Nie żyje Sergiusz Sachno. Ceniony artysta miał 79 lat

Sergiusz Sachno nie żyje
Sergiusz Sachno nie żyje
Źródło: Getty Images/Facebook
Zmarł Sergiusz Sachno, ceniony twórca, artysta fotografik i doświadczony pedagog. Tragiczna informacja została przekazana przez Związek Artystów Scen Polskich za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów dotyczących przyczyny jego śmierci.

Sergiusz Sachno był postacią niezwykle znaną i cenioną. Jako fotograf teatralny, zdobył sobie szczególne uznanie wśród społeczności artystycznej. Jego prace pełne głębi, emocji i wyrazu są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Artysta zmarł w wieku 79 lat.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Sergiusz Sachno nie żyje

Sergiusz Sachno odszedł 9 maja 2024 roku. Smutną informację przekazał na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów dotyczących jego śmierci.

"9 maja 2024 odszedł Sergiusz Sachno, ceniony twórca, artysta fotografik, doświadczony pedagog, aktywny działacz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako fotograf teatralny został szczególnie zapamiętany przez naszą społeczność..."- czytamy w poście.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Sergiusza Sachno było stworzenie wystawy "Aktorzy", która była zbiorem portretów wybitnych polskich aktorów. Był także razem z Kamilą Sammler kuratorem wystawy "Fotografia wg aktorów", której patronował Związek Artystów Scen Polskich. Ta wyjątkowa ekspozycja cieszyła się ogromnym powodzeniem i była pokazywana w galeriach na terenie całej Polski.

Środowisko artystyczne wyraziło kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego.

Kim był Sergiusz Sachno?

Sergiusz Sachno urodził się w 1945 roku w Harbinie. Był wybitnym polskim artystą fotografem specjalizującym się w portrecie i akcie. Był absolwentem Liceum im. Stefana Czarneckiego w Szczecinie, kontynuował swoją edukację na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył studia w 1968 roku. Następnie, w 1970 roku, zdobył dyplom Uniwersytetu Karola w Pradze. Od tamtego momentu poświęcił się fotografii, zdobywając uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jego prace charakteryzowała wszechstronność i głębia. Specjalizował się nie tylko w portrecie i akcie, ale także w fotografii studyjnej, teatralnej, filmowej, oraz modowej. Przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył w Warszawie.

Sergiusz Sachno był autorem lub współautorem kilkudziesięciu wystaw, prezentowanych m.in. w Europie, Australii i Japonii. Jego prace były publikowane w renomowanych czasopismach. Ponadto był także autorem plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Jego wkład w rozwój sztuki fotograficznej był ogromny.

Sergiusz Sachno był także wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz w Studium Fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików. Był również jurorem w konkursach fotograficznych oraz kuratorem wystaw.

Jego osiągnięcia zostały uhonorowane wieloma nagrodami i wyróżnieniami, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2007 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 1979 roku Medal miasta Paryża za fotografię przyznany przez Jacques’a Chiraca.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości