Gwiazdy

Zygmunt Miłoszewski — kim jest uczestnik programu "Przez Atlantyk"?

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Zygmunt Miłoszewski jest uczestnikiem programu "Przez Atlantyk"

Zygmunt Miłoszewski jest jednym z uczestników programu "Przez Atlantyk". Kim jest, co robi w życiu zawodowym i prywatnym?

Zygmunt Miłoszewski to powieściopisarz, publicysta oraz współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Wraz z Mają Hirsch, Antkiem Królikowskim, Natalią Przybysz, Renatą Kaczoruk i Liroyem wyruszył w rejs przez Atlantyk w nowym show TVN. Przeczytaj, kim jest Zygmunt Miłoszewski i jakie jego książki napisał.

Zygmunt Miłoszewski - kim jest?

Zygmunt Miłoszewski ma 45 lat. Urodził się 8 maja 1976 roku w Warszawie. Jest powieściopisarzem i publicystą, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Jego specjalnością są powieści kryminalne i sensacyjne. Jest laureatem wielu nagród.

"Przez Atlantyk": zwiastun
"Przez Atlantyk": zwiastun Źródło: TVN

Zygmunt Miłoszewski - kariera, książki

Zygmunt Miłoszewski karierę rozpoczął jako dziennikarz. W 1995 roku pracował jako dziennikarz w "Super Expressie", w którym pisał reportaże z sal sądowych. Potem związany był z "Newsweekiem" jako redaktor, później jako stały felietonista.

Literacko zadebiutował w 2004 na łamach "Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. Jego najsłynniejsze powieści to:

  • "Domofon" - horror rozgrywający się w bloku z wielkiej płyty
  • "Góry Żmijowe" - baśń dla dzieci
  • Trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim: "Uwikłanie", "Ziarno prawdy", "Gniew"
  • "Bezcenny" - thriller, opowieść sensacyjno-przygodowa o odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki
  • "Jak zawsze" - political fiction, historia małżeństwa, które ma okazję na nowo przeżyć swój związek, i narodu, który może na nowo napisać swoją historię
  • "Kwestia ceny"- thriller o poszukiwaniu zaginionych zbiorów

Wszystkie książki Zygmunta Miłoszewskiego ukazały się za granicą. Zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. na angielski, francuski czy niemiecki. Angielskie i amerykańskie wydanie powieści "Uwikłanie" zostało docenione przez pismo branżowe "Publishers Weekly".

Zygmunt Miłoszewski wręczał nagrody w kategoriach literackich na tegorocznej "Gali Empiku".

Zygmunt Miłoszewski - ekranizacje książek

Filmową adaptację powieści "Uwikłanie" wyreżyserował w 2010 roku Jacek Bromski. W rolach głównych wystąpili Maja Ostaszewska i Marek Bukowski. Film znacznie się jednak różni się od literackiego pierwowzoru.

Powieść "Ziarno prawdy" została zekranizowana w 2015 roku. Reżyser Borys Lankosz napisał scenariusz wspólnie z autorem. Głównym bohaterem jest, tak jak w powieściowym oryginale, prokurator Teodor Szacki.

Nagrodzony Orłem serial kryminalny "Prokurator" według scenariusza braci Miłoszewskich (Zygmunta Miłoszewskiego i Wojciecha Miłoszewskiego) był emitowany w 2016 roku. W serialu występują m.in. Jacek Koman, Magdalena Cielecka i Wojciech Zieliński.

Zygmunt Miłoszewski - życie prywatne

Zygmunt Miłoszewski jest starszym bratem scenarzysty i pisarza Wojtka Miłoszewskiego. Jego żoną jest reżyserka teatralna Marta Ogrodzińska-Miłoszewska. Z ciekawostek z życia Zygmunta Miłoszewskiego można wspomnieć, że pisarz nie posiada wyższego wykształcenia. Deklaruje się jako socjalista i ateista.

Powieściopisarz jest miłośnikiem i znawcą gier komputerowych, pisał o nich m.in. na łamach "Newsweeka". Zygmunt Miłoszewski ma konto na Instagramie. Można go znaleźć pod nickiem: @zygmuntmiloszewski.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Piotr Filutowski

Pozostałe wiadomości