Wisława Szymborska odmówiła napisania tekstów dla Edyty Górniak. Zaskakujące kulisy współpracy

Edyta Górniak i Wisława Szymborska
Wisława Szymborska poproszona o napisanie tekstów na płytę Edyty Górniak. Poetka odmówiła
Źródło: Mwmedia/Instagram @wislawa_szymborska
Edyta Górniak współpracowała z największymi polskimi tekściarzami. Wśród nich był m.in. Jacek Cygan. Osoby z otoczenia artystki marzyły o tym, aby Wisława Szymborska napisała teksty na kolejną płytę piosenkarki. Poetka odmówiła Edycie Górniak. Po latach wspomina to Michał Rusinek - wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska wydała 13 tomów wierszy, które zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Publikowała także przekłady poezji, głównie z francuskiego i niemieckiego. W 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Jej twórczość wciąż żyje w odbiorcach i to coraz młodszych, m.in. za sprawą Sanah, która na płycie "Uczta" wyśpiewała wiersz pt. "Nic dwa razy".

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

czt_08
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Źródło: "Co Za Tydzień"

Wisława Szymborska odmówiła napisania tekstów dla Edyty Górniak

Wisława Szymborska miała napisać teksty na drugą płytę Edyty Górniak? Plotek dowiedział się, że rozmawiano o takiej współpracy. Poetka rzeczywiście została o to poproszona w 1996 roku. Edyta Górniak nie zainicjowała tego pomysłu. To osoby, które odpowiadały za karierę piosenkarki, odbywały rozmowy w tej sprawie. Informację tę potwierdził w rozmowie z Plotkiem wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

"Nie mam tego mejla, a w każdym razie nie mogę znaleźć. Być może była to prośba telefoniczna. Jakaś menadżerka dzwoniła lub pisała z takim pytaniem - co do tego nie mam wątpliwości" - powiedział Michał Rusinek.

Na stronie Plotka czytamy wypowiedź informatora, który twierdzi, że Wisława Szymborska odmówiła Edycie Górniak, bo nie pisała tekstów na zamówienie i była pochłonięta obowiązkami po otrzymaniu Nagrody Nobla.

Edyta Górniak również zabrała głos w tej sprawie. Udzieliła Pomponikowi wywiadu. Okazało się, że nie wiedziała o rzekomej współpracy z noblistką. "Nigdy o tym nie słyszałam. Pierwszy raz o tym słyszę. Słowo daję. Ciekawe bardzo" - powiedziała diwa. Artystka opowiedziała o swoim doświadczeniu z poezją śpiewaną.

"Poezja śpiewana kiedyś była mi bliższa niż teraz. W 'Metrze' pamiętam, że śpiewałam a capella 'Nie opuszczaj mnie'. Kiedyś lubiłam poezję śpiewaną, ale dziś nie jest mi szczególnie bliska. Potrafię to wykonać, jeśli są okoliczności, gdzie pasuje taki repertuar. Wtedy oczywiście zawsze chętnie. Jednak z wyboru gdybym miała zaśpiewać to na koncercie, to chyba już tak nie do końca" - przyznała Edyta Górniak w rozmowie z Pomponikiem.

Kto pisał teksty piosenek Edyty Górniak?

Nie można pominąć tekściarza, bez którego nie byłoby największych przebojów diwy. Potężny głos Edyty Górniak i jej charyzma idealnie komponują się z tekstami Jacka Cygana. Poeta współpracował wcześniej z takimi gwiazdami jak Edyta Geppert, Anna Jurksztowicz czy Ryszard Rynkowski. Największym przebojem, który stworzył dla Edyty Górniak, to zdecydowanie piosenka eurowizyjna "To nie ja!". Jednak nie można zapomnieć o hitach: "Jestem kobietą" czy "Dotyk", a także "Dumka na dwa serca" do filmu "Ogniem i mieczem".

Co ciekawe, piosenkę pt. "Teraz Tu" dla Edyty Górniak stworzyły dwie inne znane artystki. Za tekst odpowiada Karolina Kozak, która śpiewała "Miłość na wybiegu" czy "Razem zestarzejmy się", a muzykę skomponowała Anna Dąbrowska.

Edyta Górniak zaśpiewała też utwór "To nie tak jak myślisz" do komedii romantycznej. Anna Dąbrowska i tym razem zajęła się muzyką, ale była odpowiedzialna też za słowa.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Mwmedia/Instagram @wislawa_szymborska

podziel się:

Pozostałe wiadomości