Paolo Taviani nie żyje. Legendarny twórca miał 92 lata

Paolo Taviani
Paolo Taviani
Źródło: Getty Images
Tragiczna wiadomość obiegła media. W wieku 92 lat odszedł legendarny reżyser i twórca Paolo Taviani. Wraz z bratem był autorem takich produkcji jak "Noc w San Lorenzo", "We władzy ojca" czy "Wywrotowcy". Smutną informację przekazał burmistrz Rzymu.

Paolo Taviani urodził się 8 listopada 1931 r. w San Miniato. Miłość do kina dzielił ze swoim bratem, Vittorio Tavianim, który zmarł w 2018 roku. Panowie zadebiutowali dokumentem "L'Italia non è un paese povero", który szybko zdobył uznanie krytyków. W 1977 roku otrzymali canneńską Złotą Palmę i nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej za film "We władzy ojca".

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2022 roku

Paolo Taviani nie żyje

Wiadomość dotyczącą śmierci reżysera przekazał za pośrednictwem platformy X burmistrz Rzymu, Roberto Gualtieri.

"Opuszcza nas wielki mistrz włoskiego kina. Razem ze swoim bratem Vittorio stworzył niezapomniane, głębokie i zaangażowane filmy, które na dobre zapisały się w zbiorowej wyobraźni i historii kina" - napisał.

W kilka chwil pod postem pojawiły się setki komentarzy i kondolencji.

Jak podają lokalne media, Paolo Taviani zmarł 29 lutego 2024 roku w jednej z rzymskich klinik po długiej walce z chorobą. Miał 92 lata. Na ten moment szczegóły pochówku nie są jeszcze znane.

Paolo Taviani - kim był?

Paolo Taviani od najmłodszych lat interesował się kinem. Spod rąk utalentowanego duetu braci wyszły takie produkcje jak "Włochy nie są biednym krajem", "Człowiek na spalenie", czy "Wyjęci spod prawa małżeństwa". Wielkim przełomem w karierze okazał się jednak film "Wywrotowcy" z 1967 roku, w którym niejako przewidywali wydarzenia z 1968 roku. Kolejny wielki sukces nadszedł w 1969 roku, gdy wraz z Gianem Marią Volonté stworzyli film "Pod znakiem skorpiona".

Bracia Tavini otrzymali nagrodę Złotego Niedźwiedzia podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2012 roku. Ich rodzinne miasto, San Miniato, zostało nazwane centrum kultury kinematograficznej na cześć dwóch braci: Centro Cinema Paolo e Vittorio Taviani. 

Ostatnią wspólną produkcją braci był dramat dokumentalny "Cezar musi umrzeć". W 2022 roku do kin trafił dramat "Leonora addio", stworzył go samodzielnie, po śmierci brata Paolo Tavini. Los chciał jednak, że produkcja była też ostatnią w życiu reżysera.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości