Gwiazdy

Jean-Luc Godard nie żyje. Francuski reżyser miał 91 lat

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Kowalewska
Jean-Luc Godard

Jean-Luc Godard nie żyje. Francuski reżyser uchodził za jednego z najwybitniejszych twórców. Do jego najbardziej znanych filmów zaliczają się "Do utraty tchu", "Żyć własnym życiem" czy "Kobieta jest kobietą". Jean-Luc Godard miał 91 lat.

Jean-Luc Godard nie żyje

Francuski dziennik "Liberation" poinformował o śmierci Jeana-Luca Godarda. Francusko-szwajcarski reżyser był jednym z najwybitniejszych twórców, postacią kluczową w kinie artystycznego nurtu tzw. Francuskiej Nowej Fali. Współpracował z największymi gwiazdami światowego kina. Był laureatem licznych nagród, w tym Złotego Lwa, Złotej Palmy, Złotego Niedźwiedzia i Oscara za całokształt twórczości.

"Jean-Luc Godard, twórca totalny, o tysiącu żyć, płodnym i proteańskim dorobku, ucieleśnienie sprzeczności sztuki w ciągłym poszukiwaniu, zmarł we wtorek 13 września w wieku 91 lat" - przekazał dziennik "Liberation", powołując się na bliskich artysty.

Świat wideo pogrążył się w żałobie. Prezydent Francji uhonorował zmarłego twórcą za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Jean-Luc Godard, najbardziej obrazoburczy filmowiec Nowej Fali, wynalazł nowoczesną, intensywnie wolną sztukę. Tracimy narodowy skarb, spojrzenie geniuszu" - napisał Emmanuel Macron.

Jean-Luc Godard - twórczość, życie prywatne

Jean-Luc Godard urodził się w 1930 roku w Paryżu, jednak mając 14 lat, wraz z rodziną przeprowadził się do Szwajcarii. Powrócił w 1949 roku do Paryża, by rozpocząć studia etnologiczne na Sorbonie. Porzucił jednak ten kierunek, by spróbować sił na najbardziej prestiżowej paryskiej szkole filmowej IDHEC. Ostatecznie jego podanie zostało odrzucone.

To go nie zdemotywowało i postanowił realizować marzenia za pomocą praktyki. Był stałym bywalcem klubu dla miłośników kina, w którym poznał przyjaciół, z którymi współtworzył nurt kina tzw. Nowej Fali - Francoisem Truffautem i Jacquesem Rivette'em. Jean-Luc Godard uznawany jest za najbardziej znanego i jednocześnie najbardziej radykalnego przedstawiciela powstałego na przełomie lat 50. i 60. nurtu.

Jean-Luc Godard Źródło: Getty Images

Jean-Luc Godard był nie tylko reżyserem, ale również scenarzystą i krytykiem filmowym. W latach 50. publikował na łamach takich czasopism, jak "La Gazette du Cinema" i "Cahiers du Cinema". W jednym z wywiadów wspomniał, że po latach wciąż czuje się krytykiem.

"Jestem nim w jakimś stopniu bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Zamiast napisać artykuł, realizuję film, do którego wprowadzam kategorie krytyczne. Traktuję samego siebie jako eseistę, tworzę eseje w formie opowiadań, które nie są napisane, tylko sfilmowane" - przyznał.

Jean-Luc Godard był wielokrotnie nagradzany. W 2002 roku w plebiscycie magazynu filmowego "Sight & Sound" umieszczony został na liście dziesięciu najwybitniejszych reżyserów wszech czasów. Natomiast w 2010 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Uznawany był za eksperymentatora świata filmu, twórcę awangardowego, który nie bał się otwarcie prezentować opinii i poglądów. Jako reżyser współpracował z największymi nazwiskami świata kina, m.in. z Anną Kariną, Jeanem-Claudem Brialym, Jeanem-Paulem Belmondo oraz Brigitte Bardot.

Jean-Luc Godard był dwukrotnie żonaty. Jego drugą partnerką była aktorka Anna Karina, z którą rozwiódł się cztery lata po zawarciu związku małżeńskiego, w 1965 roku.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości