednak dziennikarz podkreślił, że jego zdaniem zmianie nazwiska towarzyszyłaby rezygnacja z tytułów księcia i księżnej Sussex, które otrzymali po swoim ślubie w 2018 r.

"W zamian mielibyśmy, nazwijmy to, nową inkarnację Diany" - dodał Tom Bower.

Historia nazwiska Mountbatten-Windsor

Historia panującej dynastii jest bardzo ciekawa. Nie jest tajemnicą, że członkowie brytyjskiej monarchii mają niemieckie korzenie. Królowa Wiktoria wywodziła się z dynastii Hanowerskiej i poślubiła niemieckiego księcia Alberta von Sachsen-Coburg und Gotha. Nazwisko to nosili kolejni władcy aż do Jerzego V - dziadka Elżbiety II, który wyczuwał antyniemieckie nastroje w Zjednoczonym Królestwie i postanowił zmienić nazwisko na Windsor. Zapożyczył je od nazwy jednej ze swoich rezydencji - Zamku Windsor. To posunięcie miało uchronić monarchię przed skojarzeniami z nazistowskimi Niemcami.

Jednak niemieckie korzenie miał także mąż Elżbiety II książę Filip, który po ślubie zrzekł się rodowego miana: Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg i przyjął nazwisko matki Battenberg. W angielskiej formie brzmi ono Mountbatten. W ten sposób dzieci królowej Elżbiety i księcia Filipa noszą nazwisko Windsor-Mountbatten, choć zostało przyjęte, że nazwiskiem rodowym pozostaje Windsor.

Podobno na początku dzieci królewskiej pary nie miały nosić nazwiska księcia Filipa, który miał się później skarżyć na to, że nie ma głosu w tej sprawie.

"Czuję się w tej rodzinie jak cholerna ameba. Jestem jedynym człowiekiem w kraju, który nie może dać swojego nazwiska dzieciom" - miał powiedzieć.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości