Gwiazdy

Olena Zełenska — kim jest żona prezydenta Ukrainy? Połączyła ich wielka miłość

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Olena Zełenska to żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Po ataku Rosji na Ukrainę Wołodymyr Zełenski przyznał, że jest dla wroga celem numer jeden, a jego żona i dzieci celem numer dwa. Ukochana nie opuściła jednak prezydenta Ukrainy i pozostała w Kijowie. Jak zawsze stanęła murem za mężem. Kim jest Olena Zełenska i jaka jest historia ich niezwykłej miłości?

Olena i Wołodomyr Zełenscy nie są typową parą polityków. Przez lata zajmowali się czymś zupełnie innym. Pracowali wspólnie nad scenariuszami komediowymi. Kiedy jednak ich kraj znalazł się w wielkim niebezpieczeństwie po inwazji Rosji, odznaczyli się wielką odwagą. Nie opuścili Kijowa atakowanego przez armię Putina.

Olena Zełenska i Wołodymyr Zełenski - historia miłości

Olena i Wołodomyr Zełenscy urodzili się w tym samym mieście, w Krzywym Rogu. Historia ich miłości nie wygląda jednak tak, jak mogłoby się wydawać. Chociaż chodzili razem do szkoły, to wtedy nawet się nie poznali. Zaiskrzyło między nimi dopiero na studiach. Oboje pozostali w rodzinnym mieście. Olena studiowała architekturę na Krzyworoskim Uniwersytecie Technicznym, Wołodymyr prawo w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym.

Co ciekawe oboje nigdy nie pracowali w swoich zawodach. Wołodymyr nie został prawnikiem, a... komikiem. Olena podjęła się pisania tekstów dla kabaretu "Studio Kwartał 95", w którym występował.

Olena Zełenska i Wołodymyr Zełenski - małżeństwo i dzieci

Związek pary rozwijał się stopniowo — spotykali się przez osiem lat. Ślub wzięli 6 września 2003 roku. Rok później na świat przyszła ich córka Oleksandra. W 2013 roku powitali na świecie syna Kiryła.

Mieszkanie dzielą nie tylko z siedemnastoletnią Oleksandrą i dziewięcioletnim Kiryłem, ale także z dwoma psami, świnką morską i rybkami w akwarium. Chociaż kierują całym krajem, starają się też być normalną rodziną.

Olena Zełenska w styczniu, rok temu, w dzień urodzin męża opublikowała na Instagramie wspólne selfie.

"To zdjęcie ma prawie wszystko, czego potrzebuję do szczęścia. Dużo słońca, jesteśmy razem, szczęśliwi i uśmiechnięci. Wszystkiego najlepszego kochanie! Dziękuję za każdy dzień!" - napisała.

Olena Zełenska o byciu pierwszą damą Ukrainy

Kiedy 31 grudnia 2018 Wołodymyr Zełenski oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach, żona wsparła go, choć nie było to dla niej łatwe. Dla ich rodziny wejście w świat polityki oznaczało wielkie zmiany.

20 maja 2019 roku Olena Zelenska została pierwszą damą Ukrainy. Pojawiła się wtedy na okładce grudniowego numeru ukraińskiej edycji "Vogue'a". W wywiadzie dla magazynu opowiedziała o tym, jak odnajduje się w roli pierwszej damy.

"Nie mam wystarczająco czasu na bycie sama ze sobą. Mam dwoje dzieci, jestem więc przyzwyczajona do tego, że rzadko bywam sama. W przeszłości moją jedyną ucieczką do prywatności i samotności był samochód. Teraz jestem pozbawiona i tego — zawsze towarzyszy mi ochrona. Moją jedyną samotnią jest teraz łazienka" - powiedziała "Vouge".

Jak przyznała, to jej mąż zawsze jest w centrum uwagi. Wyjaśniła też, że chociaż pisała skecze dla kabaretu, nie lubi żartować.

"To nie w moim stylu. Wykorzystuję jednak moją sytuację do nagłośnienia i zwrócenia uwagi ludzi na ważne kwestie społeczne - powiedziała w ukraińskim "Vogue".

Olena Zełenska to żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Olena Zełenska i Wołodymyr Zełenski Źródło: PressOffice of Ukrainian Presidency/Anadolu Agency/Getty Images

Inicjatywny Oleny Zełenskiej

Olena Zełenska postanowiła wykorzystać bycie pierwszą damą w jak najlepszy sposób. Zaangażowała się w wiele szczytnych inicjatyw. Pierwszą była reforma żywienia w ukraińskich szkołach. Także dzięki jej staraniom mającym na celu rozpowszechnienie języka ukraińskiego na świecie, ukraińskojęzyczne audioprzewodniki zostały wprowadzone w największych muzeach na całym świecie. Znajdziemy je np. w Wersalu.

Olena Zełenska zainicjowała również przystąpienie Ukrainy do międzynarodowej inicjatywy G7 na rzecz równości płci, zainicjowała podpisanie deklaracji między dużymi firmami ukraińskimi i międzynarodowymi o zniesieniu barier w prowadzeniu działalności gospodarcze, a także podpisała Memorandum o porozumieniu z UNICEF.

Olena Zełenska - na urodziny mąż napisał dla niej wiersz

Niecałe trzy tygodnie przed inwazją Rosji na Ukrainę Olena Zełenska obchodziła czterdzieste czwarte urodziny. W ten wyjątkowy dzień mąż opublikował na swoim oficjalny profilu na Instagramie artystyczne zdjęcie żony. Publicznie wyznał jej tez miłość w wierszu, który napisał dla żony:

Ja ciebie... No bardzo... Ja bez ciebie… No nijak… Mamy takie cudowne… Dwoje… Podobne oczywiście do… Jak dwie krople… Pamiętam, jak pierwszy raz cię zobaczyłem w... [...]"

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska i Wołodymyr Zełenski pozostają w Kijowie

Choć para jest ze sobą już ponad osiemnaście lat, to kochają się nad życie. Olena Zełenska nie opuściła męża, który dzielnie stawia czoła Rosjanom. Trwa czwarty dzień inwazji. Prezydent Ukrainy odrzucił propozycję ewakuacji.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego:  Maxym Marusenko/NurPhoto/ Getty Images

Pozostałe wiadomości