Programy

"Diuna" - powstaje druga część filmu. Trafi do kin szybciej niż zakładano

Programy

Aktualizacja:
Jason Momoa, Timothée Chalamet i Zendaya

Premiera pierwszej części "Diuny" okazała się wielkim sukcesem, mimo że miała miejsce w niełatwym czasie pandemii. Zaledwie kilka miesięcy po premierze studia filmowe oficjalnie potwierdziły drugą część produkcji. Aktorzy trafili już na plan zdjęciowy.

"Diuna" z 2021 roku to adaptacja powieści Franka Herberta, jednego z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy science-fiction. Dzieło wyreżyserowane przez Denisa Villeneuve'a stało się kinowym hitem. Zakończenie pozostawiło otwartą furtkę dla twórców, planującym kontynuację, która staje się właśnie faktem.

"Diuna 2" - trwają zdjęcia, gdzie kręcą film?

Reżyser wraz z obsadą i ekipą filmową "Diuny" trafili już do Włoch, gdzie rozpoczęły się prace nad drugą częścią produkcji. Według medialnych doniesień historia ma skupić się ma na postaci Chani, która zauroczyła Paula Atrydę. Ekipa filmowa już od kilku dni znajduje się niedaleko Wenecji, a dokładnie w prowincji Treviso we Włoszech. Prace ruszają w miejscowości San Vito d'Altivole w pobliżu grobowca rodziny Brion. Jest to bardzo ciekawa architektoniczne konstrukcja, która zmienia się w zależności od punktu widzenia obserwatora.

Jak informują włoskie media, grobowiec ma być wyłączony z użytku przez około tydzień. Zwiedzający nie będą mieli dostępu także do innych miejsc, w zależności od aktualnej lokacji ekipy filmowej. Pod koniec lipca zdjęcia kręcone będą już na Węgrzech. W Budapeszcie będzie przeprowadzona większość prac na planie filmowym. To właśnie w Węgrzech Denis Villeneuve nakręcił pierwszą część swojego dzieła.

Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max Źródło: "Co za Tydzień"

"Diuna 2" - kiedy premiera?

Pierwsza część "Diuny" była kręcona od marca do lipca 2019 roku. Dopiero po dwóch latach film pojawił się na dużych ekranach. Opóźnienie było związane z pandemią. Większość kin była wtedy zamknięta, dlatego film miał premierę hybrydową. Tego samego dnia pojawił się w kinach i na platformie streamingowej HBO Max

Druga części "Diuny" trafi do kin szybciej, niż myśleliśmy. Początkowo twórcy ustalili datę premiery filmu na 17 listopada 2023 roku. Jednakże ostatecznie tytuł obracający się w klimatach science-fiction ujrzy światło dzienne dwa tygodnie wcześniej - 3 listopada 2023 roku.

"Diuna 2" - obsada

W obsadzie drugiej części "Diuny" zobaczymy znane z pierwszej części postaci. Jedną z głównych ról nadal zagra Timothée Chalamet, któremu partnerować będzie Zendaya. W obsadzie znaleźli się także Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Stellan Skarsgård, Stephen McKinley Henderson czy Josh Brolin.

Timothée Chalamet i Zendaya
Timothée Chalamet i Zendaya Źródło: WireImage

"Diuna" - o czym jest film?

"Diuna" to słynna saga o międzygalaktycznym wojowniku Paulu Atrydzie i jego mesjanistycznym powołaniu, by przewodzić swojemu ludowi i jego walce o przetrwanie. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Bohater prowadzi wojowników przeciwko złemu baronowi i próbuje zniszczyć galaktyczny handel "przyprawą". Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

"Diuna" - adaptacje

"Diuna" Denisa Villeneuve'a to nie pierwsza adaptacja powieści Franka Herberta. Książka ukazywała się w odcinkach w latach 1963–1964. W całości została wydana w 1965 roku i niezwykle szybko odniosła sukces. Do tej pory nakręcono dwie filmowe "Diuny" - w 1984 i 2021 roku oraz dwa miniseriale "Diuna" i "Dzieci Diuny". Żadna produkcja nie stała się tak popularna, ani nie zdobyła tylu nagród, co film Denisa Villeneuve'a. Nowa część "Diuny" była największym wygranym na gali tegorocznych Oscarów.

"Diuna" - powstanie druga część filmu
"Diuna" - powstanie druga część filmu Źródło: HBO

"Diuna" - gdzie oglądać?

Film "Diuna" dostępny jest na platformie HBO Max. Wydane zostały też płyty DVD, Blu-ray i 4K UHD z filmem. Produkcja doczekała się także premiery na antenie stacji HBO.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Źródło zdjęcia głównego: Tim P. Whitby/Tim P. Whitby/Getty Images for Warner Bros

Pozostałe wiadomości