Gwiazdy o depresji. Ich historie poruszają i dają nadzieję innym

Gwiazdy o walce z depresją
Gwiazdy o walce z depresją
Źródło: MW MEDIA
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Nie omija również znanych osób. Niektóre z nich postanowiły otwarcie opowiedzieć o swojej walce o szczęście.

Depresja od XXI w. zaczęła uchodzić jako choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że do 2030 r. depresja "będzie najczęściej występującą chorobą na świecie" według danych NFZ. W dzisiejszych czasach nadal wiele osób ją bagatelizuje, nie wiedząc, do jak strasznych skutków może doprowadzić.

To właśnie dlatego gwiazdy tak chętnie dzielą się w mediach swoimi doświadczeniami, aby przestrzec innych i pokazać, że depresja to nic wstydliwego. Zobaczcie, które gwiazdy wprost mówiły w mediach o chorobie.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Karolina Pisarek zmagała się z depresją. Rówieśnicy jej nie akceptowali. "Mój świat się zawalił"

Alżbeta Lenska o zdrowiu psychicznym

W 2022 roku aktorka Alżbeta Lenska poruszyła obserwatorów osobistym wyznaniem o swojej psychice. Kobieta przyznała, że doświadcza stanów depresyjnych, a ze swoimi lękami walczy codziennie. Z artystką rozmawiała Kalina Szymankiewicz z serwisu cozatydzien.tvn.pl.

- Pierwszy raz trafiłam na terapię 15 lat temu dzięki mężowi. Dość krótko się wtedy znaliśmy, byliśmy na samym początku związku. Tak to jest, że czasami ktoś z zewnątrz widzi więcej. Nasze rodziny, przyjaciele są przyzwyczajeni do naszych zachowań. A ja kiedyś byłam inna, moje podejście do życia zastanawiało Rafała. Dużo się martwiłam, no właśnie, to było takie moje określenie "martwić się". Na pewno kiedyś sprawiałam wrażenie mniej wesołej niż teraz. Na terapii dowiedziałam się, dlaczego nie muszę się tak zadręczać. Wtedy nie cierpiałam na depresję, byłam raczej nerwowa, cały czas narzekałam na wszystko. Rafał jest w tej kwestii moim przeciwieństwem, więc zwrócił na to uwagę. Po moich przejściach nie zdawałam sobie sprawy, kiedy znów coś zaczęło się we mnie niepokojącego dziać. Nie mam zdiagnozowanej depresji, ale walczę z pewnymi zaburzeniami, to tzw. PTSD (Zespół stresu pourazowego). Terapia pozwoliła mi ujarzmić te lęki i nie wkręcać się w takie stany - wyznała.

Myślę, że większość z nas ma mylne wyobrażenie na ten temat. Spodziewa się, że człowiek z depresją siedzi załamany w domu. Wiele osób jest zwyczajnie niedoinformowanych. Depresję nie tak łatwo zdiagnozować. Ta choroba przybiera różne formy. Uważam, że każdy z nas powinien skorzystać z pomocy psychologa i traktować tego specjalistę trochę jak przyjaciela, który ma pomóc coś zrozumieć
- podsumowała.

Czytaj więcej: Alżbeta Lenska o zdrowiu psychicznym. "Pierwszy raz trafiłam na terapię 15 lat temu" [TYLKO U NAS]

Alżbeta Lenska
Alżbeta Lenska
Źródło: MWMEDIA

Bartek Jędrzejak szczerze o depresji

Bartek Jędrzejak od kilku lat otwarcie mówi o tym, co przeszedł w związku z depresją. Prezenter jest dowodem na to, że z tą chorobą i nerwicą lękową można sobie poradzić, ale nie jest to zawsze łatwe i nie przychodzi od razu.

- Ta walka w moim przypadku została wygrana, okupiona ciężką pracą, bo to jest naprawdę ciężka praca nad sobą, praca u psychologa, praca z psychiatrą. Czuję się świetnie, oczywiście mam świadomość, że ta choroba może wrócić, ale jest naprawdę cudownie, fajnie, moje życie bardzo się zmieniło — powiedział w rozmowie z Kaliną Szymankiewicz z cozatydzien.tvn.pl w 2022 roku.

Dziennikarz dodał, że wyznanie prawdy o swojej chorobie dużo go kosztowało, ale nie żałuje, ponieważ wie, że pomógł wielu osobom.

- Miałem problem z tym, żeby wpuścić ludzi do mojego życia, osobiście to jest za dużo i tak jestem osobą publiczną, ludzie mnie oglądają, może mówienie o chorobach takich osobistych jest zbyt mocnym otworzeniem się, ale wiesz, co mnie do tego przekonuje? To jest wiadomość, którą dostałem wczoraj, które dostaje codziennie: "Z całego serca dziękuję za ten wywiad, naprawdę jestem w totalnym rozpadzie, a wszystko, co usłyszałem, opisuje moją sytuację. W poniedziałek postaram się zgłosić do psychiatry, dziękuję za pozytywną energię, którą otrzymałem" — zdradził Bartek Jędrzejak.

Bartek Jędrzejak
Bartek Jędrzejak
Bartek Jędrzejak
Źródło: MWMEDIA

Zofia Zborowska-Wrona chorowała na depresję

Zofia Zborowska-Wrona należy do gwiazd, dla których temat tabu nie istnieje. Aktorka, żona, mama Nadziei, a niebawem drugiego dziecka w jednym z wpisów na Instagramie podzieliła się z internautami doświadczeniami z czasów kiedy chorowała na depresję.

"Pamiętam, jak leżałam na łóżku nieruchoma i miałam wrażenie, że zalewa mnie czarna maź (dosłownie) bezsilności i smutku. Nie byłam w stanie się ruszyć, łzy leciały mi ciurkiem, przestałam jeść... I to był moment, w którym zdałam sobie sprawę, że mimo gigantycznego wsparcia męża, rodziny i przyjaciół, nie dam rady. Nie bójcie się prosić o pomoc. Dbajcie o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Psychoterapeuta lub psychiatra w dzisiejszych czasach to nie wstyd" - czytamy.

Zofia Zborowska-Wrona
Zofia Zborowska-Wrona
Źródło: MWMEDIA

Justyna Szyc-Nagłowska o depresji

W jednym z postów na Instagramie żona Borysa Szyca wyznała, że sama chorowała na depresję.

"Ta choroba od lat nie jest mi obca. Dotyka też coraz większą liczbę ludzi. Po cichu zabiera ich z tego świata. Nie rozumieją jej bliscy cierpiących osób, jest często bagatelizowana — kwitowana stwierdzeniem - »Ogarnij się«. [...] Na czas trwania ciąży wycofałam się z poruszania tego tematu publicznie, dla naszego dobra, bo to zawsze generuje spore emocje" - czytamy.

Justyna Szyc-Nagłowska
Justyna Szyc-Nagłowska
Źródło: MWMEDIA

Marcin Bosak o tym, jak poradził sobie z depresją

Aktor przyznał, że cierpi na depresję w szczerym wpisie na Instagramie.

"Doskonale wiem, co to znaczy zmagać się z tą podstępną chorobą. Mam za sobą kilka epizodów depresyjnych. Obecnie udaje mi się funkcjonować bez leków od września 2022, więc wiem, że jest to możliwe, by odstawić leki i normalnie bez nich żyć. To, że teraz jest stabilnie, nie oznacza, że już zawsze tak będzie. Dlatego ważna jest aktywna postawa, dbanie o siebie i praca nad sobą w procesie psychoterapii. Pomaga mi bliskość rodziny i przyjaciół. Hobby. Sport" - wyznał aktor.

Marcin Bosak
Marcin Bosak
Źródło: MW MEDIA

Anna Wyszkoni o depresji

Anna Wyszkoni zmagała się z nowotworem. I choć jej leczenie się zakończyło, to piosenkarka potrzebowała opieki psychologicznej.

"Leżałam bez energii na podłodze i nie wiedziałam, w którą stronę pójść w życiu, co ze sobą zrobić. Autentycznie leżałam na podłodze. To był moment zwrotny, kiedy zrozumiałam, że potrzebuję pomocy. Wtedy właśnie poszłam do psychiatry" - powiedziała w ramach akcji "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję", której została ambasadorką.

Anna Wyszkoni
Anna Wyszkoni
Źródło: MWMEDIA

Paulina Krupińska-Karpiel wspierała męża, który cierpiał przez depresję

Sebastian Karpiel-Bułecka przechodził kryzys. Lider zespołu Zakopower mógł liczyć na wsparcie ukochanej żony, która opowiedziała o tym, przez co przechodził jej mąż.

"Chłop jak dąb, wysportowany, w kwiecie wieku, a nagle nie ma siły i boi się, że za jakiś czas nie będzie w stanie złapać oddechu. Myślałam, że jak sobie wszystko przetłumaczę z dystansem, to będzie okej. Ja wszystko bagatelizowałam, mówiłam sobie: aj tam, gada, gada, gada. Chciałam to rozładować śmiechem i luźną atmosferą, ale absolutnie to nie jest dobry pomysł. [...] Bez drugiej osoby i jej świadomości na temat tego, z czym ktoś obok się zmaga, nie ma szans wyjść z tego. W walce z zaburzeniami psychicznymi osoba chora musi mieć poczucie, że druga połowa razem z nią 'dźwiga ciężar choroby', bo wspólnie łatwiej jest zawalczyć o lepsze jutro" - opowiadała Paulina Krupińska-Karpiel w rozmowie z magazynem "VIVA!".

Paulina Krupińska-Karpiel, Sebastian Karpiel-Bułecka
Paulina Krupińska-Karpiel, Sebastian Karpiel-Bułecka
Źródło: MWMEDIA

Małgorzata Foremniak o depresji

Małgorzata Foremniak w jednym z wywiadów wyznała, że również zmagała się z depresją.

"Zawsze jest moment krytyczny. Możesz utonąć albo się wynurzyć. Któregoś dnia nad ranem pomyślałam: »Czy kogoś obchodzi, że w jakimś pokoiku jest strzępek kobiety i wali łbem o mur? Do kur... nędzy, Foremniak, albo wóz, albo przewóz!«. Każdy kryzys jest szansą na powtórne narodziny. Jestem przykładem, że można z tego wyjść" - mówiła w rozmowie z "Twoim Stylem".

Małgorzata Foremniak
Małgorzata Foremniak
Źródło: MWMEDIA

Depresja, kryzys emocjonalny 

Jeżeli przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze lub znasz kogoś, komu potrzebna jest pomoc - nie czekaj, tylko natychmiast skontaktuj się ze specjalistą. Oto najważniejsze numery telefonów: 

800 70 2222 - Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – 24/7 

116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 24/7 

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym"  [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym" [TYLKO U NAS]

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje