Pink Floyd powraca po latach ciszy, by wesprzeć Ukrainę. Muzycy zdobyli się na wielki gest

David Gilmour - gitarzysta i wokalista Pink Floyd
Wojna w Ukrainie. Pink Floyd wraca z nowym utworem dla Ukraińców
Źródło: Getty Images
Legendarny zespół Pink Floyd powraca z nowym utworem. David Gilmour ogłosił, że dochód z nowego singla "Hey Hey Rise Up" zostanie przekazany na Ukraińską Pomoc Humanitarną. Gitarzystę grupy zainspirowała ukraińska pieśń patriotyczna. To jednak nie wszystko. Muzycy Pink Floyd są głęboko poruszeni wojną. Posłuchajcie, z czym powracają po latach.

Zespół Pink Floyd został założony w 1965 roku w Londynie. Utwór pt. "Another Brick in the Wall" odniósł największy komercyjny sukces w karierze grupy. Piosenka postrzegana jest jako antysystemowy hymn. Grupa Pink Floyd komponowała utwory, które wyróżniały się tekstami o filozoficznym zabarwieniu. W serwisie YouTube można posłuchać piosenki pt. "Hey Hey Rise Up", która powstała z myślą o Ukraińcach.

Pink Floyd wspiera Ukrainę. Nowy singiel zespołu nawiązuje do wojny

Gitarzysta i wokalista Pink Floyd zainspirował się nagraniem Andrija Chływniuka, frontmana zespołu rockowego BoomBox. Chodzi o wideo, na którym ukraiński muzyk trzyma karabin i śpiewa napisaną w 1914 roku patriotyczną pieśń. David Gilmour zareagował na ten występ.

"Pomyślałem: to całkiem magiczne, może uda mi się coś z tym zrobić . Mam dużą platformę, nad którą pracowałem przez te wszystkie lata. To naprawdę trudne i frustrujące patrzeć na ten niezwykle szalony, niesprawiedliwy atak wielkiego mocarstwa na niezależny, pokojowo nastawiony, demokratyczny naród. Frustracja rosnąca przez to, co widzę, myśląc, co do cholery mogę zrobić, jest nie do zniesienia" - powiedział.

Właśnie tak powstał nowy singiel Pink Floyd. Dochód z piosenki zostanie przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Przejdź do dalszej części artykułu.

Anna Dereszowska - jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Wojna w Ukrainie. Muzycy Pink Floyd znowu razem

Okazało się, że synowa Davida Gilmoura jest pochodzenia ukraińskiego. Muzyk Pink Floyd przyznał, że śledził poczynania Andrija Chływniuka i był pełen podziwu dla tego, co zobaczył.

 "Później zobaczyłem to niesamowite wideo na Instagramie, gdzie on stoi na placu w Kijowie przed pięknym kościołem ze złotą kopułą i śpiewa w ciszy miasta, pozbawionego ruchu ulicznego i hałasu w tle z powodu wojny" - wyznał brytyjski muzyk.

David Gilmour porozmawiał z ukraińskim artystą, który został zraniony odłamkiem i trafił do kijowskiego szpitala.

"Odtworzyłem mu kawałek utworu przez telefon, a on dał mi swoje błogosławieństwo. Mam nadzieję, że w przyszłości zrobimy coś razem" - zadeklarował gitarzysta legendarnego zespołu.

W proces tworzenia singla "Hey Hey Rise Up" włączył się również Nick Mason, Guy Pratt i Nitin Sawhney. Na okładce singla Pink Floyd znalazł się słonecznik — symbol Ukrainy.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości