Gwiazdy

Gwiazdy żegnają Franciszka Pieczkę. Poruszające wspomnienia. "Wielka kultura, ogrom pokory"

Gwiazdy

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Gwiazdy żegnają Franciszka Pieczkę

Franciszek Pieczka nie żyje. Polskie gwiazdy wspominają jego osobowość i talent. Artysta był ceniony za swój warsztat, ale i za serdeczność, a także skromność. Szczególnie wzruszająco pożegnał go Paweł Deląg. Przeczytajcie jego wspomnienie z planu filmu "Quo vadis".  

O śmierci Franciszka Pieczki poinformował Tadeusz Deszkiewicz, prezes Radia Dla Ciebie. Opublikował on na Facebooku słowa, pod którymi podpisało się wielu innych artystów i ludzi mediów.

"Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy!" - przeczytaliśmy.

Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce
Powstaje film "Kos" o Tadeuszu Kościuszce

Gwiazdy żegnają Franciszka Pieczkę

W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów autorstwa znanych osób, których przygnębiła wieść o śmierci szanowanego aktora. Poniżej kilka przykładów wzruszających pożegnań.

"Dużo dostarczył mi Pan wzruszeń... smutno" - napisał Janusz Chabior.

"Talent, wielka kultura, ogrom pokory i skromność" - wylicza Anna Korcz

"Franciszek Pieczka opuścił nas dziś. Ależ to był wspaniały, piękny aktor" - dodała Aleksandra Popławska

"Każdą rozmowę będę pamiętać. Ciepło, dobro, energię, talent... Panie Franciszku, dziękuję" - wyznała Beata Tadla

"Doskonały aktor, mistrz. To był zaszczyt móc stać razem z nim przed kamerą. Dla mnie ulubionym filmem pozostanie 'Żywot Mateusza'. Gdybym mogła coś powiedzieć o nim jako o człowieku to: mądry, pogodny, ciepły i bardzo, bardzo skromny" - wymieniła Magdalena Waligórska.

Wspomnienia o Franciszku Pieczce. Poruszający wpis Pawła Deląga

Paweł Deląg pokusił się o dłuższy wpis, w którym przytoczył swoją wypowiedź, która miała się znaleźć w książce poświęconej Franciszkowi Pieczce, napisanej przez Magdę Jarosz. Poniżej autoryzowany cytat z tej publikacji.

"Zanim poznałem pana Franciszka, darzyłem go ogromną sympatią. Nawet swego rodzaju uwielbieniem. Znałem go oczywiście, ponieważ jestem dzieckiem, które wyrosło na serialu 'Czterej pancerni i pies'. Jako dojrzalszy chłopak oglądałem jego filmy, i to właśnie te we współpracy z panem Jerzym Kawalerowiczem – 'Austerię' chociażby, czy później filmy z panem Jakubem Kolskim w latach 90. Przy wspólnej pracy przy 'Quo vadis' wiele sobie obiecywałem. Nie rozczarowałem się. Na planie zdjęciowym pan Franciszek był osobą, dla której wartości chrześcijańskie - nigdy bezpośrednio ich nie komunikował, ale się manifestowały - są ważne i nimi kieruje się w życiu. Sceny, które wspólnie graliśmy, zapamiętam jako mocne, ale też przepojone miłością, sensem, dobrem. Wydaje mi się, że pan Franciszek taki właśnie jest, za co widz go kocha, ludzie go szanują, wręcz uwielbiają. Ma też odrobinę zdroworozsądkowego poczucia humoru. Cechuje go rodzaj szarmanctwa, powiedziałbym przedwojennego. Z drugiej strony zawsze jako widzowie mieliśmy wrażenie, że jest blisko, do dotknięcia, nasz – nasz Franek i nasz święty Franciszek" - przekazał Paweł Deląg.

Na zakończenie aktor opowiedział o rodzinnej więzi, jaka utworzyła się na planie "Quo vadis".

"Jestem Panu Franciszku bardzo wdzięczny za spotkanie i zostanie ono we mnie na zawsze. W jakimś sensie na planie zdjęciowym naradza się więź, coś, co można nazwać rodzinną filmową, coś, co pozostaje w człowieku na zawsze. Wspaniała trójca tej rodzinny, Pan Franciszek Pieczka, Pan Jerzy Kawalerowicz, Pan Jerzy Trela są już razem. Mam nadzieje, że mają teraz o czym rozmawiać" - dodał.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości