Seriale

"Ród smoka" - prequel "Gry o tron" na HBO Max. Kiedy Jon Snow powróci na nasze ekrany?

Seriale

Aktualizacja:
Autor:
Kamila
Jamrożek
Kit Harington gra Jona Snowa w "Grze o tron"

Już wkrótce na HBO Max obejrzymy prequel kultowego serialu "Gra o tron". Czy "Ród smoka" powtórzy olbrzymi sukces pierwowzoru? Sprawdźcie koniecznie, kiedy premiera!

Wielbiciele znanej na całym świecie "Gry o tron" doczekali się pierwszego spin-offu serialu. "Ród smoka", czyli prequel produkcji HBO już niedługo zadebiutuje w HBO i HBO Max. Opowiada on o wydarzeniach dziejących się 200 lat przed czasami "Gry o tron", rodzie Targaryenów i przygodach Jona Snowa. Zobaczcie oficjalny zwiastun i plakaty serialu!

"Ród smoka" na HBO Max - o czym opowiada prequel "Gry o tron"? Fabuła

Oparty na sadze "Pieśń Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina tego serial "Gra o tron" doczekał się sporego grona wielbicieli na całym świecie. Produkcja zakończyła się po ośmiu sezonach, a ten ostatni był dla wielu fanów rozczarowujący. Twórcy postanowili jednak odkupić swoje winy i stworzyć spin-off serialu z Jonem Snowem, który pozwoli fanom zatrzeć wspomnienia o nieudanym finale "Gry o tron" z 2019 roku. 

Scenariusz serialu "Ród smoka" powstał na podstawie cyklu "Ogień i krew" George'a R.R. Martina. Akcja przenosi nas dwa stulecia przed wydarzeniami przedstawionymi w "Grze o tron". Przypomnijmy, że w ostatnim sezonie serialu Jon Snow poznał swoją prawdziwą tożsamość. Naprawdę nazywa się Aegon Targaryen. Choć zadał złej Daenerys śmiertelny cios sztyletem i powinien zasiąść za Żelaznym Tronie, to zamiast tego wyruszył za Mur z resztą Dzikich/Wolnych ludzi. 

W "Rodzie smoka" postać Jona Snowa powraca. Serial opowiada o kulisach straszliwego zatargu wewnątrz dynastii Targaryenów, który został nazwany Tańcem Smoków. Rozgorzał po śmierci Viserysa I, który zasiał ziarna konfliktu, gdy był włodarzem Siedmiu Królestw. Główne strony sporu to: Rhaenyra Targaryen (córka Viserysa, która była przekonana, że po śmierci ojca zajmie jego miejsce) i Alicent Hightower (druga żona Viserysa, która doprowadziła do koronacji swojego syna Aegona).

Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" na światowej premierze w Amsterdamie opowiedziały o pracy nad serialem Źródło: "Co Za Tydzień"

"Ród smoka" na HBO Max - obsada serialu, kto zagra?

Niestety w "Rodzie smoka" oprócz Kita Haringtona nie zobaczymy więcej znanych i lubianych twarzy z "Gry o tron". Nowa ekipa aktorska zmieniła się i tym razem w rolach głównych wystąpią:

  • Paddy Considine jako król Viserys Targaryen,
  • Olivia Cooke jako Alicent Hightower,
  • Matt Smith jako książę Daemon Targaryen,
  • Emma D’Arcy jako księżniczka Rhaenyra Targaryen,
  • Steve Toussaint jako lord Corlys Velaryon aka Wąż Morski.

"Ród smoka" na HBO Max - kiedy premiera?

Serial "Ród smoka" pojawi się na platformie HBO Max 21 sierpnia. W Polsce premiera planowana jest na 22 sierpnia. To wcześniej, niż zapowiadał George R.R. Martin w lutowym wpisie na blogu. Wspomniał wtedy, że możliwa data premiery serialu to jesień 2022 roku.

"Ród smoka" na HBO Max - twórcy

Pracując nad "Rodem smoka", HBO zrezygnowało ze współpracy z dotychczasowymi twórcami "Gry o tron" Davidem Benioffem i D. B. Weissem. Podtrzymano jedynie współpracę z Miguelem Sapochnikiem, który m.in. został co-showrunnerem i producentem wykonawczym.

Współtwórcą i producentem wykonawczym "Rodu smoka" został sam George R.R. Martin. W jednym ze wpisów na swoim blogu wyjaśnił, że pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Kit Harington, czyli serialowy Jon Snow. Pisarz powiedział, że "Kit Harington przyniósł nam ten pomysł". Miał oczywiście na myśli siebie i zespół produkcyjny HBO.

"Kit sprowadził ich również, swój własny zespół i są strasznie dobrzy" - dodał.

Scenariusz na podstawie "Ognia i krwi” George'a R.R. Martina, napisali co-showrunner serialu Ryan Condal, scenarzysta filmu "Herkules" i producentka wykonawcza Sara Hess, która pracowała m.in. przy produkcji "Dr House".

Reżyserem i koproducentem serialu jest Amerykanin Greg Yaitanes, 52-letni laureat nagrody Emmy, którego możecie znać m.in. z serialu "Dr House". Za reżyserię odpowiadają też Clare Kilner, Geeta V. Patel i Miquel Sapochnik. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią także: Jocelyn Diaz, Vince Gerardis, Ron Schmidt.

"Ród smoka" na HBO Max - zwiastun i plakaty

W oczekiwaniu na premiera nowego prequela "Gry o tron" zobaczcie zwiastun "Rodu smoka".

HBO pokazało także dłuższą wersję trailera "Rodu smoka":

A oto plakaty promujące serial "Ród smoka""

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: FilmMagic/Getty Images

Pozostałe wiadomości