Nie żyje znany brytyjski aktor. Joss Ackland ma na koncie przeszło 100 ról

Joss Ackland
Joss Ackland
Źródło: Getty Images
Zza granicy płyną kolejne smutne wieści. Brytyjska branża filmowa pożegnała kolejnego zasłużonego aktora, który od wielu lat wcielał się w role czarnych charakterów. Joss Ackland, a właściwie Sidney Edmond Jocelyn Ackland zmarł 19 listopada w wieku 95 lat.

Joss Ackland był brytyjskim aktorem, którego widzowie mogli oglądać zarówno w filmach i serialach, jak i na teatralnych deskach. Występował na West Endzie i Broadway'u. Prywatnie przez przeszło 51 lat był mężem Rosemary Kirkcaldy, z którą rozdzieliła go śmierć kobiety w 2002 roku. Doczekali się siedmiorga dzieci: Melanie, Antonia, Penelope, Samanthy, Kirsty, Paula (zmarł w 1982), Toby'ego. Co więcej, aktor mógł cieszyć się obecnością ponad 30 wnucząt i licznej gromadki prawnucząt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy odeszli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Joss Ackland nie żyje

O śmierci aktora fani dowiedzieli się z oświadczenia przekazanego przez rodzinę za pośrednictwem BBC. W pełnych czułości słowach bliscy Jossa Acklanda poinformowali, że mężczyzna zmarł w spokoju, w otoczeniu kochających osób.

"Dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi i władczej prezencji, wniósł do swoich ról wyjątkową intensywność i powagę. Zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych i kochanych aktorów w Wielkiej Brytanii" - można przeczytać w opublikowanym oświadczeniu.

Joss Ackland — kariera

Joss Ackland przyszedł na świat 29 lutego 1928 roku w Londynie, a dorastał w Kilburn w północnym Londynie. Miłość do teatru i chęć szkolenia umiejętności aktorskich zaprowadziła go do pracy w licznych regionalnych zespołach teatralnych, by ostatecznie dołączyć do londyńskiego Old Vic. Zawód szkolił pod okiem brytyjskiej nauczycielki dykcji Elsie Fogerty w Central School of Speech and Drama, a następnie w Royal Albert Hall w Londynie.

Na teatralnych deskach zadebiutował w wieku 17 lat, występując w przedstawieniu "The Hasty Heart" w 1945 roku. Z biegiem czasu jego kariera nabrała rozpędu. Aktor pracował u boku Aleca Guinnessa w serialu telewizyjnym "Tinker Tailor Soldier Spy" z 1979 r., wcielając się w postać dziennikarza sportowego i okazjonalnie brytyjskiego agenta wywiadu Jerry'ego Westerby'ego. Szczyt kariery przypadł na lata 80. i 90., kiedy to zagrał w takich produkcjach jak "Zabójcza broń 2", "Polowanie na Czerwony Październik" czy "Biała intryga".

W 2001 roku Joss Ackland udzielił słynnego wywiadu dla stacji BBC, w którym to przyznał, że zagrał w kilku okropnych filmach, do czego zmusił go jego pracoholizm. Co więcej, powiedział, że "żałuje" pojawienia się w komedii science fiction zatytułowanej "Bill & Ted Bogus Journey", a także w teledysku zespołu Pet Shop Boys. Skrytykował ponadto byłą współpracownicę Demi Moore, określając ją jako "niezbyt bystrą i utalentowaną".

Z powodu charakterystycznej aparycji Joss Ackland najczęściej obsadzany był w rolach czarnych charakterów i to za te kreacje pokochali go brytyjscy widzowie. Wystąpił w przeszło 130 produkcjach i ma na koncie nominację do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za postać baroneta Sir Henry’ego "Jocka" Delvesa Broughtona w dramacie kryminalnym "Biała intryga".

Musical "Evita". Joss Ackland, Elaine Paige. 1978 rok
Musical "Evita". Joss Ackland, Elaine Paige. 1978 rok
Źródło: Getty Images
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na  TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości