Małgorzata i Czesław Niemenowie spędzili ze sobą 30 lat. Piękną historię przerwała nagła śmierć muzyka

Czesław Niemen z żoną Małgorzatą
Czesław Niemen z żoną Małgorzatą
Źródło: KACPER PEMPEL/REPORTER
Czesław Niemen zmarł po długiej chorobie 17 stycznia 2004 r. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, którą teraz opiekuje się jego najstarsza córka Natalia. Artysta u boku drugiej żony Małgorzaty przeżył 30 lat, a ich historia to gotowy scenariusz na film. Jak się poznali? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

"Dziwny jest ten świat", "Wspomnienie", "Pod Papugami", "Płonąca stodoła", "Jednego serca" czy "Czas jak rzeka" to tylko niektóre z przebojów Czesława Niemena, które z czasem zyskały miano kultowych. Artysta był tak popularny w Polsce, że fanki wystawały pod jego mieszkaniem, nie zważając na jego żonę i dzieci dzień i noc.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Natalia Niemen
Jacy rodzice, takie dzieci? 14. Natalia Niemen o ojcu, dzieciach, aferze "sprzątaczki" i synu Edyty Górniak. "Mnie się to nie podoba"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Czesław Niemen poślubił pierwszą żonę w wieku 19 lat

Czesław Niemen, a tak właściwie Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach w obecnej Białorusi. W 1958 r. został przesiedlony wraz z rodziną w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. 

Ostatecznie rodzina Wydrzyckich wylądowała w Gdańsku, gdzie Czesław Niemen rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Artysta występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubie Żak w Gdańsku, śpiewając m.in. po hiszpańsku.

Tuż przed wyjazdem w 1958 r. Czesław Niemen poślubił swoją sąsiadkę Marię Klauzunik, aby uniknąć wstąpienia do Armii Radzieckiej. Kiedy wyjechał, jego ukochana jeszcze rok spędziła w Starych Wasiliszkach, aby w 1959 r. dołączyć do ukochanego.

W 1960 r. zakochani wzięli ślub kościelny, a wkrótce później na świat przyszła ich córka Maria. Po kilku latach nastąpił kryzys w ich związku, związany z finansami. Żona Czesława Niemena oczekiwała, że artysta pójdzie do "normalnej" pracy i zacznie zarabiać pieniądze, aby ich utrzymać, a on chciał tylko koncertować.

Czesław Niemen i wielka, acz krótka miłość z Faridą Gangi

Ostatecznie ich rozwód nastąpił w 1971 r., jednak małżonkowie już od kilku lat nie byli razem. Czesław Niemen w połowie lat 60. zakochał się w Adzie Rusowicz, jednak ich związek również nie przetrwał próby czasu. Jego wielką, acz krotką miłością okazała się włosko-egipska artystka Farida Gangi, która w wywiadach po śmierci artysty wspominała, że był jedyną miłością jej życia.

Na przeszkodzie stanęła rodzina artystki, która nalegała, aby ta porzuciła polskiego kochanka i wróciła do męża. W tym samym czasie zachorował również ojciec Faridy, a ta sobie poprzysięgła, że jeśli ten wyzdrowieje, ona wróci do męża. Tak się też stało.

Czesław Niemen nie chciał słyszeć o rozstaniu, jednak w końcu musiał się z tym pogodzić. Los uśmiechnął się do niego za to w 1973 r., kiedy w klubie "Remont" poznał piękną modelkę Małgorzatę, jednak to nie było ich pierwsze spotkanie.

"Pierwszy raz zobaczyłam Czesława w Wytwórni Filmów Fabularnych na Chełmskiej. [...] Mijaliśmy się. Zaintrygował mnie, ale się nie obejrzałam. Nie chciałam mu dać powodu do satysfakcji, że jakaś małolata ogląda się za artystą. Czesław potem mi powiedział, że wtedy przystanął i patrzył za mną. Miał nadzieję, że się odwrócę" - wyznała Małgorzata Niemen w rozmowie z "Galą". 

Czesław Niemen u boku Małgorzaty spędził 30 lat

Małgorzata Niemen była wówczas znaną polską modelką, związaną ze znanymi domami mody m.in. Modą Polską i Telimeną. Ponadto Małgorzata Niemen była pierwszą polską, która pojawiła się na okładce "Vogue", a także wystąpiła w wielu telewizyjnych produkcjach m.in. w "Lalce", "Doktorze Judymie" czy "07 zgłoś się".

Małgorzata nie była fanką twórczości Niemena. Wolała słuchać Czerwonych Gitar i Trubadurów, jednak nie sądziła, że jej gusta muzyczne w krótkim czasie zmienią się tak bardzo. Modelka wolała nie zaprzątać sobie głowy artystą, do czasy kiedy ten zjawił się u niej w domu pod jej nieobecność i zostawił dla niej wiadomość.

"Wtedy straciłam głowę na dobre. Pamiętam, że mama zastała mnie któregoś dnia w pokoju przy biurku – rysowałam i pochlipywałam. 'Córeńko, co się stało?'. A ja, łkając, odpowiedziałam: 'Zakochałam się'. Do dziś mam ten rysunek" - mówiła Małgorzata Niemen w rozmowie z "Urodą życia".

W 1975 r. zakochani stanęli na ślubnym kobiercu i zamieszkali w małej kawalerce na Saskiej Kępie w Warszawie. Rok po ślubie na świecie pojawiła się ich córka Natalia, a rok później urodziła się Eleonora. Czesław i Małgorzata Niemenowie starali się stworzyć normalny, kochający dom dla ich córek.

"Naszą rozpoznawalność czy popularność zostawialiśmy przed drzwiami. W domu byliśmy jak każda rodzina Kowalskich czy Wiśniewskich. Czesław miał 34 lata, kiedy się poznaliśmy. Miałam poczucie, że zdążył już się wyszumieć. A do tego był bardzo mądrym i troskliwym mężczyzną. [...] Uważam, że każdemu potrzebne jest przebywanie z samym sobą. Byliśmy autonomicznymi jednostkami. Dzieci szły spać, a my pogrążaliśmy się w swoich zajęciach – ja np. malowałam, on zamykał się w swojej pracowni" - opowiadała w rozmowie dla "Urody Życia". 

Nie tak dawno Natalia Niemen w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?" opowiedziała nieco więcej o dziecięcych czasach.

- Dzieciństwo było stabilne, jasne, kolorowe, w sensie odczuwania takiej lekkości bycia dzieckiem, bo kolorowo często nie było pod względem finansowym tego, co się posiadało w domu tak jak w większości rodzin polskich. To, co mi stworzono w dzieciństwie, to była taka normalna atmosfera domowa — mówiła.

Czesław Niemen, mimo że sam był zajętym człowiekiem i robił wielką karierę, wspierał żonę w samorealizacji. Chciał, aby jego ukochana również była spełniona zawodowo i mocno jej w tym kibicował. To pozwoliło im obojgu być szczęśliwymi w małżeństwie.

Niestety, ich wspólne życie przerwała śmierć Czesława Niemena. Artysta zmarł 17 stycznia 2004 r. po kilkuletniej chorobie nowotworowej, jednak bezpośrednią przyczyną śmierci gwiazdy były powikłania po zapaleniu płuc.

"Czas nie leczy ran, może łagodzi ból. Ale już nigdy nic nie było potem dla mnie takie, jak z nim. I ta niemożność jest najgorsza. Na początku myślałam, że to zły sen. Że się z niego obudzę i Czesław będzie znowu narzekał, że jem mięso. A potem mijały kolejne dni, miesiące i dotarło do mnie, że to nie sen" - wyznała Małgorzata Niemen w wywiadzie dla "Urody Życia". 

Natalia Niemen w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską dla cozatydzien.tvn.pl mówiła:

- Wiesz, ja miewałam takie momenty w ostatnich latach wielkiej potrzeby, żeby się skonsultować z tatą w jakichś sprawach. No i nie mogłam. Chociaż ja wierzę w kontakt ze światem tych, którzy odeszli, natomiast nigdy nie miałam takiego poczucia, że... Chociaż zadawałam ojcu parę pytań, ale jeszcze odpowiedzi nie otrzymałam — powiedziała.

Natalia Niemen, Czesław Niemen
Natalia Niemen, Czesław Niemen
Źródło: KAPiF

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: KACPER PEMPEL/REPORTER

podziel się:

Pozostałe wiadomości