Nie żyje legendarny muzyk Marek Ałaszewski. "Nie wyobrażam sobie, przez co musiał przejść"

Marek Ałaszewski nie żyje
Marek Ałaszewski nie żyje
Źródło: Getty Images/Facebook
W wieku 81 lat zmarł Marek Ałaszewski, utalentowany muzyk i założyciel zespołu Klan. Nieżyjącego artystę pożegnał jego syn, Marek Ałaszewski Junior, który przekazał tę bolesną wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Marka Ałaszewskiego dotknęła niebywała tragedia. Siedem lat temu udar pozbawił go zdolności poruszania się, mówienia i tworzenia. Ostatni rok spędził pod respiratorem, pozostając już niemal całkowicie nieświadomy.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Nie żyje legendarny muzyk Marek Ałaszewski

Marek Ałaszewski przez ostatnie lata zmagał się z ciężką chorobą, której pokonanie okazało się niemożliwe. Informacja o jego odejściu obiegła media 19 listopada, kiedy syn opublikował poruszający wpis na Facebooku, opisując tragiczne okoliczności śmierci ojca.

"Mój ukochany Tata odszedł dzisiaj w nocy. 7 lat temu udar odebrał mu możliwość poruszania się, mówienia, tworzenia, czyli w zasadzie wszystko. Przez ostatni niemal rok leżał pod respiratorem, już nieświadomy. Teraz już nie cierpisz, kochany Tato. Do zobaczenia" - napisał syn zmarłego.

Wieloletnia choroba artysty wiązała się z ogromnymi kosztami leczenia, które rodzinie trudno było pokryć. Jednak bliscy muzyka nie pozostali sami w tej trudnej sytuacji. Koleżanki i koledzy z branży muzycznej, tacy jak Krzysztof Cugowski, Małgorzata Ostrowska, Muniek Staszczyk czy Jan Borysewicz, zaangażowali się w zbiórkę na rzecz Marka Ałaszewskiego. Warto podkreślić, że odbył się specjalny koncert w warszawskim klubie Stodoła, a dochód z niego został przeznaczony na niezbędną opiekę medyczną dla artysty.

Marek Ałaszewski - kim był? Kariera

Marek Jarosław Ałaszewski był kompozytorem, gitarzystą, autorem tekstów piosenek, wokalistą i wykształconym artystą malarzem. Urodził się 2 grudnia 1942 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie pobierał nauki u cenionych artystów, takich jak Jan Cybis, Stefan Gierowski i Aleksander Kobzdej. Już w czasie studiów zaczęła się jego fascynacja muzyką. Jako wokalista i gitarzysta dołączył do zespołu Pesymiści i Bardowie.

W 1969 roku stworzył grupę wokalno-instrumentalną Klan, która zdobyła uznanie swoją twórczością. Marek Ałaszewski pełnił w niej rolę muzyka, kompozytora i autora tekstów piosenek. Po rozwiązaniu zespołu w 1971 roku skoncentrował się na działalności plastycznej, ale miłość do muzyki zawsze pozostawała w jego sercu. Klan został reaktywowany w 1991 roku, dając fanom możliwość cieszenia się twórczością artysty na nowo.

Do maja 2016 roku Marek Ałaszewski aktywnie występował i tworzył zarówno jako kompozytor, jak i malarz. Niestety, w 2016 roku przeszedł udar, a od tego czasu poważna choroba uniemożliwiała mu kontynuację działalności artystycznej.

Jego dyskografia obejmuje albumy takie jak "Klan" (1970), "Mrowisko" (1971), "Po co mi ten raj" (1992) oraz "Laufer" (2012). Jego działalność artystyczna nie ograniczała się jednak tylko do muzyki. Marek Ałaszewski malował pejzaże, tworząc tzw. serię "wenecką" o wyraźnych wpływach impresjonizmu. Jego obrazy charakteryzowały się nie tylko kolorystyką i harmonią barw, lecz także otwartą kompozycją.

Artysta prezentował swoje prace na licznych wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego twórczość zdobyła uznanie, co potwierdzają odznaczenia, takie jak Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2022 roku oraz Złoty Krzyż Zasługi w 2023 roku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości