Seriale

"Batman: The Animated Series" – kultowy serial animowany trafi na HBO Max

Seriale

Autor:
Kamila
Jamrożek
"Batman: The Animated Series" - już wkrótce kultowy serial animowany pojawi się na HBO Max

Batman to jeden z najpopularniejszych superbohaterów z komiksów DC. Jedną z pierwszych produkcji, w której pojawiła się ta postać, jest słynna animacja "Batman: The Animated Series" inspirowana filmem Tima Burtona. Stylistyka noir, mroczna muzyka, estetyka dark deco stworzyły niesamowity charakter serialu, do którego z sentymentem wracają widzowie.

Kultowa animacja "Batman: The Animated Series" trafi niebawem do serwisu HBO Max. Widzowie, którzy żywią sentyment do serialu, będą mogli przypomnieć go sobie, a dla nowych odbiorców i fanów tej komiksowej postaci będzie to nie lada gratka.

"Batman: The Animated Series" – historia animacji

"Batman: The Animated Series" to czterokrotnie nagrodzony Emmy amerykański serial animowany będący adaptacją serii komiksów z udziałem superbohatera DC Comics. Styl wizualny serialu oparty został na pracach plastycznych producenta Bruce'a Timma. Oryginalne odcinki, wyprodukowane przez Bruce'a Timma i Erica Radomskiego, zostały po raz pierwszy wyemitowane w telewizji w latach 1992-1995.

Seria była częściowo inspirowana filmem Tima Burtona o Batmanie z 1989 roku z Michaelem Keatonem i Jackiem Nicholsonem w rolach głównych oraz uznanymi kreskówkami o Supermanie produkowanymi przez Fleischer Studios w latach 40. Twórcy próbowali odtworzyć ponadczasowość filmów Tima Burtona i styl lat 40. Choć początkowo spotkali się z oporem kierownictwa, to w końcu udało im się przekonać ich do swojej wizji. Tworząc animację, twórcy czerpali ze stylistyki vintage, używając elementów z epoki. Były nimi np. samochody, moda czy czarno-białe karty tytułowe. Serial utrzymywany był w stylistyce filmów noir. Charakterystyczne wizualne połączenie kina noir i projektów Art Deco z bardzo ciemną kolorystyką zostało nazwane przez producentów "dark deco" i tak zapisało się w popkulturze.

Klimat serialu wzbogaciła ścieżka dźwiękowa. Początkowo tworzyły ją wariacje na temat muzyki napisanej przez Danny'ego Elfmana do filmu "Batman" Tima Burtona. Nowy temat w podobnym stylu stworzyła Shirley Walker. Twórcy stawiali w swojej produkcji na realizm, dlatego była ona skierowana do dorosłej publiczności, choć paradoksalnie oglądali ją głównie młodsi widzowie zafascynowani mrokiem Gotham. Producenci często przesuwali granice tego, co można było pokazywać z filmach animowanych. Była to np. pierwsza kreskówka od lat, która przedstawiała wystrzeliwanie broni palnej. Nagrodzony Emmy serial natychmiast stał się hitem. Fani w różnym wieku chwalili go za wyrafinowany ton, głębię postaci i wciągające historie z podłożem psychologicznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Propozycje HBO Max

"The Last of Us" w HBO Max - relacja z polskiej premiery serialu oraz rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" w HBO Max - relacja z polskiej premiery serialu oraz rozmowy z twórcami i aktorami"Co Za Tydzień"
wideo 2/6

"Batman: The Animated Series" – kiedy trafi do HBO Max?

Już wkrótce serial animowany "Batman: The Animated Series" w polskiej wersji dźwiękowej pojawi się na platformie streamingowej HBO Max - poinformował serwis Filmożercy. Serial składa się z dwóch sezonów oraz kontynuacji w postaci "The New Batman Adventures" uznawanej przez niektórych za trzeci sezon.

Animacja trafi do HBO Max w odświeżonej odsłonie. Kilka lat temu przygotowano odrestaurowaną wersję w rozdzielczości Full HD, którą wprowadzono m.in. do nowych wydań Blu-ray za granicą. Nie jest znana dokładna data premiery animacji w streamingu, ale być może nastąpi to jeszcze w lutym.

"Batman: The Animated Series" - już wkrótce kultowy serial animowany pojawi się na HBO Max
"Batman: The Animated Series" - już wkrótce kultowy serial animowany pojawi się na HBO Max "Batman: The Animated Series" - już wkrótce kultowy serial animowany pojawi się na HBO Max Źródło: HBO

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros.

Pozostałe wiadomości