Top Model

"Top Model"

Jesienią stacja TVN zaprezentuje kolejny, 12 już sezon najpopularniejszego programu rozrywkowego o modzie. Tysiące uczestników, którzy marzą o sławie, pieniądzach i wielkiej karierze, zgłosiło się na casting do tego modowego show. Świat mody stanie jednak otworem tylko przed najlepszymi. 

„Top model” – uczestnicy

Znamy już pierwszą uczestniczkę, która zawalczy o tytuł tegorocznej „Top model”! Jest to Lena Gruczka, która otrzymała srebrny bilet w wyniku głosowania internautów.

Pozostałych uczestników 12 edycji poznamy dopiero jesienią.

„Top model” - zasady programu

Na casting do programu „Top model” zgłaszają się tysiące uczestników, z których jurorzy wyłaniają tych najlepiej rokujących. Pierwszy etap castingu odbywa się online, a uczestnicy wybierani są na podstawie nadesłanych zgłoszeń. W kolejnym etapie bohaterowie stają przed jurorami już w obecności kamer telewizyjnych. Spośród wszystkich osób, które usłyszały „tak”, jurorzy muszą wyselekcjonować najlepszych. To właśnie oni pojadą na bootcamp, aby tam zawalczyć o miejsce w domu „Top Model”. Wśród nich znajduje się szczęśliwy zdobywca srebrnego biletu – to jedna z pięciu osób wytypowanych przez jury, o której dalszym udziale w programie zadecydowali internauci. Ich faworyt nie bierze już dalszego udziału w castingu, tylko jedzie prosto na bootcamp.

W trakcie bootcampu uczestnicy poddawani są pierwszym testom kompetencji – fotogeniczności, poruszania się po wybiegu i autoprezentacji. Tylko Ci z największym potencjałem przejdą dalej – najlepsi wprowadzą się do domu „Top Model”. Na miejscu będzie czekała na nich jeszcze jedna osoba – zdobywca złotego biletu. To uczestnik, który do tego stopnia podbił serca jurorów w trakcie castingu, że omija eliminacje na bootcampie, z zagwarantowanym miejscem w domu modelek.

Przez kolejne tygodnie uczestnicy programu „Top Model” będą doskonalić swoje umiejętności i walczyć o swoje wymarzone miejsce w świecie mody oraz udział w wielkim finale. Tu zaczyna się prawdziwa rywalizacja. W każdym następnym odcinku jurorzy eliminują kolejnych uczestników, którzy najsłabiej poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami. W trakcie zadań uczestnikom „Top Model” towarzyszą goście specjalni – są to gwiazdy, eksperci związani z branżą modową.

Do finału „Top Model” dostaje się tylko trójka najlepszych uczestników. Jednego z nich eliminują jurorzy. Zwycięzcę wyłaniają widzowie.

Nagrodą dla zwycięzcy programu „Top Model” jest kontrakt z międzynarodową agencją modelek, sesja okładkowa w magazynie oraz nagroda pieniężna. Wartość nagrody została podwyższona w 12. sezonie do 200 000 złotych.

„Top model” – jury

Joanna Krupa jest nie tylko prowadzącą programu, ale również jedną z jego jurorek. Poza nią w jury zasiadają także trzy inne osobistości znane ze świata mody:

Katarzyna Sokołowska – znana reżyserka pokazów mody. Od 2013 roku jest jurorką programu “Top Model”. Zarówno widzowie, jak i uczestnicy programu uwielbiają jej profesjonalizm oraz rzeczową, konstruktywną krytykę.

Marcin Tyszka – najbardziej znany polski fotograf mody. Sławę osiągnął nie tylko w kraju, ale również za granicą, gdzie robił zdjęcia m.in. na okładki prestiżowych magazynów modowych, takich jak „Vogue”, „Elle” czy „Harper’s Bazaar”.

Dawid Woliński – projektant mody, który karierę rozpoczął już w 2003 roku. Jego kreacje noszą największe gwiazdy show-biznesu, takie jak Anna Mucha czy Małgorzata Kożuchowska. W programie szuka modelek i modeli, którzy wydobędą to, co najlepsze z kreacji prezentowanych na wybiegu.

Jurorów i uczestników „Top model” wspiera natomiast Michał Piróg – tancerz i choreograf, związany z programem od pierwszej edycji.

„Top model” – zwycięzcy

W dotychczasowych 11 edycjach programu „Top model” zwycięzcami zostały następujące osoby:

 • 1. Paulina Papierska
 • 2. Olga Kaczyńska
 • 3. Zuzanna Kołodziejczyk
 • 4. Osuenhe Ugonoh
 • 5. Radosław Pestka
 • 6. Patryk Grudowicz
 • 7. Katarzyna Szklarczyk
 • 8. Dawid Woskanian
 • 9. Mikołaj Śmieszek
 • 10. Dominika Wysocka
 • 11. Klaudia Nieścior

„Top model” 2023

Najnowszy, 12 już sezon programu „Top model” wystartuje w jesiennej ramówce TVN. Na widzów będzie czekał sprawdzony już duet prowadzących – Joanna Krupa oraz wspierający ją Michał Piróg. Bez zmian pozostanie również skład jurorski – Katarzyna Sokołowska, Marcin Tyszka i Dawid Woliński.

Jakie zmiany czekają widzów „Top model” w nadchodzącym sezonie?

Na casting do najnowszego sezonu programu „Top model” tym razem może zgłosić się każdy, kto ukończył 16 rok życia. Zniesiono natomiast górną granicę wiekową. Nie ma też określonych wymagań co do wymiarów uczestników.

Zmianie uległa także nagroda główna – teraz zwycięzca programu otrzyma podwojoną względem poprzednich sezonów kwotę 200 000 złotych. Produkcja programu „Top model” zdecydowała się na zmianę agencji modelek, która zajmie się profesjonalnym wsparciem uczestników.

„Top model” - casting

Casting do najnowszej edycji programu „Top model” rozpoczął się 30 marca 2023. Uczestnicy nadsyłali swoje zgłoszenia drogą online, za pośrednictwem formularza castingowego, dostępnego na oficjalnej stronie TVN. Casting został zakończony 14 maja 2023, od tego czasu nie można już nadsyłać kolejnych zgłoszeń.

Autor:Aleksandra Wolniewicz

Co zobaczymy w nowym sezonie programu "Top Model"? cz.1
Co zobaczymy w nowym sezonie programu "Top Model"? cz.1 Źródło: "Co za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA