"Czas na Show. Drag Me Out"

"Czas na show. Drag Me Out" to pierwszy taki program w polskiej telewizji, który przybliża barwny świat Drag, artystycznego performance’u. W pierwszym sezonie show wystąpili: aktor Tomasz Karolak, były uczestnik "Top Model" Tadeusz Mikołajczak, aktor Michał Mikołajczak, influencer Kamil Szymczak, kulturysta Marcin Łopucki oraz ojciec braci Zdrójkowskich — Dariusz. Ich drag mentorkami były: Himera, Gąsiu, Adelon, Shady Lady, Twoja Stara i Ciotka Offka.

Szóstka znanych mężczyzn postanowiła zderzyć swoje męskie "ja" z barwnym i artystycznym światem Drag Queens w programie "Czas na show. Drag Me Out". Każdy z nich dostał do pomocy swoją mentorkę – zawodowego performera Drag, który uczył ich sztuki spektakularnego makijażu oraz kreacji stroju scenicznego oraz pokazał, jak skupić na sobie wzrok publiczności. Pary stanęły do ekscytującej "lip sync battle". Nagrodę główną – diademy królowych w 1. seoznie zdobył Marcin Łopucki w duecie z Twoją Starą.

O co chodzi w dragu?

Drag to forma sztuki scenicznej, której głównym elementem jest przekraczanie tradycyjnie pojmowanych granic płci. Występy drag queens (mężczyzn naśladujących kobiety) i drag kings (kobiet naśladujących mężczyzn) często obejmują śpiew, taniec, lip-sync (naśladowanie śpiewu), a także parodię. Drag może mieć charakter zarówno teatralny, jak i kabaretowy.

Sztuka drag ma swoje korzenie w teatrze i vaudeville'u, gdzie mężczyźni często odgrywali role kobiet. Współcześnie jest ważnym elementem kultury LGBTQ+, choć nie jest ograniczona tylko do tej społeczności. Drag jest formą ekspresji i zabawy z płcią, ale może też służyć jako forma protestu społecznego.

Co oznacza nazwa Drag Queen?

Drag Queen to osoba, najczęściej mężczyzna, który przebiera się i występuje jako kobieta w celach rozrywkowych lub artystycznych. Drag Queens są często związane z kulturą LGBTQ+, choć nie wszyscy wykonawcy są gejami czy biseksualnymi. Nazwa "Drag Queen" pochodzi od angielskiego slangowego określenia "drag", które pierwotnie odnosiło się do męskiego aktora grającego rolę kobiety na scenie. Drag Queens są znane z przerysowanego, teatralnego makijażu i kostiumów, a ich występy często obejmują taniec, śpiew, komedię i lip sync (synchronizację ust do nagranego dźwięku). Często biorą udział w paradach, konkursach piękności, a niektóre są nawet znanymi osobowościami telewizyjnymi lub internetowymi. Drag Queens mogą także działać jako aktywiści, promując na przykład prawa osób LGBTQ+.

Kiedy leci Drag Me Out?

Program "Czas na Show. Drag Me Out" emitowany był na antenie telewizji TVN od 5 marca we wtorki o 21:35.

Gdzie obejrzeć Drag Me Out?

Program "Czas na Show. Drag Me Out" można było oglądać w telewizji TVN. Wszystkie odcinki dostępne są także w serwisie Player.

Kto prowadzi Drag Me Out?

Prowadzącą program jest Mery Spolsky - piosenkarka, aktywistka, barwna postać polskiej sceny muzycznej. Jej rola nie ogranicza się tylko do prowadzenia, ale także do rozgrzewania publiczności do czerwoności oraz wsparcia uczestników i ich mentorek podczas przygotowań do występów.

Kto jest w jury Czas na show. Drag Me Out?

Jury programu "Czas na Show. Drag Me Out" składa się z trzech znanych postaci. Są to:

  • Anna Mucha - doświadczona aktorka, która nie tylko przyniesie swoje umiejętności aktorskie, ale także spojrzy na każdy detal występu uczestników, włączając w to kostiumy i całe wykonanie.
  • Andrzej Seweryn - wybitny aktor teatralny i filmowy, przyniesie swoje niezwykłe doświadczenie scenicznego mistrza, co pozwoli ocenić sztukę i wyraz uczestników na scenie.
  • Michał Szpak - charakteryzujący się nie tylko talentem wokalnym, ale również odwagą w ekspresji artystycznej, zapewni unikalne spojrzenie na występy, a także z pewnością doceni indywidualność każdego uczestnika.

Drag Me Out co to znaczy?

"Drag Me Out" dosłownie oznacza "wyciągnij mnie". Może to oznaczać literalne "wyciągnięcie" kogoś z jakiegoś miejsca, ale często jest używane w kontekście zmuszenia kogoś do robienia czegoś, na co ta osoba nie ma ochoty. W kontekście programu chodzi o to, że z uczestników, którzy na początku są sceptycznie nastawieni do sztuki drag, "wyciągana" jest ich kobieca strona.

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/TVN