Roma Gąsiorowska o śmierci mamy. "Wychodziłam z traumy, ucząc się chcieć żyć"

Roma Gąsiorowska
Roma Gąsiorowska
Źródło: MWMEDIA
Roma Gąsiorowska opowiedziała o pogodzeniu się ze śmiercią matki, która zmarła na raka. Aktorka straciła ją w bardzo młodym wieku. Mama artystki również miała przed sobą całe życie. Gwiazda nauczyła się oswajać lęk przed startą. "Kiedy nagle masz czarną dziurę, nie rozumiesz, dlaczego i po co jesteś na świecie" - wspomina śmierć matki.

Roma Gąsiorowska jest żoną Michała Żurawskiego. Para wychowuje wspólnie 11-letniego syna Klemensa i 9-letnią córkę Jadwigę. Rodzice gwiazdy niestety już nie żyją. Dwa lata temu artystka wspomniała o ojcu w poście na Instagramie. Napisała o trudnej relacji z tatą i podkreśliła, że nie dał jej miłości. Inaczej było z mamą Romy Gąsiorowskiej.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Marta Malikowska o córce i żałobie
Marta Malikowska w poruszającej rozmowie. Wyznała co czuje niemal rok po śmierci Jacka "Budynia" Szymkiewicza

Roma Gąsiorowska o śmierci mamy i traumie

Roma Gąsiorowska w najnowszym wywiadzie wspomina swoje dzieciństwo. Tekst ukazał się w październikowym wydaniu magazynu "PANI". Aktorka wyznała, że była dzieckiem, które poszukiwało własnej tożsamości, a mama pozwalała jej na wyrażanie siebie poprzez sztukę. Gwiazda pochwaliła się, że zawsze miała świadectwo z czerwonym paskiem i nie sprawiała problemów wychowawczych. Zbuntowała się, dopiero gdy dowiedziała się o chorobie nowotworowej 40-letniej mamy. Roma Gąsiorowska miała wtedy 17 lat, a rok później musiała poradzić sobie ze śmiercią ukochanego rodzica. Co jej pomogło w przejściu żałoby?

"Mama umarła na raka, świat, jaki znałam, skończył się. Musiałam zbudować nowy. Pomogła terapia. Krok po kroku wychodziłam z traumy, ucząc się żyć. I ucząc się chcieć żyć. Wiem, to jest mocne, co powiedziałam, ale tak to wyglądało. Kiedy nagle masz czarną dziurę, nie rozumiesz, dlaczego i po co jesteś na świecie, uczysz się cieszyć tym, że świeci słońce i że są kwiaty i że życie jeszcze może być piękne. Dziś wiem, że dzięki tym trudnym doświadczeniom jestem tym, kim jestem i tu gdzie jestem" - opowiedziała w wywiadzie.

Roma Gąsiorowska powiedziała, że nauczyła się czerpać wiedzę i siłę z porażki czy straty. Aktorka miała potrzebę oswojenia lęku związanego z odejściem ukochanej osoby, gdy sama została matką.

"Bo gdy rodzi się dziecko, musisz zmierzyć się już nie tylko z demonami przeszłości czy zdobyć wiedzę na temat psychiki dziecka, ale oswoić choćby lęk przed lataniem samolotem. Ja wsiadałam do samolotu i myślałam: 'a co będzie z moimi dziećmi, jeśli samolot się rozbije?'. Udało się pokonać te myśli. Wcześniej pokonałam lęk wysokości, lęk przestrzeni, po wypadku samochodowym zdałam na prawo jazdy" - zdradziła.

Roma Gąsiorowska o wychowaniu dzieci. Jakie ma rady?

Roma Gąsiorowska to nie tylko aktorka, producentka czy wykładowca szkoły aktorskiej. Jest również coachem i autorką warsztatów rozwoju osobistego dla kobiet. W tym samym wywiadzie podzieliła się refleksami na temat tego, jak stara się wychowywać swoje dzieci, pomimo traum z własnego dzieciństwa.

"Jeśli masz mało czasu dla dziecka, to niech przynajmniej będzie to czas dobrze wykorzystany. A przede wszystkim bądźmy prawdziwi, pozwalajmy dzieciom na wszystkie emocje, które je dopadają. Ja jestem matką bliskościowo wychowującą dzieci i zawsze mówię: dziecko ma prawo przeżywać wszystkie emocje, natomiast dorosły powinien być już za swoje emocje odpowiedzialny. Jeśli dziecko ma kłopoty, nie radzi z czymś sobie, co często objawia się złym zachowaniem, powinniśmy je wesprzeć. Okazać czułość, ciepło, zrozumienie. Nie oceniać, nie osądzać, nie karać, nie ośmieszać, wesprzeć, wyciągnąć pomocną dłoń. Ilu z nas to robi?" - zadała pytanie.

Aktorka nie wysłała dzieci do szkoły, zachwala edukację domową. Podkreśliła, że bierze dużą odpowiedzialność za to, w jaki sposób pokazuje im świat. Skupia się na tym, aby mogły wyrażać siebie i poznawały siebie poprzez doświadczanie różnych rzeczy i obserwację.

"Wierzę w to, że jeśli zbudujemy w nich silną bazę, zachowają siebie i swoją wrażliwość i pójdą śmiało i pewnie przez życie. Dużo pewniej niż w stresie i przemocy, która jest tak powszechna niestety teraz wśród młodzieży" - podsumowała.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na  TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości