Magda Łucyan opowiedziała o chorobie. "Jeżeli dam nadzieję choć jednej kobiecie - to warto"

Magda Łucyan jest w ciąży
Magda Łucyan o chorobie
Źródło: fakty.tvn24.pl
Magda Łucyan spodziewa się dziecka. Dziennikarka obchodziła niedawno urodziny i z tej okazji postanowiła opowiedzieć o chorobie, z którą zmagała się przez wiele lat. Początkowo lekarze nie potrafili jednoznacznie stwierdzić, z czym mierzy się kobieta. "Jeżeli więc dam nadzieję choć jednej kobiecie - to warto" - napisała.

Magda Łucyan, a właściwie Magdalena Teresa Łucyan, jest od lat związana z Grupą TVN. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła wcześnie - mając zaledwie 16 lat odbywała praktyki w Radiu Zet. Od razu po maturze rozpoczęła pracę w serwisie newsowym, a już w 2012 roku związała swoją przyszłość z "Faktami", stając się najmłodszą reporterką.

Kilkukrotnie nagradzana. Za cykl wywiadów "Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau" otrzymała nagrodę MediaTORY.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Michał Czernecki o wsparciu żony
Michał Czernecki o wsparciu żony

Magda Łucyan o chorobie

Magda Łucyan bardzo dba o prywatność, jednak w przypadku dwóch ważnych wydarzeń, uchyliła rąbka tajemnicy. W 2019 roku wraz z partnerem Piotrem stanęła na ślubnym kobiercu. Na weselu dziennikarki bawili się koleżanki i koledzy ze stacji, którzy chętnie dzielili się zdjęciami ze wspólnie spędzonych chwil. Kolejnym ważnym momentem w życiu Magdy Łucyan była ciąża. Dopiero teraz dziennikarka postanowiła podzielić się trudną historią o chorobie.

Jak się okazuje, Magda Łucyan przez wiele lat walczyła z endometriozą. To schorzenie, które może dotykać nawet 3 mln kobiet w Polsce. W dniu 31. urodzin dziennikarka zaprosiła internautów do intymnego świata.

"Długo się do tego zbierałam. Unikam dzielenia się prywatnym życiem, jednak dziś, z okazji 31. urodzin postanowiłam się przełamać. Bo dziś - mogę podzielić się nie tylko historią choroby, ale także małym, osobistym szczęśliwym zakończeniem. Jeżeli więc dam nadzieję choć jednej kobiecie - to warto. A jeżeli doprowadzi to do choć jednej właściwej diagnozy - tym bardziej" - napisała na początku.

Dziennikarka przez wiele lat przemierzała lekarskie gabinety - wszytko po to, by dowiedzieć się, na co cierpi.

"Ja na swoją czekałam kilkanaście lat. Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności niestety nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie. O tym, że mam endometriozę - dowiedziałam się miesiąc przed ślubem. Niestety właściwa diagnoza nie ułatwiła przyszłej drogi. Przeciwnie - było tylko gorzej" - czytamy dalej.

Pierwsza operacja miała zamknąć temat, niestety pogorszyła sprawę. Powikłania ciągnęły się miesiącami. Część popełnionych błędów okazała się nieodwracalna. Endometriozy z brzucha nie wycięto, w zamian w środku powstał ropień. Tygodniami leżałam w łóżku, wychodziłam jedynie do kolejnych lekarzy. Zjechaliśmy całą Polskę, by znaleźć kogoś, kto się zna
- przyznała.

W trakcie leczenia dziennikarka dowiedziała się, że szanse na zajście w ciążę są znikome. Było to dla niej najtrudniejsze doświadczenie.

"'Szanse na ciążę? Na ten moment żadne. Potrzebna kolejna operacja, wtedy zobaczymy, co jest w środku'. I była to najgorsza diagnoza, jaką mogłam usłyszeć. Po niej - zaczęło się naprawianie zaniedbań i błędów. Druga operacja była już specjalistyczna(!). Zmiany endometrialne zajęły wiele organów, najwyżej weszły aż na przeponę" - napisała.

Magda Łucyan przyznała, że to jej prywatna droga zainspirowała ją do stworzenia docenianego również poza granicami Polski reportażu "Taka twoja uroda". Opowiedziała historie kobiet, które przeszły przez to samo piekło. W ostatnich słowach zaapelowała do polityków, by ci przestali drwić i przyjrzeli się bliżej powodom, dla których Polki nie chcą, bądź nie mogą zajść w ciążę.

Magda Łucyan jest w ciąży

Dziennikarce udało się spełnić marzenie o ciąży. W październiku pochwaliła się zdjęciem, do którego pozowała wraz z mężem. Uwagę skupił zaokrąglony brzuszek Magdy Łucyan!

Uploading do wersji 3.0! 
- napisała pod zdjęciem.

Radosna wiadomość zachwyciła jej fanów i znajomych z branży.

"O rany!!! Gratulacje" - skomentowała Gabi Drzewiecka.

"Cudownie! Wspaniały rozdział przed Tobą. Taki do końca życia. Gratuluję Wam!" - napisała Hanna Lis.

Gratulacje przekazała również Anita Werner, Anna Kalczyńska, miłe słowa dorzucił Damian Michałowski.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: fakty.tvn24.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości