Janusz Chabior

Janusz Chabior opublikował zdjęcie z rodziną. Jak wyglądają jego mama i brat?

Janusz Chabior to polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Znany jest z wielu filmów i sztuk teatralnych. Bardzo często obsadzany jest w roli czarnego charakteru.

Janusz Chabior – życiorys

Aktor urodził się 17 lutego 1963 roku w Legnicy. Tam też się wychowywał i uczęszczał do szkoły podstawowej i Technikum Samochodowego. W 1989 roku ukończył specjalizację teatralną w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy „SKiBA” we Wrocławiu. W 2000 roku, gdy pracował już w zawodzie aktora, przystąpił do egzaminu eksternistycznego Związku Artystów Scen Polskich dla aktorów dramatu.

Janusz Chabior zanim został aktorem pracował w Hucie Miedzi „Legnica” i Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Legnicy. Z dziennikarką Barbarą Chabior ma syna Nikodema. Aktor był żonaty z Anitą Poddębniak, z którą rozwiódł się w 2013 roku. 20 czerwca 2020 roku ożenił się ponownie z aktorką Agatą Wątróbską.

Janusz Chabior – kariera

Jako aktor zadebiutował na profesjonalnej scenie w 1991 roku w Centrum Sztuki Teatru Dramatycznego w kabarecie „Francuska sałatka”.

Od 1991 roku do 2006 roku był związany zawodowo z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Od 2006 roku aktor gra w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Pracował tam również jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera.

W 2018 roku występował w spektaklu „Ucho prezesa, czyli scheda”, a w 2020 roku w sztuce „ART.” w Teatrze 6. Piętro.

Aktor zagrał również w licznych serialach, jak np. „Świat według Kiepskich”, „Komisarz Alex” czy też „Ślepnąc od świateł”.

Janusz Chabior ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Na wielkim ekranie debiutował w 1993 roku u Jana Jakuba Kolskiego, w filmie „Magneto”.

W 1997 roku zagrał w dramacie „Charakter”. Produkcja ta zdobyła Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

W latach 2001-2002 aktor wystąpił w „Wiedźminie”.

W 2008 roku zagrał w filmie „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka.

W 2010 roku zobaczyć go można było w „Kołysance” Juliusza Machulskiego i „Różyczce” Jana Kidawy-Błońskiego.

W 2015 roku zagrał w „Wołyniu” Wojciecha Smarzowskiego.

W 2020 roku w „Listach do M. 4”, a w 2022 roku w „Listach do M. 5” Patricka Yoki.

W tym samym roku otrzymał rolę w filmie „Jak pokochałam gangstera” Macieja Kawulskiego.

Aktor ma na swoim koncie również role w filmach w reżyserii Patryka Vegi: „Pitbull” (2005), „Służby specjalne” (2014), „Botoks” (2017) i „Kobiety mafii” (2018).

Janusz Chabior – nagrody i wyróżnienia

Janusz Chabior jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2004 roku zdobył wyróżnienie za rolę Rufusa w przedstawieniu „Szaweł” na III Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

W 2005 roku otrzymał nagrodę główną za rolę Wiktora w „Made in Poland” na V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, który został zekranizowany w 2010 roku. Aktor otrzymał za ten film nagrodę na FPFF w Gdyni jako najlepsza drugoplanowa rola męska.

Debiut malarski Janusza Chabiora
Debiut malarski Janusza Chabiora

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA