Daniel Olbrychski wspomina w rozmowie z nami Tadeusza Łomnickiego w 30. rocznicę jego śmierci. "Wszystko robił bezbłędnie"

Daniel Olbrychski wspomina Tadeusza Łomnickiego w 30. rocznice jego śmierci
Daniel Olbrychski wspomina Tadeusza Łomnickiego
Źródło: MWMEDIA
22 lutego minęła 30. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego. Wybitny aktor pozostawił po sobie wiele filmów, w których nadal możemy podziwiać jego kunszt. Widzowie kochają go za rolę Michała Wołodyjowskiego w "Panu Wołodyjowskim" i w "Potopie", u boku którego zagrał Daniel Olbrychski. Teraz w rozmowie z nami filmowy Kmicic wspomniał współpracę z Tadeuszem Łomnickim.

Tadeusz Łomnicki na przestrzeni lat wykreował wiele wyśmienitych ról, m.in. w produkcjach takich jak "Niewinni czarodzieje", "Przypadek", "Człowiek z marmuru", "Pan Wołodyjowski" czy "Potop". W tych dwóch ostatnich częściach trylogii Henryka Sienkiewicza, na planie towarzyszył mu Daniel Olbrychski.

Daniel Olbrychski wspomina Tadeusza Łomnickiego

W filmie "Pan Wołodyjowski" Daniel Olbrychski wcielił się w postać Azji Tuhaj-Bejowicza, natomiast w "Potopie" zagrał samego Andrzeja Kmicica. To właśnie tam widzowie mogli podziwiać wybitny pojedynek na szable w deszczu i błocie, który przeszedł do klasyki kina.

22 lutego 1992 r. w Poznaniu Tadeusz Łomnicki pracował nad spektaklem "Król Lear". Podczas jednej z prób zasłabł na scenie. Doznał ataku serca, w skutek którego zmarł. Teraz, 30 lat po jego śmierci, Daniel Olbrychski w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską wspominał pracę z wybitnym aktorem.

Aleksandra Czajkowska, cozatydzien.tvn.pl: Widzowie kochają postać Jerzego Michała Wołodyjowskiego, którą świetnie wykreował Tadeusz Łomnicki w "Panu Wołodyjowskim i "Potopie". Ponadto panowie zagraliście razem w kilku filmach. Jak wyglądała ta współpraca?

Daniel Olbrychski: My aktorzy bywamy często prywatnie trudnymi ludźmi, natomiast w pracy Tadeusz Łomnicki był wzorem. Wielkość takich gwiazd wyraża się w tym, że byli przykładem, jak należy pracować w zespole, a także jak należy traktować młodszych kolegów. Pierwszy raz spotkałem się z Tadeuszem Łomnickim na planie filmu Janusza Morgensterna "Potem nastąpi cisza". To był mój trzeci film. Łomnicki grał tam oficera Wojska Polskiego, a my z Markiem Perepeczko dwóch młodych żołnierzy. Już wtedy zwróciłem uwagę, jakim on jest czułym partnerem w pracy, niezwykle zdyscyplinowanym, przykładnym. 

Pamięta pan wasze pierwsze spotkanie?

Pamiętam, że pierwszy raz zobaczyłem Tadeusza Łomnickiego na scenie, kiedy mama zawiozła mnie i brata do ojca do Warszawy. Wychowywaliśmy się na Podlasiu, więc teatrem był dla mnie Teatr Polskiego Radia, a aktorów poznawałem po głosach. Wtedy Tadeusz Łomnicki był młodym aktorem, ale już partnerował Aleksandrowi Zelwerowiczowi, Ludwikowi Solskiemu, Aleksandrowi Dzwonkowskiemu czy Elżbiecie Barszczewskiej, pięknie działało to na wyobraźnię. Na deskach teatru pierwszy raz zobaczyłem Tadeusza Łomnickiego w 1955 r., gdzie grał tytułową rolę w "Kordianie" w reżyserii Erwina Axera w Teatrze Narodowym. To właśnie wtedy poznawałem go po głosie, podobnie jak Igora Śmiałowskiego czy Jana Kurnakowicza. Niedługo po tym, podczas jednego z kiermaszu książek, stałem w kolejce do Tadeusza Łomnickiego z jego zdjęciem, na którym on mi się podpisał. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że kiedyś razem staniemy przed kamerami.

Niedługo potem zagraliście razem w dwóch częściach trylogii, a słynny pojedynek na szable pomiędzy Kmicicem a Michałem Wołodyjowskim w "Potopie" przeszedł do historii kina.

Kiedy Jerzy Hoffman zdecydował się, że rolę Michała Wołodyjowskiego zagra Tadeusz Łomnicki, ten miał już 40 lat. Nigdy nie jeździł konno, nigdy wyczynowo nie uprawiał żadnego sportu. Raptem do tej roli schudł 20 kg i zaczął się uczyć w pocie czoła jazdy konnej i szermierki, a wszystko robił bezbłędnie. To było coś niesamowitego. Już widać ten kunszt w "Panu Wołodyjowskim", a jeszcze będąc starszym w "Potopie", (ponieważ Jerzy Hoffman kręcił trylogię odwrotnie), potrafił utrzymać formę i wagę, i fantastycznie udowadniać nie tylko, że jest wspaniałym aktorem, ale i wspaniałym jeźdźcem i szermierzem. Przykro powiedzieć, że dużo młodszy kolega Zbigniew Zamachowski, który w ostatniej, a zarazem pierwszej części trylogii "Ogniem i mieczem", w której wcielił się w postać Michała Wołodyjowskiego, tego nie opanował. Ani jazdy konnej, ani szermierki. Co ciekawe, wzorem dla wszystkich aktorów świata jest pojedynek, w którym miałem przyjemność wziąć udział w "Potopie". Choreografię do niego ułożył profesor szkoły filmowej Waldemar Wilhelm, a sam pojedynek jest uważany za najlepszy pojedynek na białą broń w historii kinematografii. 

Ja wcześniej uprawiałem szermierkę sportową, musiałem się później dostosować do tych ciężkich szabli, musiałem się skupić na tym, żeby nie skaleczyć swojego przeciwnika. Grałem człowieka, który miał machać tak jak "cepem", ale z Tadeuszem Łomnickim ćwiczyliśmy cały czas.  Pamiętam, jak jechaliśmy do Mińska w Białorusi samochodem, ponieważ wiele scen do "Potopu" było tak kręconych, jak dworek Oleńki czy dworek w Lubiczu, gdzie odbywał się ten pojedynek. Po drodze co godzinę przystawaliśmy i powtarzaliśmy tę choreografię, tak, że zatrzymała nas drogówka radziecka i musieliśmy się tłumaczyć (śmiech). 

W wywiadach wspominał pan, że przed słynnym pojedynkiem w ostatniej chwili wprowadzono zmiany w scenariuszu.

Mieliśmy pewne utrudnienie w tym pojedynku, ponieważ u Sienkiewicza pojedynek odbywa się w nocy i palą łuczywa, żeby nam przyświecić, ale kiedy Jerzy Hoffman wraz z operatorem zobaczyli, jak my to wykonujemy, to powiedzieli, że szkoda tego pojedynku na noc, bo ludzie niedokładnie to zobaczą. Pojawiło się pytanie, skoro mamy to kręcić w dzień, to jak zagramy scenę, kiedy Wołodyjowski, patrząc na stojących Butrymów mówi: "Istny kondukt żałobny", na co Kmicic odpowiada: "Pułkownika będą chować, więc i pompa być musi"? I tutaj Hoffman i Wójcik wymyślili, że aby uatrakcyjnić wizualnie tę scenę, to Kmicic z Wołodyjowskim swój pojedynek stoczą w deszczu. Straż pożarna polewała nas zimną wodą i dialog został zmieniony. 

Wołodyjowski powiedział: "Smutno umierać  w taki deszcz", na co Kmicic: "Pułkownika chowają, więc niebo płacze", po czym zaczyna się pojedynek, który na ekranie trwa dwie minuty, a kręciliśmy go dwa dni. W przerwach, czekając na ujęcie, wchodziliśmy do baseniku z wodą straży pożarnej, ponieważ był to kwiecień, a nam w tych mokrych ubraniach było bardzo zimno. Po szyje staliśmy w tym baseniku w wodzie i wychodziliśmy kompletnie mokrzy, a w buty mieliśmy wkręcone specjalne korki, które uniemożliwiały nam ślizganie się po tej mokrej ziemi. Podziwiałem Tadeusza za to, że nadążał za moją szybkością, ponieważ miał już wtedy prawie 50 lat.

Zobacz również:

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych
Materiał promocyjny

Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych

Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt
Materiał promocyjny

Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt

Bogna Sworowska o akceptacji wieku i siwych włosach. "Nigdy nie czułam się tak szczęśliwa"

Bogna Sworowska o akceptacji wieku i siwych włosach. "Nigdy nie czułam się tak szczęśliwa"

Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta  dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]