Złote Maliny rozdane. Kto otrzymał niesławne nagrody?

Złote Maliny 2023
Złote Maliny 2023. Znamy lauretaów
Źródło: Getty Images
W przeddzień rozdania najważniejszych nagród filmowych, poznaliśmy laureatów Złotych Malin. 43. gala odbyła się 11 marca 2023 roku, a nagrody przyznano produkcjom i aktorom, które na szklanym ekranie pojawiły się w 2022 roku. Statuetki przydzielono na podstawie wyników głosowania członków Golden Raspberry Foundation. Kto otrzymał niesławny laur?

Wśród nominacji do Złotych Malin znalazły się także polskie produkcje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Przekaż 1,5% podatku na Fundację TVN
Źródło: TVN

Kto otrzymał Złotą Malinę 2023?

Faworytem do tegorocznych Złotych Malin został film "Blondynka" Andrew Dominika. Produkcja otrzymała osiem nominacji m.in. w kategoriach najgorszy film, reżyseria i scenariusz. Opowieść inspirowana życiem Marilyn Monroe nie przypadła do gustu widzom mimo, iż aktora wcielająca się w główną postać, Ana de Armas, za wykreowanie kultowej postaci jest nominowana do Oscara.

Ostatecznie produkcja zwyciężyła w głównej kategorii i otrzymała tytuł najgorszego filmu 2022 roku. Złotą Malinę "Blondynce" przyznano także za najgorszy scenariusz.

Dwie statuetki otrzymali też aktorzy z filmu "Morbius". Adria Arjona dla najgorszej aktorki drugoplanowej, a Jared Leto już drugi raz w historii swojej kariery - dla najgorszego aktora.

Wśród kandydatów do antynagrody nie zabrakło też polskich akcentów. W dwóch kategoriach: najgorszy remake, sequel lub zrzynka oraz najgorsza filmowa para zostały nominowane filmy na motywach powieści Blanki Lipińskiej: "365 dni: Ten dzień" i "Kolejne 365 dni". Co ciekawe, żadna z produkcji nie otrzymała statuetki.

Złote Maliny 2023 - kto otrzymał antynagrodę?

W kategorii najgorszy remake, sequel lub zrzynka statuetkę otrzymał film "Pinokio". Grono zdobywcy Oscara i Złotej Maliny powiększył też Tom Hanks. Co ciekawe, antynagrodę przyznano mu w kategorii "najgorsza filmowa para". Członkowie Golden Raspberry Foundation uznali, że aktor i jego mocno odmieniona twarz z filmu "Elvis" zasługują na to wyróżnienie.

Nowością w historii Złotych Malin, było rozstrzygnięcie tego, kto otrzyma statuetkę za najgorszą pierwszoplanową rolę kobiecą. W tym roku antynagrodę przyznano... Złotym Malinom. A wszystko przez "pomyłkę w nominacji do 43. nagród". Twórcy wśród nominowanych umieścili bowiem początkowo 12-letnią Ryan Kiera Armstrong za rolę w filmie "Podpalaczka". Ta decyzja spotkała się z dużą krytyką. Członkowie Golden Raspberry Foundation ostatecznie wycofali nominację i przeprosili młodą artystkę. Tym samym, ustanowili nową zasadę: nominowani do Złotych Malin mogą zostać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

"Pani Armstrong należą się publiczne przeprosiny" - napisał Wilson, wyrażając "żal za wszystkie krzywdy, jakich doświadczyła w wyniku naszych wyborów".

Zobaczcie pełną listę zwycięzców Złotych Malin

 • Najgorszy film: "Blondynka";
  • Najgorszy reżyser: Machine Gun Kelly i Mod Sun - "Miłego żalu";
   • Najgorszy scenariusz: "Blondynka";
    • Najgorsza aktorka: Złote Maliny za "ich pomyłkę w nominacji do 43. nagród";
     • Najgorszy aktor: Jared Leto - "Morbius";
      • Najgorsza aktorka drugoplanowa: Adria Arjona - "Morbius";
       • Najgorszy aktor drugoplanowy: Tom Hanks - "Elvis";
        • Najgorsza ekranowa para: Tom Hanks i jego obciążona lateksem twarz - "Elvis";
         • Najgorszy prequel, sequel, remake lub zrzynka: "Pinokio";
          • Nagroda "zbawcy" Złotych Malin: Colin Farrell "Duchy Inisherin".

           Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

           Autor: Dagmara Olszewska

           Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości