Zespół Bajm pogrążony w żałobie. Grupa pożegnała jednego z muzyków

Marek Makuch nie żyje. Był basistą zespołu Bajm
Marek Makuch nie żyje. Był basistą zespołu Bajm
Źródło: Getty Images/Facebook
Nie żyje Marek Makuch. O śmierci popularnego muzyka poinformował zespół Bajm, z którym basista był związany w latach 80. XX wieku. Wraz z grupą stworzył dwa pierwsze albumy studyjne: "Bajm" oraz "Martwa woda", z których pochodzą takie utwory jak: "Co mi Panie dasz", "Józek, nie daruję ci tej nocy" czy "Piramidy na niby".

Bajm to zespół wykonujący muzykę z pogranicza popu i pop-rocku. Powstał w 1978 roku w Lublinie, a jego skład przez lata kilkukrotnie się zmieniał. Od początku z grupą związana jest jej wokalistka Beata Kozidrak. Ogólnopolska rozpoznawalność zespołu zaczęła się, gdy ten stanął na scenie podczas 16. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonali wówczas utwór "Piechotą do lata". Od tamtej pory Bajm wydał 10 albumów studyjnych, zdobywając szczyty list przebojów i osiągając ogromny sukces.

Przeczytaj też: Treat Williams zginął w wypadku. Zagrał w wielu hollywoodzkich hitach

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_POLSKIE
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Nie żyje były basista zespołu Bajm

Zespół Bajm powstał z inicjatywy Andrzeja Pietrasa, który zaproponował współpracę rodzeństwu Kozidrak. Wówczas 18-letnia Beata oraz jej brat, śpiewający gitarzysta Jarosław zauroczyli go podczas występu w klubie "Hades" przy Lubelskim Domu Kultury. Z czasem skład zespołu powiększał się: dołączył m.in. gitarzysta Marek Winiarski. Przez lata członkowie grupy wielokrotnie się zmieniali. W latach 80. do zespołu dołączył basista Marek Makuch. W 1982 roku muzycy odnieśli pierwszy zagraniczny sukces, zdobywając nagrodę dziennikarzy na festiwalu piosenki Schlagerfestival w Dreźnie. Z Markiem Makuchem na pokładzie piosenkami "W drodze do jej serca" i "Co mi Panie dasz" trafili na szczyt Listy Przebojów Programu Pierwszego Polskiego Radia. Pod koniec 1983 roku wydali pierwszy album studyjny zatytułowany po prostu "Bajm". Po nagraniu drugiej płyty - "Martwa woda" - będącej zwieńczeniem znacznie romansu grupy z mocnymi brzmieniami, doszło do kolejnych zmian personalnych. Wówczas Marek Makuch pożegnał się z zespołem.

Grupa Bajm za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała o śmierci popularnego basisty. Marek Makuch miał 69 lat, a w ostatnim czasie związany był muzyczne z zespołem Old Klezmer Trio.

W dniu dzisiejszym odszedł nasz kolega Marek Makuch, który grał z nami w latach 80. Żegnaj Marku! Zawsze zostaniesz w naszej pamięci... BAJM (na zdjęciu od lewej: Marek Makuch, Henio Mazurek, Beata Kozidrak, Jarek Kozidrak, Bogdan Tchórzewski i Andrzej Pietras)

Wieloletniego przyjaciela pożegnał muzyk Marek Tchorzewski, który zwrócił uwagę na to, że Marek Makuch odszedł w rocznicę śmierci współzałożyciela zespołu Bajm Jarosława Kozidraka.

Beata Kozidrak doświadczyła hejtu

Beata Kozidrak jest związana z zespołem nieprzerwanie od 1978 roku. I choć uznawana jest za jedną z ikon polskiej sceny muzycznej, ma za sobą trudny okres. We wrześniu 2021 roku gwiazda została zatrzymana przez policję, kiedy to przemierzała ulice warszawskiego Mokotowa. Po badaniu alkomatem okazało się, że wokalistka miała w wydychanym powietrzu aż dwa promile alkoholu. W związku z tym wydarzeniem Beata Kozidrak stanęła przed sądem.

Ta sytuacja nie tylko położyła się cieniem na karierze artystki. Beata Kozidrak musiała zmierzyć się z hejtem, który dotyczył zarówno jej zachowania, jak i samej gwiazdy. Wokalistka nie ukrywała, że jej zachowanie było karygodne, za co przeprosiła fanów. Mimo to gwiazda musiała zmierzyć się z powszechną krytyką, która szczególnie mocno eskalowała w sieci. W najnowszym wywiadzie wokalistka wróciła pamięcią do września 2021 roku oraz pierwszych tygodni po aferze. Beata Kozidrak była gościnią w audycji "Między słowami" w Tok.fm. W rozmowie z Kamilem Wróblewskim wróciła pamięcią do trudnych doświadczeń.

"Ten temat zawsze we mnie będzie i to, co przeżyłam, jest we mnie. I wiele mnie to nauczyło" - przyznała.

Przeczytaj więcej: Beata Kozidrak doświadczyła hejtu. "Jakim prawem ktoś może mnie tak nazywać?"

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości