Jason Momoa

Jason Momoa
Jason Momoa
Źródło: Jeff Spicer/Jeff Spicer/Getty Images for Warner Bros
Jason Momoa - amerykański aktor, model, producent filmowy, reżyser i scenarzysta.

Jason Momoa - dzieciństwo

Jason Momoa urodził się 1 sierpnia 1979 roku w Honolulu na Hawajach (USA). Jego mama, Coni Lemke, była fotografką, a ojciec, Joseph Momoa, malarzem. Ma hawajsko-niemiecko-irlandzkie korzenie. Jason Momoa wychowywał się po rozwodzie rodziców z mamą. Zamieszkali w miejscowości Norwalk w stanie Iowa. Tam ukończył szkołę średnią Norwalk High School. W 1998 roku wrócił na Hawaje, by studiować na tamtejszym uniwersytecie.

Jason Momoa - modeling

Na studiach Jason Momoa stawiał pierwsze kroki w modelingu. Odkrył go japoński projektant mody Takeo Kobayashi, a w 1999 roku okrzyknięto go Hawajskim Modelem Roku. Jako model został poproszony o poprowadzenie ceremonii wyborów Miss Nastolatek Hawajów. Na Governor’s Fashion Show prezentował na wybiegu kolekcje domów mody Louis Vuittona, Liberty House i Gucci.

Jason Momoa - aktorstwo

W 1989 roku Jason Momoa otrzymał w castingu rolę Jasona Ioane’a w serialu NBC “Słoneczny patrol” (1999-2001). Po zakończeniu pracy w serialu Momoa przeprowadził się do Los Angeles. Tam otrzymał rolę w filmach telewizyjnych: “Słoneczny patrol – Ślub na Hawajach” (2003) i “Powrót Lily” (2003). W 2004 roku zagrał w serialu “Gorące Hawaje” (20 odcinków).

Dużym sukcesem okazała się kolejna rola: w latach 2005-2008 Jason Momoa grał postać Ronona Dexa w serialu science-fiction “Gwiezdne wrota: Atlantyda”. Jeszcze bardziej przełomowy dla jego kariery okazał się angaż w “Grze o tron” (HBO), w którym Jason Momoa grał od 2011 roku. Wcielał się w nim w postać Khala Drogo i otrzymał za tę rolę nominację do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (2011).

Jason Momoa - filmografia

Jason Momoa został doceniony przez publiczność m.in. za występy w filmach i serialach:

 • “Conan Barbarzyńca 3D” jako Conan (reż. Marcus Nispel, 2011)
  • “Kula w łeb” jako Keegan (reż. Walter Hill, 2012)
   • “Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” jako Aquaman (reż. Zack Snyder, 2016)
    • “Liga Sprawiedliwości” jako Aquaman (reż. Zack Snyder, 2017)
     • “Jak dogryźć mafii” jako Spyder (reż. Mark Cullen, 2017)
      • “Aquaman” jako Aquaman (reż. James Wan, 2018)
       • “Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” jako Aquaman (reż. Zack Snyder, 2021)
        • “Diuna” jako Duncan Idaho (reż. Denis Villeneuve, 2021).

         W 2023 roku ukaże się kolejny film z Jasonem Momoa z serii o Aquamanie: “Aquaman i Zaginione Królestwo” w reżyserii Jamesa Wana.

         Jason Momoa - życie prywatne

         Jason Momoa jest żonaty z Lisą Bonet, byłą żoną Lenny’iego Kravitza. Momoa i Bonet spotykają się od 2005 roku, ślub wzięli w 2017 roku. Mają dwoje dzieci: urodzoną 23 lipca 2007 córkę Lolę Iolani Momoa i urodzonego 15 grudnia 2008 roku syna Nakoa-Wolf Manakauapo Namakaeha Momoa.

         Źródło zdjęcia głównego: Jeff Spicer/Jeff Spicer/Getty Images for Warner Bros

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości