Elżbieta Zapendowska

Elżbieta Zapendowska opowiedziała o trudnej relacji z córką

Elżbieta Zapendowska – urodzona 11 maja 1947 roku w Starachowicach polska krytyk muzyczna, specjalistka od emisji głosu, nauczycielka śpiewu.

Elżbieta Zapendowska – pochodzenie i wykształcenie

Elżbieta Zapendowska urodziła się w Starachowicach, ale wychowywała w Opolu. W jej rodzinnym domu muzyka była zawsze obecna – ojciec, prawnik grał amatorsko na skrzypcach, matka świetnie śpiewała, starszy o pięć lat brat uczył się w szkole muzycznej, a mieszkający z nią dwaj kuzyni byli profesjonalnymi muzykami – skrzypkiem i pianistą.

Elżbieta Zapendowska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Opolu w klasie fortepianu. Jest także absolwentką pedagogiki na Akademii Muzycznej w Warszawie.

Elżbieta Zapendowska – życie zawodowe

Elżbieta Zapendowska po studiach zaczęła pracę w szkole muzycznej. Była nauczycielką gry na fortepianie, a następnie nauczycielką śpiewu. W 1977 roku rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Domu Kultury, w którym założyła Opolskie Studio Piosenki. Kilka lat później powołała Studio Singer, czyli grupę gospel, która na swoim koncie ma m.in. Grand Prix festiwalu Estrada 88.

Po tym, jak na początku lat 90. została zwolniona z Wojewódzkiego Domu Kultury, otrzymała propozycję pracy w Miejskim Domu Kultury, którą przyjęła. Wkrótce po jej rozpoczęciu Elżbieta Zapendowska dostała propozycję od Wiktora Kubiaka, sponsora i producenta musicalu „Metro”. W 1992 roku rozpoczęła pracę w Studio Buffo, przygotowując wokalistów do takich spektakli jak „Metro”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”, „Grosik 2”, „Nie opuszczaj mnie”, czy „Tyle miłości”. W kolejnych latach pracowała w Teatrze Muzycznym „Roma” z wokalistami takich spektakli jak „Crazy For You”, „Piotruś Pan”, „Miss Saigon”, „Grease” i „Koty”.

Elżbieta Zapendowska uczyła śpiewu wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej. Byli to m.in. Edyta Górniak, Dorota Rabczewska, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Michał Bajor, Katarzyna Zielińska, Natasza Urbańska, Robert Janowski, Mela Koteluk, Łukasz Zagrobelny. Prowadziła także klasy wokalne w Klubie Muzycznym „Muzyczna Owczarnia” w Jaworkach.

Elżbieta Zapendowska – działalność jurorska

Elżbieta Zapendowska zdobyła rozpoznawalność jako jurorka programu rozrywkowego typu talent show „Idol”. Była nią we wszystkich pięciu edycjach programu, czyli w latach 2002-2005 i w 2017 roku. Była także jurorką w programie „Jak oni śpiewają”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”.

W 2018 roku była jurorką Międzynarodowego Festiwalu Carpathia w Rzeszowie.

Elżbieta Zapendowska – życie prywatne

Elżbieta Zapendowska ze swojego pierwszego małżeństwa z przyrodnikiem ma córkę Olgę, która urodziła się w 1975 roku. Przez wiele lat związana była z młodszym o 27 lat Andrzejem Krukiem, muzykiem. Para rozstała się w 2015 roku.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA