Tak wyglądał pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pamiętacie?

Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak
Źródło: MWMEDIA
Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1993 r. nie obył się bez komplikacji. Jednak pomimo początkowych problemów zgromadzono pokaźną sumę pieniędzy. Jedną z osób, która od początku angażowała się w akcję, jest Agata Młynarka. Zobaczcie, co się działo.

TVN Warner Bros. Discovery, jako główny partner Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspiera 32. finał tej inicjatywy. Transmisje związane z WOŚP są emitowane od rana przez stacje telewizyjne TVN, TVN24 i TTV oraz platformę internetową player.pl.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

TVN po raz ósmy gra z WOŚP
Źródło: TVN

Pierwszy finał WOŚP zgromadził ogrom pieniędzy

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. Wśród osób, które pojawiły się na scenie, m.in. był Jerzy Owsiak oraz Agata Młynarska. Warto dodać, że pomysłodawca WOŚP i dziennikarka znali się z programu "Róbta, co chceta". Gwiazda miała znaczący wkład w organizację i promocję pierwszego finału.

Zbiórka pieniędzy była organizowana na pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych. Pomimo początkowych komplikacji (zainteresowanie było tak ogromne, że zabrakło naklejek-serduszek) finał odniósł ogromny sukces. Uzyskano łącznie 2 422 465 zł, co zachęciło organizatorów do założenia fundacji WOŚP.

Agata Młynarska w jednym z wywiadów wspomniała, że ludzie wkładali jej pieniądze, gdzie popadnie — miała je za koszulą czy kieszeniach. Byli także i tacy, co wkładali jej na ręce pierścionki i obrączki na rzecz zbiórki. Gwiazda w swoim poście na Instagramie wspomniała, że wzrusza się ogromnie, oglądając zdjęcia z pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Wspólnie, ponad podziałami tworzymy ją dla dobra potrzebujących pacjentów! Wzruszam się ogromnie, patrząc na nasze zdjęcia z początku lat 90., mam łzy w oczach, kiedy patrzę na zdjęcia z finału w Gdańsku, rok po zamordowaniu pana prezydenta P. Adamowicza. Patrzę też na energię ze Sztabu w Manufakturze w Łodzi. Nigdy nie przypuszczałam, że to właśnie tam, po latach w Szpitalu Barlickiego uratują mój oddech, a ja będę zbierać także dla siebie…, bo astmatycy też są beneficjentami tego finału" - napisała.

Agata Młynarska o 32. finale WOŚP

Agata Młynarska podzieliła się swoimi przeżyciami i przemyśleniami na temat WOŚP podczas niedawnego programu "Fakty po Faktach". Celem finału, który ma za hasło "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!", jest zgromadzenie funduszy na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc.

Dziennikarka wyjaśniła, że w naszym kraju jest ponad cztery miliony osób cierpiących na astmę, z których wiele nie jest jeszcze poprawnie zdiagnozowanych i tym samym efektywnie leczonych. Gwiazda, która sama boryka się z astmą, przyznała w rozmowie, że nigdy nie sądziła, że kiedyś będzie brała udział w inicjatywie gromadzenia środków na sprzęt, który ma na celu pomagać osobom zmagającym się z podobnymi do niej problemami zdrowotnymi.

"W życiu nie przypuszczałam, jak kiedyś zaczynaliśmy w studiu podczas pierwszego finału i poprzez kolejne 31 lat, że będę grała też dla siebie, bo takich pacjentów jak ja jest w Polsce ponad 4 miliony, pacjentów chorujących na astmę. Co dziesiąty jest chory na astmę ciężką. Wielu pacjentów nie wie o tym, że ma astmę. Ilu nie jest jeszcze dobrze zdiagnozowanych, a co to oznacza, również nie jest dobrze i skutecznie leczonych i jeżeli zachoruje na covid, bądź zachorował, to obniżają się szanse na przeżycie..." - wyznała w studiu TVN.

Agata Młynarska w programie "Fakty po Faktach"
Agata Młynarska w programie "Fakty po Faktach"
Źródło: TVN

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości