Zofia Zborowska o kanonach piękna i przymusowym retuszu. "Jest mi szkoda siebie"

Zofia Zborowska nie chciała retuszu zdjęć
Zofia Zborowska nie chciała retuszu zdjęć
Źródło: MWMEDIA
Zofia Zborowska postanowiła nie pozostać obojętną i poruszyła problem, z którym mierzą się wszystkie kobiety. Opowiedziała o swoich doświadczeniach z ciałem i "Obsesją piękna". "Karmi się nas wizerunkami kobiet, których próżno szukać na ulicy" - napisała aktorka.

Zofia Zborowska aktywnie działa w mediach społecznościowych, za pośrednictwem których publikuje treści dotyczące jej życia prywatnego i zawodowego. Aktorka nie owija w bawełnę — na zdjęciach i filmach pokazuje prawdziwą codzienność. Internauci kochają jej szczerość, w której z trudem można doszukiwać się lukru i upiększania wizerunku.

Zofia Zborowska o "Obsesji piękna"

Zofia Zborowska przeczytała niedawno książkę "Obsesja piękna" autorstwa Renee Engeln. Autorka porusza w niej problem wymagań, jakie od małego stawiane są kobietom i które przede wszystkim dotyczą ich wyglądu. Lektura na tyle wstrząsnęła aktorką, że ta postanowiła podzielić się wnioskami z internautami. Opublikowała długi wpis, w którym poruszyła kwestię wyśrubowanych kanonów piękna, do których wszystkie kobiety podświadomie dążą.

"Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy, jaką karmi nas ten zas*any system. System, w którym kobieta jest uprzedmiotowiona/seksualizowana w zasadzie na każdym możliwym kroku" - zaczęła swój wpis Zofia Zborowska.

Aktorka wyraziła swoje niezadowolenie związane z systemowym wpajaniem, szczególnie kobietom, tego, jak powinny wyglądać, zachowywać się, ubierać i co myśleć.

"Karmi się nas wizerunkami kobiet, których próżno szukać na ulicy, bo jest to serio mały procent, a jak już taka kobieta istnieje, to przecież trzeba ją jeszcze wyretuszować od stóp do głów, żeby stała się po prostu nierealna" - zwróciła uwagę gwiazda.

Aby potwierdzić prawdziwość wniosków, które nasuwają się po lekturze książki, Zofia Zborowska przywołała dwa przykłady z własnego życia. Podczas realizacji ostatniej sesji okładkowej poprosiła, by zdjęcia nie zostały poddane obróbce i nie były wyretuszowane.

"[...] przy wybieraniu zdjęć podkreśliłam: tylko plis, nie retuszujcie mi ciała, mam blizny, moja skóra nie jest idealnie gładka, mam celulitis - i dla mnie to jest ok! "Jasne, nie ma sprawy". Zdjęcia wracają do mnie oczywiście wygładzone i wyretuszowane" - opisała.

Po kontakcie z redaktorką naczelną czasopisma udało się wypuścić zdjęcia bez obróbki, jednak jej reakcja była nieoczekiwana.

"Zosia!! Już ogarniam temat! Przepraszam! Ale na usprawiedliwienie retuszera powiem, że pracuje w tym zawodzie 20 lat i jeszcze żadna gwiazda nie poprosiła mnie o coś takiego" - napisała jej redaktorka.

Zofia Zborowska opisała ponadto sytuację, w której otrzymała propozycję wystąpienia na okładce magazynu sportowo-zdrowotnego.

"W numerze o body positive i zaproponowałam, żeby może zrobić taką przewrotną okładkę, że trzymam się za wałeczek tłuszczu na zdjęciu, bo przecież numer jest o body positive i to, że mam wałek na brzuchu, nie oznacza, że jestem otyła i mam problemy zdrowotne. Temat okładki szybciutko umarł, a naczelna już nigdy potem nie odebrała ode mnie telefonu" - podsumowała aktorka.

Quiz z Elizą i Jayem z "Hotelu Paradise"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Zofia Zborowska - kariera, życie prywatne

Zofia Zborowska jest polską aktorką teatralną i telewizyjną, córką słynnej aktorskiej pary Marii Winiarskiej i Wiktora Zborowskiego. Ukończyła wydział aktorski na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na szklanym ekranie zadebiutowała w 1998 roku w komedii "Złoto dezerterów". Zofia Zborowska przez kilka lat związana była z muzykiem i kompozytorem Radzimirem Dębskim. W 2019 roku wzięła ślub z siatkarzem, reprezentantem Polski Andrzejem Wroną. W 2021 roku para doczekała się córki Nadziei.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości