Syn Aliny Janowskiej odnalazł jej pamiętnik. Aktorka relacjonowała Powstanie Warszawskie

Alina Janowska
Alina Janowska
Źródło: MW MEDIA
Alina Janowska zmarła w 2017 roku. Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że jej syn odnalazł pamiętnik, w którym aktorka opisywała pierwsze dni Powstania Warszawskiego. Artystka przedstawiała nie tylko początki powstańczych walk, ale również to, jak spędzała wówczas wolny czas. Nie zabrakło też wątków utraconej miłości.

Alina Janowska, była ikoną polskiego kina i teatru, a także bohaterką Powstania Warszawskiego, pełniła rolę łączniczki dowództwa batalionu "Kiliński". Urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Po latach rozwinęła karierę aktorską, zaczynając od występów w Teatrze Syrena w Łodzi, po którym przyszły role w wielu filmach i serialach telewizyjnych. Wyróżniała się nie tylko talentem, ale także zaangażowaniem społecznym – była radną dzielnicy Żoliborz i aktywnie działała w lokalnych stowarzyszeniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Tajemnice produkcji #19 Kulisy programu "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Małgorzata Rozenek-Majdan zdradza sekrety
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Alina Janowska relacjonowała Powstanie Warszawskie

16 kwietnia 2024 roku Alina Janowska obchodziłaby 101. urodziny. Syn aktorki postanowił wykorzystać tę okazję do tego, by przekazać do Muzeum Powstania Warszawskiego pamiętnik artystki. W przypadkowo odnalezionym dzienniku pojawiły się opisy początków walk powstańczych, które obejmowały dni od 1 do 23 sierpnia. Miały znajdować się tam opisy alarmów bombowych, patroli miejskich, a nawet walki o zdobycie gmachu PAST-y.

"Mama nigdy nie mówiła nam o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go, ku zdumieniu wszystkich - tata jeszcze wtedy żył - przekopując się przez pozostałe po niej materiały. Byłem nieco skonsternowany: to tak ważna rzecz, że zdziwiło mnie, że mama nigdy nie podzieliła się z nami informacją o jego istnieniu. [...] Gdy zapoznałem się z treścią dziennika, zorientowałem się, dlaczego tak się stało. Charakterystyki osób, zawarte na początku, są tak przenikliwie prawdziwe, a nie zawsze pozytywne, że mama zapewne obawiała się je ujawniać. Tym bardziej że część tych osób przeżyła wojnę, żyła jeszcze wiele lat. Po drugie, pamiętnik jest także zapisem perturbacji miłosnych" - powiedział podczas uroczystego przekazania pamiętnika Michał Zabłocki, syn aktorki.

W dokumencie została opisana tragiczna historia miłosna 21-letniej kobiety, która zakochała się w dowódcy zabitym podczas powstania.

"Nie ma dokumentów, które opisywałyby w sposób ciągły trzy tygodnie sierpnia 1944 roku" - powiedział wicedyrektor muzeum Dariusz Gawin zaznaczając, że jest to niezwykle cenna pamiątka.

Alina Janowska - kim była?

Alina Janowska była nie tylko świadkiem, ale i uczestniczką ważnych wydarzeń w historii Polski. Karierę aktorską rozpoczęła podczas okupacji, kiedy to w 1943 roku pierwszy raz wystąpiła na scenie. Po wojnie kontynuowała pasję do sztuki, studiując taniec i aktorstwo. Pierwsze kroki w profesjonalnym teatrze stawiała w łódzkim Teatrze Syrena. Później przeniosła się do Warszawy, gdzie występowała w Teatrze Nowym, Teatrze Wojska Polskiego, i wielu innych. W latach 60. i 70. była związana głównie z Teatrem Komedia. W tym czasie nie tylko występowała, ale także wykładała interpretację piosenki.

Była z ról w takich produkcji jak "Zakazane piosenki", "Wojna domowa", "Lalka", czy "Stawka większa, niż życie". Alina Janowska nie ograniczała się jednak tylko do aktorstwa. Bardzo bowiem angażowała się społecznie i politycznie. W latach 90. została wybrana radną Żoliborza, a także pełniła funkcje w różnych stowarzyszeniach i związkach zawodowych.

Znana z niezachwianej etyki pracy i zaangażowania w każdą rolę, Alina Janowska była ceniona zarówno przez kolegów z branży, jak i publiczność. Ostatni raz wystąpiła publicznie w 2013 roku. Walczyła z Alzheimerem. Zmarła spokojnie, we własnym domu, 13 listopada 2017 roku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości