Grzegorz Turnau świętuje 40 lat pracy artystycznej. Wyznał, jak zaczęła się jego muzyczna podróż

Grzegorz Turnau
Grzegorz Turnau świętuje 40 lat pracy artystycznej. Zobacz, jak zaczęła się jego przygoda z muzyką
Źródło: cozatydzien.tvn.pl
Grzegorz Turnau jest kompozytorem, piosenkarzem i pianistą, który występuje na scenie już od 40 lat. Artysta świętuje jubileusz w trasie koncertowej, a ekipa "Co Za Tydzień" miała okazję obejrzeć jego występ w Krakowie. Grzegorz Turnau wspominał przeszłość i zdradził, jak zaczęła się jego muzyczna podróż.

Grzegorz Turnau urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. W rodzinnym mieście zdobył wykształcenie muzyczne oraz studiował filologię angielską. Później przez 13 lat był związany z Piwnicą pod Baranami. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album pt. "Naprawdę nie dzieje się nic". Artysta komponuje muzykę dla filmu i teatru. Jest laureatem wielu nagród, a pracą artystyczną zasłużył sobie na medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi.

Grzegorz Turnau - 40 lat na scenie. Jak zaczęła się jego przygoda z muzyką?

Podczas jubileuszowej trasy koncertowej Grzegorz Turnau w towarzystwie znakomitych muzyków i gości odwiedza wiele miast w Polsce. Debiutował w wieku 16 lat na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Miał wtedy 16 lat i otrzymał najwyższą nagrodę.

- Tak się składa, że dostałem główną nagrodę jako nie student. To mnie zaprowadziło potem do Piwnicy pod Baranami, no i spowodowało, że zdecydowałem się robić to, co robię do dziś — zdradził Grzegorz Turnau.

Jurorem tego festiwalu był wtedy Andrzej Sikorowski.

- Ja podpisując werdykt, jakby przyłożyłem rękę do jego dalszej kariery, ale podpisując ten werdykt, miałem pełną świadomość, że ten młody mężczyzna to jest przyszły estradowiec, bo on już miał wtedy dużą dojrzałość mimo młodego wieku. I zdawałem sobie sprawę, że to nie jest licealna przygoda tylko z mikrofonem, no i nie myliłem się — wyjawił wokalista i kompozytor.

Grzegorz Turnau podsumował 40 lat pracy

Grzegorz Turnau jest wdzięczny za to, że trafił do bardzo twórczego środowiska. Na swojej drodze artystycznej spotkał m.in. Zygmunta Koniecznego, Jana Kanty-Pawluśkiewicza czy Zbigniewa Preisnera. Podkreślił, że zmierzenie się z takimi postaciami było dla niego dobrą szkołą zawodu.

Zawsze mówiłem: pracuj z lepszymi od siebie i staraj się czegoś od nich nauczyć. I wydaje mi się, że to jest podsumowanie tych moich czterdziestu lat
-wyznał.

Z pianistą często występuje wokalistka Dorota Miśkiewicz.

- Myślę, że około 20 lat z tego czterdziestolecia, to jest nasza wspólna znajomość. Tak się zapraszamy, on występuje na moich płytach, ja występuję na jego płytach. Dzisiaj zaśpiewamy nowy i kiedy Grześ mi wysłał ten utwór, to nie ukrywam, że przez tydzień przy nim płakałam, zanim wydobyłam z siebie pierwsze dźwięki. To jak Grześ umie ubrać słowa w muzykę, to jest coś, co mnie porusza za każdym razem — oceniła artystka.

Najbliższe jubileuszowe koncerty Grzegorza Turnaua są zaplanowane 27 maja w Białymstoku, a 22 czerwca w Gdyni.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Źródło: "Co Za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości