Zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego postrzelenia na planie "Rust". Kto jest winny śmierci?

Alec Baldwin
Alec Baldwin
Źródło: Getty Images
Powoli dobiega końca sprawa, którą od kilkunastu miesięcy żyją media. W 2021 roku na planie filmu "Rust" doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Broń, stanowiąca rekwizyt, którą trzymał w ręku Alec Baldwin, wystrzeliła, śmiertelnie raniąc operatorkę Halynę Hutchins. Wszystko wskazuje na to, że sprawa w końcu dobiegnie końca. Sąd wskazał bowiem winnego całego zajścia.

Ta sytuacja z pewnością negatywnie wpłynęła na wizerunek Aleca Baldwina. Amerykański aktor, a także producent filmowy, komik i działacz polityczny jest wielokrotnie nagradzanym i docenianym artystą w branży. Alec Baldwin jest laureatem trzech nagród Emmy, trzech Złotych Globów i ośmiu nagród Gildii Aktorów Ekranowych, a także był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego, Tony Award i nagrody BAFTA. Czy zdarzenia z 2021 roku odcisnęły się piętnem na jego dorobku?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

5022024_SESJAWIZERUNKOWA_WELLMAN_POSTANOWIENIA (1)
Dorota Wellman o noworocznych postanowieniach. Jaki ma do nich stosunek?
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Jest przełom w sprawie zdarzenia na planie westernu "Rust"

Od wielu lat na planach filmowych nie dochodziło do podobnych wypadków, nie mówiąc o wydarzeniach kończących się śmiercią. Tym bardziej wydarzenia 21 października 2021 roku wstrząsnęły nie tylko branżą, ale również opinią publiczną. Rozpoczęła się debata na temat zasad bezpieczeństwa i obowiązku ich przestrzegania. Nikt bowiem nie rozumiał, jakim cudem rekwizyt zawierał nabój i jak to się stało, że broń zadziałała.

Przez wiele miesięcy śledczy próbowali ustalić przebieg zdarzenia i wskazać, kto jest odpowiedzialny za śmierć operatorki oraz zranienie reżysera Joela Souzy. Po trwającym dwa tygodnie procesie, w którym to oskarżona została 26-letnia Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie produkcji "Rust", podjęto decyzję. Kobieta została uznana przez ławę przysięgłych winną nieumyślnego spowodowana śmierci operatorki Halyny Hutchins. Jednocześnie została uniewinniona z zarzutu manipulowania dowodami, a prokuratura potwierdziła, że w dniu tragedii, przed przesłuchaniem przez policję, przekazała "małą torebkę kokainy", by uniknąć pociągnięcia do odpowiedzialności za posiadania narkotyku.

Prokurator prowadząca sprawę w trakcie mowy końcowej podkreśliła, że kobieta "dopuściła się zaniedbania, nieostrożności i bezmyślności". Co więcej, po całej sytuacji miała bardziej przejmować się dalszą karierą aniżeli losem postrzelonej operatorki.

"Gutierrez-Reed nie okazała żadnych emocji, gdy przewodniczący ławy przysięgłych odczytywał werdykty. Zdjęła naszyjnik, zanim funkcjonariusz służby więziennej zabrał ją do aresztu. Sędzia zarządziła umieszczenie jej w areszcie do czasu wydania wyroku" — relacjonowała NBC.

Wyrok zapadnie w najbliższym czasie. Kobiecie grozi do 1,5 roku więzienia i 5 tys. dolarów grzywny.

Co zdarzyło się w październiku 2021 roku na planie "Rust"?

Nie oznacza to, że Alec Baldwin również nie poniesie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Aktor wciąż utrzymuje, że nie pociągnął za spust, a broń sama wystrzeliła. Z tą teorią nie zgadzają się m.in. służby, w tym FBI. W przypadku gwiazdora sprawa kilkukrotnie była analizowana, a w styczniu powróciła na wokandę. Wszystko wskazuje na to, że Alec Baldwin w lipcu stanie przed sądem i istnieje duża szansa, że również otrzyma wyrok skazujący. Aktor otrzymał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci po niezależnych badaniach kryminalistycznych, które wykazały, że ten musiał nacisnąć spust.

Obrońcy skazanej kobiety również uważają, że to Alec Baldwin ponosi pełną odpowiedzialność za zdarzenie. Ich zdaniem nikt nie wiedział, że aktor ma w jakiś sposób "odejść" od scenariusza.

"Nikt nie wiedział, że na planie odbędzie się akcja na żywo. Pani Gutierrez nie wycelowała tej broni" – argumentował Jason Bowles.

Co ciekawe, obrońca Hannah Gutierrez-Reed powiedział, że zespół produkcyjny filmu stworzył "chaotyczne i niebezpieczne środowisko", co wpłynęło na samopoczucie i warunki pracy kobiety. A Alec Baldwin miał na planie nie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zachowywać się nieprzewidywalnie. O tym, czy również trafi do więzienia, przekonamy się prawdopodobnie w lipcu.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości