Wiemy, jak nakręcono nowych "Samych swoich". Tylko u nas kulisy z Arturem Żmijewskim

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Źródło:
cozatydzien.tvn.pl
Tajemnice Produkcji #12 Kulisy filmu "Sami swoi. Początek". Stuletnie stroje i charakteryzacja aktorów

#TAJEMNICEPRODUKCJI "Sami swoi. Początek" to film, który ucieszy fanów kultowej komedii opowiadającej o wybuchowych sąsiadach: Kargulu i Pawlaku. Kalina Szymankiewicz pojechała z kamerą do Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie mogła przyjrzeć się pracy kostiumografki oraz charakteryzatorki. Zajrzyjcie z nami za kulisy produkcji i posłuchajcie Artura Żmijewskiego, który tym razem zajął się reżyserią.

"Sami swoi. Początek" to barwna opowieść, w której przenosimy się w przeszłość. To tak naprawdę początek historii Kargula i Pawlaka. Zobaczymy, jakimi byli dziećmi, gdzie dorastali, jak zakochiwali się po raz pierwszy. W roli Kazimierza Pawlaka zobaczymy Adama Bobika. Karol Dziuba gra Władysława Kargula. W pozostałych rolach pojawią się m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

Artur Żmijewski o reżyserii "Samych swoich". Czy pojawi się też na ekranie?

Artur Żmijewski znany jest widzom głównie ze swoich aktorskich kreacji w filmach, serialach oraz sztukach teatralnych. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ma też doświadczenie reżyserskie. To właśnie on jest odpowiedzialny za wykreowanie nowych "Samych swoich".

- Reżyserią zajmuję się już od kilkunastu lat. Po raz pierwszy stanąłem za kamerą w serialu i rzeczywiście potem był teatr telewizji, natomiast filmu fabularnego dotychczas nie realizowałem, więc w tym sensie to jest dla mnie debiut reżyserski. Producenci zaproponowali mi fantastyczny scenariusz i realizację tego w tej roli, a nie w roli aktorskiej. Jak przeczytałem scenariusz, to się zachwyciłem i jestem - wyjaśnił Kalinie Szymankiewicz.

Artur Żmijewski podjął się wezwania i zachwycił skansenem w Tokarni, który umożliwił ekipie przeniesienie widzów do mitycznej wsi Krużewniki, do której w trylogii wielokrotnie się odwoływano. Czy jest szansa, że Artur Żmijewski choć przez chwilę pojawi się w filmie "Sami swoi. Początek"?

Były takie zakusy, żebym zagrał, ale skoro nie mogę zagrać księdza, to nie będę grał w ogóle (śmiech). To takie żarty. Postanowiłem, że skupię się tylko na reżyserii i że to będzie jedyna rzecz, którą się będę tutaj zajmował

Kulisy filmu "Sami swoi. Początek" Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka.

Kulisy filmu "Sami swoi. Początek". Jak wygląda charakteryzacja aktorów?

Kalina Szymankiewicz rozmawiała z Polą Guźlińską, która na planie "Samych swoich" była charakteryzatorem prowadzącym. Artystka pokazała, jakie elementy charakteryzacji aktorów są kluczowe w tym filmie. W materiale wideo jest sporo ciekawostek. Zobaczcie koniecznie, w jaki sposób charakteryzatorka tworzy postacie.

- Jesteśmy na wsi, patynujemy, opalamy. Zdjęcie mamy od lutego do końca czerwca, więc musimy zgrać pory roku. Zimą bohaterowie wyglądają inaczej, są bardziej zmrożeni. Mamy też lato, a do tego mamy początek 1913 roku, a kończymy w 1945 roku, więc wszyscy muszą przejść metamorfozę dojrzewania [...] Nasza wieś jest nad rzeką, więc żeby się przygotować do takiego filmu, czytamy bardzo dużo różnych wspomnień, opisów, jak wyglądały takie wsie. I już wiemy, że jeśli była rzeka obok wsi, to wszyscy nie są aż tak bardzo brudni, bo chodzą i się kąpią - opowiada Pola Guźlińska.

Kobiety, gdy wychodzą za mąż, zakładają chustki na głowę, tylko młode mają doczepione włosy [...] Uważamy na to, aby bohaterka była z tej, a nie innej grupy etnicznej. Wiemy, które noszą warkocze bardziej z tyłu, a które bardziej z przodu. W naszej wsi w Krużewnikach mamy społezność ukraińską, polską i mamy jednego Żyda. I to wszystko nie może się pomieszać 

Pola Guźlińska i Kalina Szymankiewicz
Charakteryzacja w filmie "Sami swoi. Początek" Pola Guźlińska i Kalina Szymankiewicz Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Charakteryzacja Kargula i Pawlaka

Wiemy, jak będą zmieniać się główni bohaterowie filmu.

- Młody Pawlak zaczyna od tego, że jest w wieku dojrzewania, czyli ma niedoskonałości na skórze, które kiedy się zakochuje, mijają, a po ślubie chłopaki zapuszczają wąsy - tłumaczy główna charakteryzatorka.

Twórcy posiłkowali się też różnego rodzaju dodatkami, takimi jak wypełnienie szczęki. Aktorzy mają więc wkładki protetyczne, które pozwalają uwypuklić szczękę oraz pokazać, jak się zapada, gdy bohaterowie się starzeją. Ważną rolę ma tutaj również operator, który za pomocą światła wydobywa bądź ukrywa wszystko to, na czym zależy charakteryzatorce.

W materiale wideo zobaczycie specjalny piecyk do fryzowania wąsów!

Kiedy zaczynamy pracę, pytamy aktorów, jakie mają zobowiązania, ile z wizerunku musimy zostawić. Zdarzyło nam się, że aktorowi zostały obcięte włosy gdzieś indziej i nagle jest szok, bo jest kimś zupełnie innym i musimy szybko zadziałać

"Sami swoi. Początek". Kostiumy mają nawet sto lat

Kostiumografka Emilia Czartoryska zaprosiła Kalinę Szymankiewicz do garderoby. Artystka jest niezwykle dumna z kolekcji strojów, które udało się zgromadzić na potrzeby tej produkcji. Niektóre kostiumy były specjalnie szyte do filmu, ale jest też sporo oryginalnych strojów ludowych pochodzących z garderoby Gali Otenko, kostiumografki z Ukrainy. W materiale pokażemy Wam "skarby", które mają po sto lat! Wy również możecie zachwycić się ręcznie wyszywanymi koszulami z haftem krzyżykowym.

Niektóre kostiumy trzeba było potraktować tak, aby wyglądały na zniszczone. Czy wiecie, że w tym celu często wykorzystuje się herbatę?

Kostiumografka Emilia Czartoryska również opowiedziała o tym, w jaki sposób stworzyła wizerunek Kargula i Pawlaka. Odpowiednio dobrane stroje pozwoliły aktorom lepiej wczuć się w role.

- Kargul - długi, wysoki, Pawlak - kurdupel. Jak ma być długi i wysoki, to trzeba węziej i dłużej, czyli Kargul w kamizelce długiej i wysokich butach - wymienia Emilia Czartoryska.

Z kolei Adaś, który wciela się w Pawlaka, zapytał nas, czy mogłybyśmy do minimum zmniejszyć podeszwę jego butów. Poprosił, żebyśmy zdjęły obcas. Gdy założył buty, poczuł, że jest najmniejszy, jaki może być, powiedział "to jest to, teraz czuję, że jestem Pawlakiem"

Emilia Czartoryska i Kalina Szymankiewicz
Kostiumy w filmie "Sami swoi. Początek" Emilia Czartoryska i Kalina Szymankiewicz Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Tajemnice produkcji" to cykl wideo serwisu cozatydzien.tvn.pl, w którym odkrywamy, co dzieje się na planie seriali, filmów i najpopularniejszych programów telewizyjnych. Zapraszamy na rozmowy z twórcami, nie tylko reżyserami i aktorami, ale i ekipą realizatorską. Odkryj z nami tajemnice!

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: cozatydzien.tvn.pl

Pozostałe wiadomości