Weronika Marczuk: "Ocalcie ludzi, błagam". Dziennikarze i artyści solidarni z Ukrainą

Wojna w Ukrainie. Dziennikarze i artyści okazują wsparcie
Dziennikarze i artyści solidarni z Ukrainą
Źródło: MWMEDIA
Rosyjska armia zaatakowała Ukrainę. Artyści, dziennikarze i osoby publiczne okazują wsparcie obywatelom tego kraju, publikując wymowne posty na Instagramie. Głos zabrali m.in. Weronika Marczuk, Anita Werner i Kuba Wojewódzki.

Konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu przygląda się cały świat. Rosyjskie wojska wtargnęły na terytorium Ukrainy. Wywołało to wielką panikę i falę wsparcia dla obywateli Ukrainy. Głos w tej sprawie zabrała m.in. dziennikarka Anita Werner, która pracowała w Kijowie oraz Weronika Marczuk - polska producentka filmowa, aktorka i prawniczka pochodzenia ukraińskiego oraz prezenter Kuba Wojewódzki. Pojawiły się apele o oszczędzenie cywilów.

Dziennikarze i artyści okazują wsparcie Ukrainie

Weronika Marczuk, która pochodzi z Ukrainy, opublikowała bardzo emocjonalny wpis. Opisała w nim, co się dzieje w kraju. Okazała też duże wsparcie dla ludzi, których jest w stanie przyjąć pod swój dach. Zaapelowała o oszczędzenie niewinnych ofiar.

"Jednak… WOJNA …! To nie człowiek, to NIELUDZI. Niech Bóg ma w opiece Ukrainę, ludzi, niech ma w opiece wszystkich nas. Bombardowania są wszędzie, wprowadzono już stan wojenny, czołgi wjeżdżają i z Białorusi i z Rosji i z Krymu … Na zdjęciu Charkow. Zatrzymajcie się, błagam, nie niszczcie życia, chociaż nie krzywdźcie ludzi" - napisała na Instagramie.

Na Facebooku z kolei dodała film, na którym widać bombardowania jednej z ukraińskich miejscowości.

- To jest Iwano - Frankivsk… bombardują wszędzie.. modlimy się, niech świat nie śpi… niech ten nie-człowiek się zatrzyma!! Już są ofiary w ludziach. Czołgi wjeżdżają z każdej strony. Ocalcie ludzi, błagam. PS jestem w kontakcie ze wszystkimi z kim mogę w razie potrzeby będziemy tu przyjmować ludzi, już są zapytania, oby nie było to konieczne. Ale nawet w tej sytuacji ludzie idą do pracy..i trwają" - napisała.

Anita Werner w 2006 roku pracowała w Kijowie. Nagrywała tam swój program "Dama Pik", którego bohaterką była ówczesna premier Julia Tymoszenko. Dziennikarka wspomina ówczesną Ukrainę i okazuje wsparcie obywatelom.

"Ukraina była wtedy tuż po Pomarańczowej Rewolucji, pełna nadziei i wiary w rozwój, w postęp, w zmianę, w przyszłość. Od tamtej pory, rzeczywiście trochę się w Ukrainie zmieniło. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski powiedział właśnie: 'Drodzy obywatele, Ukraińcy, jesteśmy krajem pokojowym i chcemy pokoju. Ale dzisiaj, jeżeli będziemy milczeć, to może nas już nie być'. Drodzy obywatele Ukrainy. Bądźcie" - napisała na Instagramie.

Kuba Wojewódzki jak zwykle w swoim stylu pokazał co myśli o ataku Rosji na Ukrainie. Opublikował wymowne zdjęcie. Uwagę zwraca szczególnie koszulka, którą ma na zdjęciu. Dziennikarz opublikował krótki wpis.

"Takie tam z samochodu... Pier**l się Putin... " - napisał.

Także inni artyści i dziennikarze okazali wsparcie Ukrainie. Julia Kamińska opublikowała fragment rozmowy z osobą, która jest na miejscu. W osobnym wpisie napisała:

"Jeśli możecie, spytajcie swoich bliskich z Ukrainy, czy potrzebują Waszego wsparcia. Możecie też podpisać apel Akcja Demokracja #solidarnizukrainą. Jeśli macie wiedzę odnośnie tego jak możemy pomóc, podzielcie się nią proszę w komentarzach" - napisała gwiazda "BrzydUli".

Z kolei Kinga Rusin opublikowała nagranie z przemówieniem prezydenta USA, Joe Bidena w sprawie Ukrainy.

Zespół Lady Pank podczas koncertu zdecydował się na piękny gest wobec przyjaciół z Ukrainy. W utworze słowo "Ameryka", były gitarzysta Budki Suflera zmienił na wyraz "Ukraina", co wywołało wielki aplauz widowni.

Inni artyści i dziennikarze w geście solidarności z Ukrainą opublikowali na swoich profilach flagi tego kraju. Zrobili to m.in. Anna Kalczyńska, Paweł Domagała, Dorota Gardias czy Maja Ostaszewska.

Sytuacja w Ukrainie

21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość dwóch powołanych przez separatystów republik - ługańskiej i donieckiej. Oznaczało to częściowy rozbiór ziem ukraińskich. 23 lutego rosyjskie wojska wtargnęły na terytorium Ukrainy. Wieczorem Władimir Putin wydał rozkaz o przeprowadzeniu operacji militarnej w Donbasie. Ukraina stanęła do walki z agresorem. Z rejonów graniczących z Rosją dochodzą informację o ostrzałach, bombardowaniach, a także desancie wojsk. Krym organizuje ośrodki dla uchodźców i zamyka szkoły. Obywatele Ukrainy boją się o swój los, a cały świat potępia ruch Rosji i z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji.

Anna Świątczak o buncie córek. "Niektóre rzeczy nie docierają do mnie"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Czytaj też:

Kamila Jamrożek

Reporter: cozatydzien.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości