Nowotwór Karola III postępuje? Król szuka pomocy i wsparcia w kościele

Karol III
Karol III
Źródło: Getty Images Europe
Karol III potrzebował pomocy duchowej po tym, jak dowiedział się, że choruje na nowotwór. Wówczas zwrócił się do swojego wieloletniego przyjaciela — prawosławnego mnicha Efraima. Monarcha od czasu diagnozy miał aż osiem razy odwiedzić jego klasztor.

Karol III choruje na nowotwór. Król Wielkiej Brytanii od razu po usłyszeniu diagnozy poddał się leczeniu i postawił swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Nie zrezygnował mimo wszystko ze swojej pracy, jednak dużo rzadziej pokazuje się publicznie. Na co dzień pomaga mu książę William i ukochana żona Camilla Parker Bowles. Okazuje się jednak, że jest ktoś jeszcze, kto okazuje monarsze pełne wsparcie w trudnych dla niego chwilach. Nie jest to bynajmniej książę Harry.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Karol III poprosił o wsparcie prawosławnego mnicha

Karol III od prawie 30 lat przyjaźni się z prawosławnym mnichem, archimandrytą Efraimem. Mężczyźni zaczęli ze sobą częściej rozmawiać po śmierci księżnej Diany w 1997 roku i utrzymują bliski kontakt do dziś. Jak donosi "The Sun", król po usłyszeniu diagnozy o nowotworze, zwrócił się z prośbą o duchową poradę do przyjaciela. 67-letni mężczyzna do tej pory milczał na temat łączącej ich relacji, a teraz po raz pierwszy zabrał głos w sprawie.

"Karol ma duchowe wyrafinowanie, duchowe życie. Tak, był w kontakcie od czasu diagnozy i wierzę, że przezwycięży chorobę. Mamy bardzo dobre relacje" - wyjaśnił Efraim.

Karol III w ostatnim razie miał złożyć aż osiem wizyt w klasztorze Vatopedi na górze Athos, gdzie jego przyjaciel przygotował mu nawet prywatną kwaterę.

"Nic go nie rozprasza, więc może medytować, modlić się i przestrzegać starożytnych rytuałów, takich jak wstawanie o czwartej rano, aby uczestniczyć w liturgii, którą absolutnie uwielbia" — powiedziało źródło "The Sun".

Stan zdrowia króla Karola III jest utrzymywany w tajemnicy

Informacje o tym, że Karol III choruje na raka, zostały przekazane przez Pałac Buckingham po tym, jak król wyszedł ze szpitala. Monarcha poddał się bowiem operacji zmniejszenia przerośniętej prostaty i przy okazji wykonał szczegółowe badania. Ich wyniki nie były jednak pozytywne.

W treści oświadczenia czytaliśmy także, że król chciał poinformować o chorobie poddanych, by uniknąć spekulacji. Nie przekazano jednak, w którym stadium jest nowotwór oraz jaki jest jego rodzaj. Głos w sprawie zabrała była doradczyni Karola III, która wyjaśniła, dlaczego wszystko jest owiane tajemnicą.

"Muszę powiedzieć, że nie otwierałabym więcej drzwi. Powiedzieli, że wykryto odmianę raka, a sama nie radziłabym iść dalej i mówić, jaki to rodzaj raka. Myślę, że jest na to mnóstwo czasu. Problem w tym, że im więcej informacji podasz, tym więcej ludzi spekuluje. Gdy tylko dowiedzą się, co to za nowotwór, wszyscy zaczynają tego szukać, ludzie zaczynają googlować i mówią, że 'znam kogoś' i im się to przytrafiło, to jest to, przez co będzie przechodził. Wiemy, że jest chory, ma stwierdzonego raka i będzie leczony" - powiedziała Kristina Kyriacou w programie "Good Morning Britain".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości