Piotr Jacoń stara się oswajać temat transpłciowości. Co wiemy o prezenterze TVN24?

Autor:
Kamila
Jamrożek
Piotr Jacoń

Piotr Jacoń to polski dziennikarz, prezenter programów informacyjnych w TVN24. Jest tatą transpłciowej córki Wiktorii, dlatego stara się edukować i oswajać polskie społeczeństwo z tym tematem.

Piotr Jacoń jest prezenterem związanym ze stacją TVN24. Z grupą TVN współpracuje od 2004 roku. Jest orędownikiem osób transpłciowych.

Piotr Jacoń – kim jest, skąd pochodzi, wiek

Piotr Jacoń urodził się w 1976 roku, dlatego w nadchodzącym roku skończy 47 lat. Pochodzi z Gdyni. Ukończył V LO w Gdańsku Oliwie oraz polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje jako prezenter w stacji TVN24.

Piotr Jacoń – kariera

Do TVN24 Piotr Jacoń trafił w 2004 roku. Do końca czerwca 2007 roku był gdańskim reporterem stacji. W 2005 roku zadebiutował jako gospodarz serwisów informacyjnych TVN24. Prowadził też magazyn "Prosto z Polski". Obecnie jest gospodarzem programu "Dzień po dniu", a w TVN24 GO prowadzi cykl wywiadów "Bez polityki". Kilkakrotnie prowadził też "Skaner polityczny", "Poranek TVN24" i magazyn "Horyzont". Pojawił się również w programie "Kalejdoskop tygodnia".

Piotr Jacoń – walka o równość osób transpłciowych

W 2021 roku Piotr Jacoń wraz z rodziną podjął decyzję o tym, aby publicznie opowiedzieć o transpłciowej córce w reportażu telewizyjnym "Wszystko o moim dziecku". W tym samym roku ukazała się jego książka "My, trans" opisująca problemy osób transpłciowych i ich bliskich.

My jesteśmy na takim etapie, który teraz jest dla nas najbardziej świeży - na kwestiach tożsamości płciowej. Jak zaczynaliśmy być rodzicami, nie wiedzieliśmy, że takie wyzwania przed nami staną. Wydaje mi się, że wychodzimy z tego obronną ręką. Razem jako rodzina i super, że mogliśmy się tym doświadczeniem podzielić

Książka, pt. "My, trans" wydana przez Wydawnictwo RM, jest w całości poświęcona tematyce transpłciowości i składa się z rozmów z Piotra Jaconia z osobami transpłciowymi, ich bliskimi oraz ekspertami. Rodzina Jaconiów zgodziła się także opowiedzieć swoją historię w książce wydanej przez fundację Sexed.pl, która została poświęcona perspektywie rodziców, w kontekście edukacji seksualnej oraz związanej z tożsamością płciową i składa się z wywiadów z różnymi osobami, dzielącymi się swoim rodzicielskim doświadczeniem.

Fundacja sexed.pl tworzy przestrzeń umożliwiającą młodym ludziom i ich rodzicom odnalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu seksualności, równości płci czy relacji i zwraca uwagę, jak szkodliwy może być brak edukacji seksualnej polskiego społeczeństwa. Pomysłodawczynią projektu jest modelka Anja Rubik.

Piotr Jacoń – nagrody

Za swoją działalność sojuszniczą i medialną na rzecz osób transpłciowych Piotr Jacoń został uhonorowany Medalem Wolności Słowa w kategorii Media, przyznawanej przez Fundację Grand Press. Nagrody te przyznawane są za promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce. Piotr Jacoń otrzymał także Koronę Równości 2022.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Piotr Jacoń odznaczony Medalem Wolności Słowa - przemowa
Piotr Jacoń odznaczony Medalem Wolności Słowa - przemowa

Piotr Jacoń – życie prywatne

Piotr Jacoń wraz z żoną Magdaleną mieszkają w Gdyni. Mają dwoje dzieci. We wrześniu 2020 roku dowiedzieli się, że ich starsze dziecko jest transpłciowe. Wiktoria studiuje obecnie w Warszawie.

Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia Wiktoria [...] Niemal automatycznie oboje z żoną od razu weszliśmy w tryb "pełna akceptacja". Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy

Piotr i Magdalena Jaconiowie wychowują także młodszą córkę Helenę. Prezenter opowiedział, jak zareagowała na coming out Wiktorii.

Akceptacja ze strony naszej młodszej córki Heli przyszła z czasem. Był to długi proces, który dalej trwa. W jej przypadku – tak ona o tym mówi – była to żałoba po utracie rodzeństwa, ale również najlepszego przyjaciela... Teraz obie z Wiktorią budują swoje relacje na nowo

Piotr Jacoń – Instagram

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości