Nie żyje twórca filmu "Rejs". Feridun Erol miał 85 lat

Feridun Erol
Feridun Erol
Źródło: Getty/IG
Nie żyje kultowy aktor, scenarzysta i reżyser. Produkcje Feriduna Erola przeszły do historii polskiej kinematografii. Wśród nich znalazł się między innymi kultowy "Rejs". O śmierci artysty poinformowali koledzy z planu.

Zasłużony aktor, scenarzysta i reżyser zmarł 1 lutego w wieku 85 lat. O jego śmierci poinformowała obsada popularnego serialu o sąsiadach i lokatorach, który osobiście wyreżyserował. Wzruszające wpisy opublikowały Małgorzata Lewińska, a także Olga Borys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

ODESZLI_POLSKA_2023
Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Nie żyje Feridun Erol

Urodzony w grudniu 1935 roku Feridun Erol, syn Turka Mehmeta Nuri Erola, zdobył sławę jako jeden z twórców kultowego filmu "Rejs". Nie tylko odegrał rolę marynarza, ale pełnił też funkcję asystenta reżysera Marka Piwowskiego. Film, nakręcony w 1970 roku, nadal uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiego kina.

Feridun Erol ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w 1965 roku, a następnie, dwa lata później, na Wydziale Reżyserii.

Jego zdolności zostały dostrzeżone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich w Amsterdamie w 1967 roku, gdzie został nagrodzony za dokument pt. "Welcome Kirk", opowiadający o pobycie Kirka Douglasa w łódzkiej filmówce.

Feridun Erol — kariera i życie prywatne

Wśród osiągnięć artysty znajdują się również reżyserowane przez niego kultowe polskie seriale o lokatorach, czy sąsiadach, w którym zagrały niezapomniane aktorskie pary — Ewa Szykulska i Marek Siudym, a także Małgorzata Lewińska i Michał Milowicz. Wśród sławnych dzieł twórcy znalazł się także popularny pod koniec lat 90. program "Idź na całość", prowadzony przez Zygmunta Chajzera.

Przez wiele lat jego partnerką życiową była znana aktorka Barbara Połomska-Erol, a później dziennikarka Jolanta Erol. Rodzina Feriduna Erola, w tym brat, grafik Jakub Erol, spoczywa na Starym Cmentarzu w Łodzi. O śmierci reżysera poinformowała obsada wspomnianych seriali autorstwa reżysera, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Lubiliśmy jego poczucie humoru, temperament i pomysły. Zawsze powtarzał, że reżyser nie może aktorom przeszkadzać i dlatego pozwalał nam na nieograniczoną kreację w tworzeniu naszych ról i najdziksze swawole na planie. Popularność obu seriali była niezaprzeczalnie jego zasługą. Feri, dziękujemy Ci za wszystko" - czytamy.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty/IG

podziel się:

Pozostałe wiadomości