Zespół ABBA z wizytą u króla. Muzycy otrzymali rycerskie tytuły

ABBA
ABBA
Źródło: Getty Images Europe
Muzycy zespołu ABBA odwiedzili ostatnio króla Karola XVI Gustawa, który wręczył im Królewskie Ordery Wazów. Są to jedne z najbardziej prestiżowych i najrzadziej nadawanych odznaczeń w Szwecji. Agnetha Fältskog i Björn Ulvaeus oraz Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad tym samym otrzymali rycerskie tytuły i od teraz mogą tytułować się "Dowódcami Pierwszej Klasy".

ABBA to jeden z najpopularniejszych zespołów we współczesnej historii muzyki i zdecydowanie najsłynniejsza szwedzka formacja. Agnetha Fältskog i Björn Ulvaeus oraz Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad rozsławili swój kraj na cały świat i wydali wiele ponadczasowych hitów.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Film Royalsi
Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Muzycy zespołu ABBA otrzymali od króla rycerskie tytuły

Nie da się ukryć, że Szwecja wiele zyskała dzięki twórczości ABBY. Po wielu dekadach działalność grupy, która reaktywowała się sześć lat temu, docenił także król tego kraju. Na oficjalnym profilu szwedzkiej rodziny królewskiej na Instagramie pojawiła się relacja z wyjątkowej uroczystości.

Obecnie urzędujący monarcha Karol XVI Gustaw zaprosił członków ABBY do pałacu, by wręczyć im odznaczenia Royal Order of Vasa. Tym samym Agnetha Fältskog i Björn Ulvaeus oraz Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad otrzymali jeden z najbardziej prestiżowych tytułów rycerskich w Szwecji. Ostatni taki honor spotkał kogokolwiek ponad 50 lat temu. Cała czwórka muzyków została uznana za "Dowódców Pierwszej Klasy Królewskiego Orderu Wazów" za ich "wybitne zasługi w szwedzkim i międzynarodowym życiu muzycznym".

Fani zespołu ABBA oraz ich rodacy bardzo ucieszyli się, że ich ulubieńcy zostali uhonorowani tak ważnym wyróżnieniem.

"Uwielbiam oglądać ich razem";

"Zawsze najlepsza - ABBA! Tyle zrobili i nadal robią dla Szwecji. Miło, że otrzymali takie uznanie!";

"ABBA jest godna tej nagrody" - czytamy w komentarzach.

Muzycy zespołu ABBA reaktywowali formację po ponad 35 latach

Zespół ABBA powstał w 1972 roku w Szwecji i niemal z miejsca skradł serca fanów. Już dwa lata później legendarna formacja, w której skład wchodziły dwie pary: Agnetha Fältskog i Björn Ulvaeus oraz Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad, pojechała reprezentować swój kraj na Eurowizji. Grupa wygrała słynny konkurs z piosenką "Waterloo", która jednocześnie otworzyła im drzwi do zagranicznej kariery. Każde ich kolejne przeboje: "Mamma Mia", "Chiquitita", "Thank You For The Music" czy "Winner Takes It All" plasowały się na pierwszych miejscach notowań muzycznych na całym świecie. ABBA w swoim pierwotnym składzie działała jedynie przez 10 lat.

ABBA nie grała długo, ale jej gwiazda nigdy nie zgasła. Zespół sprzedał ponad 400 milionów płyt na całym świecie, a ich muzyka z roku na rok zyskiwała kolejnych słuchaczy. Gdy wszyscy fani zdawali się być pogodzeni z tym, że muzycy już nigdy więcej razem nie wystąpią, Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson oraz Anni-Frid Lyngstad zaskoczyli fanów i niespodziewanie w 2018 roku ogłosili reaktywację grupy.

ABBA wypuściła po 39 latach pierwszy, nowy utwór zatytułowany "I Still Have Faith In You", do którego pojawił się także teledysk. W klipie muzycy użyli jednak archiwalnych zdjęć i nie pokazali tego, jak wyglądają aktualnie. Na pierwszy ich koncert na żywo fani też musieli trochę poczekać. W 2021 roku ABBA wydała płytę "Voyage", której towarzyszyło kilka koncertów próbnych. Niestety w ich trakcie doszło do wypadku, w którym zginęły dwie osoby. Wiele osób wówczas myślało, że formacja zrezygnuje z dalszej kariery. I tak też się stało — po nagraniu nowych piosenek podjęli decyzję o definitywnym zakończeniu działalności.

ABBA: Bjorn Ulvaeus, Agnetha Faltskog, Anni-Frid Lyngstad oraz Benny Andersson w 1979 roku
ABBA: Bjorn Ulvaeus, Agnetha Faltskog, Anni-Frid Lyngstad oraz Benny Andersson w 1979 roku
Źródło: Bob Grant/Fotos International/Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości