Małgorzata Braunek porzuciła aktorstwo, by odnaleźć spokój. Dzieci poszły jej śladem?

Autor:
Dominika
Kowalewska

Małgorzata Braunek zmarła w czerwcu 2014 roku po walce z rakiem jajnika. Aktorka miała za sobą dwa nieudane związki. Ostatni mąż, Andrzej Krajewski, towarzyszył jej do końca. Małgorzata Braunek doczekała się dwójki dzieci. Kim są i czym się zajmują?

Małgorzata Braunek była polską aktorką telewizyjną, filmową i teatralną. Miała na koncie ponad 40 filmów, seriali, a także widowisk Teatru Telewizji, w tym główne role w "Trzeciej części nocy" Andrzeja Żuławskiego, "Lalce", serialu Ryszarda Bera i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. Prywatnie trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu i doczekała się dwójki dzieci. 30 stycznia 2023 roku obchodziłaby 76 urodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Adam Zdrójkowski o miłości. Jego serce zabiło do kogoś mocniej?
Adam Zdrójkowski o miłości. Jego serce zabiło do kogoś mocniej? Adam Zdrójkowski wystąpi w nowym sezonie "Azja Express". W rozmowie z nami opowiedział o miłości, romantyzmie i randkach z koszmaru.

Małgorzata Braunek - kariera, życie prywatne, śmierć

Małgorzata Braunek przyszła na świat 30 stycznia 1947 roku w Szamotułach. Była córką oficera kawalerii, rotmistrza Wojska Polskiego II RP Władysława Alojzego Braunka i jego żony Anny Ruty z domu Bem. Wychowała się w tradycji luterańskiej, choć jej ojciec był katolikiem. W 1966 roku rozpoczęła naukę na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studiów nie ukończyła ze względu na coraz prężniej rozwijającą się karierę aktorką.

W 1970 została wyróżniona jako Gwiazda Sezonu Filmowego. Choć zagrała w przeszło 20 produkcjach filmowych, jedną z najważniejszych ról w dorobku Małgorzaty Braunek była postać Oleńki Billewiczówny w "Potopie" Jerzego Hoffmana. Stworzyła ponadto niepowtarzalną kreację Izabeli Łęckiej w serialu telewizyjnym "Lalka" w reżyserii Ryszarda Bera. Mimo że doczekała się angażu na deski Teatru Narodowego w Warszawie, co było marzeniem niejednego absolwenta szkoły teatralnej, Małgorzata Braunek najlepiej czuła się przed kamerą. Kochała obiektyw i to z wzajemnością. Wyróżniała się niezwykłą urodą i nienaganną sylwetką, której zazdrościły jej koleżanki po fachu. Była symbolem współczesnej, PRL-owskiej dziewczyny.

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, będąca u szczytu kariery Małgorzata Braunek zrezygnowała z dalszej pracy. Wyjechała do Azji, gdzie zafascynowała się filozofią zen i buddyzmem. To tam spotkała się z Dalajlamą i odnalazła spokój w ichniejszych bóstwach. Jak śmiała się w wywiadach, skoro ojciec był katolikiem, a matka protestantką, jej przeznaczeniem stał się buddyzm.

"Rodzina ze strony mojej mamy była wyznania luterańskiego. Jako protestanci codziennie czytali Biblię i mieli zwyczaj nadawania dzieciom starobiblijnych imion. I tak Ruta to spolszczone Ruth. […] Mama praktykująca luteranka, ojciec katolik. Zanim go spotkała, z poprzednim narzeczonym nie umiała przez jedenaście lat dojść do porozumienia, w którym kościele i obrządku powinni wziąć ślub. Mama za Boga nie chciała wejść do kościoła katolickiego. I tak, kiedy ojciec się oświadczył, zanim powiedziała "tak", od razu przezornie spytała: "A gdzie ma być nasz ślub, bo ja jestem protestantką?". Ojciec machnął ręką. "Gdzie chcesz, mnie wszystko jedno, dla ciebie nawet i do cerkwi bym poszedł…". To ją uspokoiło, a i upewniło, że wybraniec jest właściwy. I stało się, pobrali się." - wspominała w rozmowie  z Arturem Cieślarem w książce "Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko".

Aktorka zaangażowała się w struktury kościoła buddyjskiego w Polsce, a ponadto wspierała ruch na rzecz praw człowieka w Chinach, była wegetarianką i działaczką w sprawie ochrony praw zwierząt. Do aktorstwa wróciła w latach 90. Po latach wielki sukces osiągnęła napisana specjalnie dla niej rola w filmie "Tulipany".

Małgorzata Braunek pomagała w warszawskich hospicjum onkologicznym. Ostatecznie również sama musiała zmierzyć się w trudnej walce z podstępną chorobą. Aktorka zmagała się z rakiem jajnika, który zabrał ją w 2014 roku. Małgorzata Braunek zmarła 23 czerwca, a jej ciało spoczęło 5 lipca 2014 w grobie swojej matki na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Małgorzata Braunek - rodzina. Kim są dzieci aktorki?

Małgorzata Braunek trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Jej pierwszym wybrakiem był aktor Janusz Guttner. Kolejnego męża poznała, mając 23 lata. Choć oboje byli w związkach, połączyło ich niesamowicie silne uczucie.

"Przyjechał z Paryża Porsche, otaczała go atmosfera tajemniczości, był piękny. Nie sposób było się nie zakochać" - wspominała po latach aktorkach.

Tym zaskakująco tajemniczym mężczyzną był reżyser Andrzej Żuławski. Niedługo po pierwszym spotkaniu aktorka dostała propozycję zagrania w jego filmie, a ich romans rozgorzał na dobre. Małgorzata Braunek wzięła rozwód, po czym cichy ślub. W 1971 roku urodził się syn Xawery Żuławski, który poszedł w ślady rodziców. Jest jednym z popularniejszych polskich reżyserów i scenarzystów, spod którego ręki wyszły takie produkcje, jak "Apokawixa", "Mowa ptaków" czy niektóre odcinki serialu "Diagnoza".

Związek Małgorzaty Braun i Andrzeja Żuławskiego nie przetrwał jednak próby czasu. Ostatnim mężem aktorki został pisarz i buddysta Andrzej Krajewski. Para doczekała się córki Oriny Krajewskiej, która przyszła na świat w 1987 roku. Kobieta poszła w ślady mamy i próbowała sił w aktorstwie. Przez jakiś czas była związana z raperem Vienio. Orina Krajewska bardzo przeżyła śmierć mamy, a po latach przyznała, że zmagała się z depresją.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości