Materiał promocyjny

Kołobrzeg to nie tylko plaże i sport. W mieście kwitnie także kultura

Kołobrzeg latem jest oblegany przez turystów
Jakie atrakcje znajdziemy latem w Kołobrzegu?
Źródło: "Co Za Tydzień"
Kołobrzeg to malowniczo położone nadbałtyckie miasto, które kusi nie tylko pięknymi plażami, mnóstwem atrakcji i historycznym urokiem. To właśnie tu w otoczeniu naturalnych bogactw, można odzyskać wewnętrzną harmonię, zadbać o zdrowie i wzmocnić siły witalne. Ekipa programu "Co Za Tydzień" była w Kołobrzegu z Projektem Plaża. Olivier Janiak dowiedział się, co przyciąga turystów do tego miasta.

Latem, kiedy słońce zachęca do wyrwania się z codziennego pędu, Kołobrzeg staje się idealnym miejscem na wypoczynek. Przyciągają do niego piękne plaże, widok krążących mew nad malowniczym portem rybackim oraz majestatyczna latarnia morska. Spacer po szerokich, wydmowych plażach nasyconych jodem to doskonały sposób na oderwanie się od stresu dnia codziennego i naładowanie baterii. Malownicze nadmorskie miasto, urzekające nie tylko pięknem przyrody, lecz także urokliwą architekturą i licznymi atrakcjami, zaprasza każdego. Co jeszcze oferuje?

Jakie atrakcje turystyczne znajdziemy w Kołobrzegu?

Kołobrzeskie plaże nad Bałtykiem to miejsce idealne na spacery. Szum fal działa uspokajająco, a przyjemność z porannego joggingu czy sesji jogi na nadmorskim piasku nie ma sobie równych. Kołobrzeg oferuje nie tylko spacery, lecz także zajęcia sportowe. Dla miłośników rowerów przygotowano kilometry ścieżek, a rozległy park zachęca do jazdy na rolkach, hulajnogach czy nordic walking.

Ci, którzy potrzebują mocniejszych bodźców, mogą podjąć wyzwanie na ścieżce zdrowia z licznie rozmieszczonymi stacjami do ćwiczeń. Alternatywnie, można przepłynąć rzekę Parsętę kajakiem, by zwiedzić Kołobrzeg z innej perspektywy. Miłośnicy aktywności na wodzie znajdą tu także idealne warunki do żeglarstwa, surfingów czy kitesurfingu.

Tak jakbyśmy mieli cztery albo pięć miast w jednym, bo nasz klimat, który już jest takim klimatem morskim, jest jednocześnie łagodny i ostry i to można kochać albo nie, ale my to bardzo lubimy, bez tego wiatru jakbyśmy nie byli u siebie
- powiedziała mieszkanka miasta Elżbieta Cherezińska – pisarka i teatrolog.

Po dniu pełnym aktywności warto się zrelaksować w lokalnych obiektach i hotelach, korzystając z basenów, stref Wellness i SPA. Bogaty wybór restauracji zaspokoi podniebienia smacznymi rybami przyrządzonymi na różne sposoby przez utalentowanych kucharzy. To idealne uzupełnienie aktywności, które pozwoli na pełną regenerację i odprężenie.

Kołobrzeg kandydatem do Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Kołobrzeg to miasto, które latem oferuje nie tylko mnóstwo aktywności sportowych i sposobów na relaks, ale także wiele aktywności kulturalnych. Miasto jest kandydatem do Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Mam wrażenie, że Kołobrzeg jest takim tyglem, w którym się miesza i kultura wysoka z kulturą popularną [...] To jest związane z naszym charakterem jako miasta turystycznego, że z jednej strony latem mamy tutaj tysiące ludzi, którzy traktują Kołobrzeg jako miejsce do odpoczynku, a kultury jako rozrywkę, jako element tego wypoczynku, ale jednocześnie wśród nich są też ci, którzy pragną kultury wysokiej i dla nich też chcemy coś stworzyć, a poza tym sami tego potrzebujemy
- wyjaśniła Elżbieta Cherezińska.

Jedną z inicjatyw kulturalnych było stworzenie przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta niezwykłego festiwalu jazzowego. Projekt RCK PRO JAZZ to nie tylko wakacyjny festiwal, ale również cykl comiesięcznych jazzowych koncertów gwiazd. W sali koncertowej RCK wystąpili już m.in.: Urszula Dudziak, Chico Freeman, Magnus Lindgren czy Maciej Sikała.

Festiwal był bardzo nieoczywistym pomysłem, a wręcz niektórym wydawało się, że karkołomnym. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. [...] pokazujemy, że jazz to naprawdę szeroko pojęta muzyka[...], wspaniałe aranżacje, instrumentaliści. Dbamy również o to, żeby przyjeżdżały do nas gwiazdy. W tym roku udało nam się zaprosić Nigella Kennedy'ego, także jazz przez trzy dni rozróżnia się w całym mieście
- powiedziała dyrektor artystyczna wydarzenia Monika Dziedzic.

To jednak niejedyna inicjatywa, która ma miejsce w Kołobrzegu. Fundacja Kołobrzeski Nurt pracuje nad ideą renowacji i wyeksponowania kołobrzeskich neonów, które mają ponad 50 lat. 

Wykonywali je artyści pionierzy Kołobrzegu, którzy nadawali charakter temu miastu powojennie, więc tworzyli zupełnie od nowa cały jego wizerunek. Są one niepowtarzalne, nigdzie nie ma drugiego takiego neonu jak w Kołobrzegu, tym bardziej uważam, że jest to część naszej tożsamości, którą powinniśmy pielęgnować i którą się po prostu należy chwalić. Zamierzamy je wyeksponować w galerii w Parku Neonów. Będzie to więc miejsce, do którego może przyjść każdy na randkę, na spotkanie, bądź po prostu na piknik
- powiedziała prezeska fundacji Koperkiewicz Katarzyna 

Czytaj też:

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości